Led 20 2011

Nový tramvajový systém v Polsku? Možná v jiný čas…

V Polském Plocku byl připravován nový tramvajový systém. Plánována byla zatím jedna linka o délce přes deset kilometrů. Plock má 126 000 obyvatel a je průmyslovým městem. Nachází se zde jedna z nějvětších Polských rafinerií. Tramvajová doprava zde nemá tradici, ale úvaha postavit zde tramvajový systém již byla velmi daleko. Některé prameny tvrdí, že podobně jako v jiném Polském městě Olštýně chtěli také radní v Plocku tramvaj na pneumatikách – systém translohr.

O zájmu dodat do Plocku tramvaje (těch mělo být poptáváno celkem 10) píše například i česká firma Škoda Transportation v posledním čísle podnikového časopisu Škodovák pro rok 2010.

Znázornění jednotlivých etap výstavby systému

Kartami ale zamíchaly volby. Nový primátor města 18. ledna 2011 prosadil ukončení projektu z důvodu jeho nepotřebnosti a finanční nákladnosti. Celé rozhodnutí o konci projektu, který byl velice blízko realizace (údajně již probíhala dílčí výběrová řízení) padlo poměrně náhle. Faktem je, že prosazovaný systém Translohr nepřináší oproti klasickým tramvajím prakticky žádné výhody a jeho stavba je nákladná. Navíc dopravní situace ve městě není tak akutní, aby musela být řešena stavbou tramvajového systému. Na druhou stranu všeobecně platí, že tramvajový systém dělá v očích veřejnosti (např. lidí kteří projíždějí)  z obyčejného města město podstatnější.

Share

Můžete komentovat