Říj 05 2010

Hodnocení článků

Protože se v jedné diskuzi objevil požadavek na možnost udílení záporných bodů u článků, dovolím si v krátkosti popsat systém hodnocení na webu.

Hvězdičkové hodnocení je dnes již celosvětovým standardem, obvykle se, stejně jako zde, používá pětistupňová škála, kdy jedna hvězdička značí slabé, tři hvězdičky průměrné a pět hvězdiček vynikající. Špatnou známku můžete autorovi udělit tak, že mu dáte jen jednu hvězdičku a tím mu zhoršíte celkové skóre. To, že některé články nemají žádnou hvězdičku, ještě neznamená, že jsou špatné, jen je zatím nikdo nehodnotil. Čím více čtenářů článek ohodnotí, tím více bude hodnocení opravdu odrazem kvality díla.

Hvězdičkové hodnocení má navíc jednu další zajímavou vlastnost. Je provázáno s Google ratingem a články, které mají hodně hvězdiček, jsou pak v žebříčku vyhledávání výše, protože je strýček Google díky hodnocení čtenářů bere jako kvalitní. Bohužel je škoda, že většina čtenářů je pasivních, článek přečte a neohodnotí.

U komentářů je zvolený jiný systém a to pouze ve variantě líbí-nelíbí, opět pomocí globálně pochopitelného systému “palcování”.

Samozřejmě je možné systém hodnocení změnit, nastavit jiné hodnoty (např. maximálně 10 hvězdiček) nebo přidat i ke článkům palcování a ke komentářům hvězdičkování. Ale myslím si, že by to bylo zbytečně složité a přínos by byl minimální. Navíc těžko cokoli zavádět zpětně …

Na případné připomínky se těším v komentářích.

Share

Můžete komentovat