Pro 29 2010

Nově otevřené úseky metra a tramvajových tratí v prosinci 2010

Tyto 2 klasické linky v Mulhouse dostaly vlakotramvajovou sestřičku

Krátké zprávy ze světa metra a tramvají. Článek nabízí především mapu,  ve které uvidíte nově otevřené zmapované tramvajové tratě. Otevíraly se úseky metra v Asii i Evropě. Tramvajové tratě přibyly především ve Francii a německy mluvících zemích.

Metro se staví vydatně. Čínská velkoměsta pokračují ve své zběsilé výstavbě, která prozřetelně zajišťuje, že většina bohatnoucího obyvatelstva stále bude používat MHD, což je obdivuhodné. V turecké Burse prodloužili linku 2 sympatické rychlodrážní tramvaje vedené většinou uprostřed tělesa dálnice. Tato rychlodráha je zřejmě o dost levnější než podzemní metro.

V Toulouse otevřeli nový tramvajový systém. Jediná linka má zatím jedenáctikilometrový úsek, který se v blízké budoucnosti má prodlužovat do centra města. Máme se z čeho poučit, jak se mají stavět tramvaje. Na této stránce je fotogalerie z podnětnými popisky v češtině.

V Mulhouse ke dvěma klasickým linkám přibyla ještě jedna vlakotramvajová, která využívá železnici a poté původní tramvajové úseky ve městě. Končí až na hlavním nádraží, ke kterému dojede jako tramvaj a ne jako vlak, jak by mnohé napadlo. Následuje video ze zkušebního provozu.

A pro zájemce ještě video zachycující transport vozidla ulicemi a nakolejování ve vozovně.

V Curychu jsem sice nenašel ten konkrétní v prosinci otevřený úsek, ale ze satelitních snímků je vidět, že těch rozestavěných tratí tam nemají úplně málo. Například mají novou trať na letiště. Tolik tramvajových tratí si mohou dovolit možná i kvůli tomu, že nemají metro, do kterého by museli hodně investovat a tak jim vedle páteřního S-bahnu zbydou peníze na tramvaje.

Následuje tedy to nejdůležitější a to mapa. Nebojte si jí přiblížit a v klidu detailně prohlédnout (nejdřív oddálit, mapa evidentně neví, jaké místo má zobrazit, tak se přiblížila na střed mapy). Dalo mi to hodně práce 🙂 Prodloužení metra jsem většinou ani nehledal, protože na google earth ještě nemá tak dokonalé satelitní snímky aby bylo vidět pod zem 🙂 Zato s tramvajemi jsem si hrál.

Stáhněte si KML soubor do programu Google Earth Systémy Metro – tram – 12-2010

Share

Můžete komentovat