Dub 11 2011

Phoenix 1, Josh v autě a stará MHD

Tento příspěvek je 1. částí z 3 článků Phoenix

Na nákup

Původně školní slohovka později vyvinutá do podoby třídílného článku o automobilové závislosti a snaze vylepšit MHD v americkém Phoenixu. První díl nabízí automobilovou školní úvahu a končí požárem staré tramvajové vozovny. Read more »

Share
Dub 19 2011

Phoenix 2, roztáhlá předměstí a nový tramvajový systém

Tento příspěvek je 2. částí z 3 článků Phoenix

Roztahané město = nepřítel chůze.

Phoenix se postupně stal nejvíce roztahaným městem ve Spojených státech. V angličtině pro to existuje pojem urban sprawl – tedy jakýsi městský roztahanec nebo také sídelní kaše. Za posledních několik desetiletí zároveň počet obyvatel narůstal téměř nejrychleji v USA. Od roku 1990 do 2007 přibilo v aglomeraci 80% obyvatel a to z 2,2 milionů na 4,2 miliony. Tento masivní rozvoj byl hlavně formou roztahaných předměstí. Podle statistik se jedná o město s nejnižší hustotou zalidnění v USA, která činí pouhých 1000 obyvatel na kilometr čtvereční.

Read more »

Share
Kvě 15 2011

Phoenix 3, mouchy nové MHD a naděje pro USA

Tento příspěvek je 3. částí z 3 článků Phoenix

Ve Phoenixu jsem nebyl, ale tramvaj před Fénixem jsem fotil.

Poslední díl třídílného článku o Phoenixu. Třetí díl se dostává k přetrvávajícím problémům a nabízí možná neotřelé řešení v mnoha koutech světa zapomenutým dopravním prostředkem.

Roztahané město dopravě založené na automobilech se může jevit jako nevhodné místo pro úspěch tramvajové rychlodráhy. Právě vytvoření prostředí, které naláká rozvoj hustší zástavby, bylo cílem. A skutečně podél nové trati developeři na některých místech staví hustší zástavbu. Read more »

Share