Zář
01
2009

Kdysi útulná nádražní hala
Jak cestuji po naší vlasti, stále více si vybavuji vzpomínky na dětství. S dědou jsme chodili na nádraží „koukat se na mašinky“, tu tam jsme někoho potkali, děda poklábosil o starých známých, všude živo, poměrně čisto, okna přetékala květinami, v čekárně bylo útulno a čisto, takže staré prvorepublikové thonetky nejen nikoho neurážely, ale tak nějak k tomu prostředí patřily. Na stěně nezbytný realistický obraz Pece pod Sněžkou s lyžaři ve větrovkách a šponovkách a na peróně nechyběla nádražní kočka Mína s koťaty. Na závěr naší rituální cesty jsme si dali párek v nádražní hospůdce a děda si navíc poručil takovou tu zrzavou, odporně hořkou vodu, s bílou pěnou. Jo, to byly časy. Read more »
Related Images:
Říj
01
2009

Rakouský Taurus vede rychlík ČD složený z téměř 40 let starých vozů 30.9.2009 u Malých Žernosek. Ilustrační foto Karel Mikolášek
Nejspíš to znáte sami, možná z doslechu, někteří i z vlastních zkušeností. Zanedbaná nádraží, zpoždění, všudypřítomná špína, zápach, služby buď žádné nebo mizerné, nepříliš vstřícný personál. Ano, to je mediální obraz naší železnice. Na druhou stranu čisťounký moderní autobus, nadstandardní služby „zdarma“, vlídný personál, rychlost, dochvilnost. Ano, to je mediální obraz naší autobusové dopravy.
Read more »
Related Images:
Lis
21
2009

Posun osy tratě stojí miliardy, zkrátí však jízdní dobu o sekundy
Občas, když navštívím nějakou odbornou konferenci, slyším plamenné přednášky o tom, jak je třeba „vyžehlit“ (rozuměj: narovnat) nějakou lokálku a jak po ní vzápětí budou svištět regionální vlaky 100, možná 120 km/h. Krásná představa, že …
Jenže přijdete na nádraží a tam na vás čeká rozhrkaný „šukafon“, v lepším případě takzvaná podbíječka s přepravou osob, čili regionova. Read more »
Related Images:
Pro
03
2009

Osa (a)symetrie, společné čekání na společný rozjezd
Minule jsme se podívali na tratě podle kategorií, které sice víceméně charakterizují vše, ale ve výsledku je stejně každá trať jiná a ač mám analýzy mnoha tratí, nelze z nich udělat oblíbený politický graf, jednoznačně vystihující naprosto vše.
Nyní se podíváme nikoli na trať, ale na jeden systém tratí. Vozidla jsou obvyklá jako na ostatních tratích našich železnic, standardní pracovní den, počasí také přeje, což samo o sobě slibuje bezproblémovou cestu. Pro senzacechtivé sděluji, že se opravdu žádná katastrofa nekonala 🙂 Nuže, nastupte, vlak je přípraven k odjezdu: Read more »
Related Images:
Kvě
30
2010

Kvapně zrušená trať Wiessau - Tirschenreut. Hrozilo, že zde začne vozit cestující soukromá firma a autobusák přijde o kšeft
Rušení tratí je téma, které je poslední dobou skloňováno ve všech pádech. Jedni chtějí hystericky zrušit vše krom koridorů, jiní zase histericky brání každý kilometr a ostatní jsou někde mezi. Ale prakticky neexistuje skupina mezi těmi, co se zajímají o dopravu, kteří by se k tomuto tématu nijak nestavěli nebo se jich tento spor nijak nedotkl. Já osobně patřím do střední skupiny, která by klidně snesla zrušení nepotřebných tratí, ale stavím se do lajny k těm, co tratě histericky brání a to z důvodů, které chci v tomto článku popsat. Článek je také zároveň takovou kuchařkou, jak by bylo podle mne ideální postupovat při zvažování zda trať zrušit, omezit, či ponechat. Read more »
Related Images:
Čvn
08
2010

Ranní školní vlak v Podbořanech
V roce 2008 došlo k zastavení provozu osobních vlaků v úseku Podbořany – Žatec západ. Neoddiskutovatelnou pravdou je, že v této části trasy byla frekvence využití vlaků nejnižší z celé tratě Plzeň – Most a toto využití ještě kleslo po ukončení pravidelného provozu na trati 164 z Kaštic do Kadaně. Nicméně místo toho, aby zde byly ponechány jednotlivé vlakové spoje přesně cílené na určité skupiny zákazníků a učinila se opatření na zatraktivnění železniční dopravy, byly všechny osobní vlaky bez výjimky zrušeny. Read more »
Related Images: