Dub 11 2011

Phoenix 1, Josh v autě a stará MHD

Tento příspěvek je 1. částí z 3 článků Phoenix

Na nákup

Původně školní slohovka později vyvinutá do podoby třídílného článku o automobilové závislosti a snaze vylepšit MHD v americkém Phoenixu. První díl nabízí automobilovou školní úvahu a končí požárem staré tramvajové vozovny.

Na čem jsme závislí? Většinu z nás pravděpodobně napadne, že nejnebezpečnější závislost může vzniknout na drogách. Osobně nerozumím lidem, kteří je užívají v nadměrném množství. Sám ani ve zkoušení těch legálních nepociťuji nic zábavného. Jsme však na něčem závislí víc než na drogách?

Seznamte se s Joshem. Žije na předměstí Phoenixu a je to typický Američan. Padesátiletý otec dvou dětí je už trochu při těle. Jeho šestnáctiletý syn právě s velkým nadšením dokončil autoškolu. O dva roky mladší dcera už se těší, až nebude muset jezdit školním autobusem. Čtyřčlenná rodina si plánuje pořídit už čtvrté auto. Josh pracuje v kancelářském komplexu v centru města. Do práce to má daleko. Ráno se rozloučí s rodinou a zamíří do garáže. Liduprázdným předměstím najede na dálnici. Před centrem města ho čeká pravidelná zácpa. Nadává, ostatně jako vždy: „Copak nejsou z mých daní schopní přistavit těch pár pruhů a urychlit provoz!?“. Naštvaně zaparkuje v podzemních garážích a celý den obvolává zákazníky a snaží se jim nabídnout skvělé produkty, které zcela jistě potřebují.  Tak to jde den za dnem. Večer sedne k televizi a sleduje populární seriál.

Nechci tady očerňovat našeho hrdinu ani jeho zemi. Josh za to, že je na ježdění autem závislý, vůbec nemůže. Někdo za něj vymyslel, že město se bude stavět, tak jak se staví. Odůvodnil, že MHD se nebude „dotovat“, protože je „ztrátová“. Rozhodl, že dálnice jsou důležitou investicí. Ten někdo se však snaží, aby to bylo podobně i v ostatních zemích. Ale muselo to v USA takhle dopadnout?

Česká satelitní městečka zdaleka nejsou tak hrozná jako ta v USA. Po podobném domě Josh toužil. Vyfoceno v jistém tuzemském městě. Uhodnete kde?

Možná by to tak nemuselo dopadnout, kdyby společnost National city lines v utvořená z automobilových a naftařských společností po druhé světové válce neskupovala ve velkém tramvajové podniky a nenahrazovala je autobusy. Které později stejně výrazně omezila. Protože mezi tím byl navzdory původním plánům mezistátní dálniční systém zaveden do měst tak, aby šel využívat i ke každodenním cestám do práce. Stalo se tak proto, aby silniční daně mohly zaplatit další rozvoj dálnic. Zároveň to však uvrhlo města do automobilové závislosti a urychlilo výstavbu roztahaných předměstí.

Z opačného konce města je to pět kilometrů. Stejně se postaví 3 hypermarkety hned vedle sebe. Není náhodou role územního plánování snažit se, aby lidé měli obchod blíž? Vytváříme dopravní problémy - a úplně zbytečně.

V říjnu 1947 zlikvidoval požár vozovny většinu vozového parku tramvají. Konec tramvají ve Phoenixu nastal v době, kdy u nás „došlo k vítězství dělnické třídy“ – tedy v únoru 1948. Obě události s rozdílnými důsledky negativně ovlivnily život ve svém dějišti na dlouhá desetiletí dopředu. Požár snad nebyl úmyslný, nebo ano? Kdo ví. Možné je všechno. Záhadný je i třeba i náš pár dní bývalý ministr dopravy.

Pokračování příště.

Věříte teorii, že tramvajové systémy v USA byly rušeny účelově?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Related Images:

Share

Můžete komentovat