Led 20 2009

Vystřihovánky

Tady postupně naleznete všechny papírové vystřihovánky, které byly dostupné ve staré verzi webu. A budete-li dostatečně trpěliví, postupně přibudou i modely zcela nové.

Licence Creative Commons

Dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora – Nevyužívejte dílo komerčně – Zachovejte licenci 3.0 Česko

Pokyny pro tisk vystřihovánek

Modely jsou uloženy v souborech PDF, pro jejichž otevření potřebujete některý z prohlížečů tohoto formátu (Adobe Reader apod.). Aby byla vystřihovánka vytištěna bez zkreslení a ve správném měřítku, je nutné v okně tisku nastavit volbu „Velikost tisku“ na „Skutečná velikost“ (platí pro Adobe Reader 10, alternativní prohlížeče mají tyto volby pojmenované jinak, ale fungují podobně). Tisknout doporučuji na kvalitní papír gramáže 160 g/m2 podle typu Vaší tiskárny: pro inkoustové tiskárny papír nejlépe matný bezdřevý, pro laserové tiskárny papír hlazený (nikoli lesklý). Pokud jste tiskli na laserové tiskárně, je nutné pracovat opatrně, aby nedošlo k loupání nebo odírání tisku z povrchu papíru. Lze použít také matné i lesklé fotopapíry příslušné gramáže, ale s nimi je potřeba pracovat ještě opatrněji, inkoustový tisk na fotopapír je nutné nechat dokonale zaschnout a nejlépe ještě před zahájením práce tisk zafixovat lehkým přestříkáním bezbarvým lakem.

Pokud chcete model vytisknout v oblíbeném měřítku 1:100, nastavte si před vytištěním v prohlížeči faktor zmenšení na 87 % (umí to jen některé prohlížeče). Také doporučuji použít slabší papír 140 g/m2.

Před rozstříháním vystřihovánky si pozorně prostudujte návod, návodnou kresbu i vlastní vystřihovánku. Pro lepší dojem z výsledku doporučuji v průběhu práce retušovat okraje dílů a lomové hrany příslušným odstínem barvy (pozor při retušování inkoustového tisku – většina tiskáren používá vodou ředitelné inkousty). Oblé díly je vhodné před slepením patřičně vytvarovat, např. přetažením přes hranu pracovní desky stolu. Vypouklé plochy je vhodné tvarovat pomocí tvrdého kulatého předmětu s hladkým povrchem, skvěle poslouží autožárovka. Sestavený model je vhodné přestříkat bezbarvým lakem, nejlépe s UV filtrem, aby nedošlo k vyblednutí tisku (postačuje i lak na vlasy).

Přeji příjemnou zábavu a úspěšné dokončení každého modelu, do kterého se pustíte.

Modely ke stažení

Pro inspiraci pár obrázků…

Related Images:

Share

Můžete komentovat