Zář 19 2010

Peripetie při modernizaci železnice na Kladno

U stanice Praha - Dejvice

Už od devadesátých let se vedou spory, jestli postavit na letiště železniční trať anebo metro. Nejdříve byla blíž uskutečnění modernizace železnice přes letiště do Kladna, kterýžto nápad vznikl v reakci na nárůst počtu lidí dojíždějících do Prahy.

Mělo jít o přestavbu lokálky na obyčejnou příměstskou trať (elektrifikovanou a dvoukolejnou). Financování šlo rovnoměrně rozdělit mezi město a stát. Přispět by ve svém zájmu mohlo i Kladno, Středočeský kraj a správa letiště. Povrchová železnice tak nabízela nižší investiční náklady oproti metru, vlaky po patnácti minutách, několik nových zastávek pro obsluhu Prahy 6 a ulehčení příměstské dopravě. Kvůli nedostatku financí se zvažovala varianta, že stavbu zaplatí soukromník a poté na ní bude provozovat služby za tržní ceny.

Na přelomu tisíciletí se proti stavbě zvedla vlna odporu. Sedmnáct tisíc lidí podepsalo petici občanského sdružení „Chceme metro, ne rychlodráhu,“ které se obávalo zvýšeného hluku. S využitím tohoto hesla vyhrál na Praze 6 Pavel Bém v roce 2000 volby. O modernizaci železnice ze strany města opadl zájem, což vedlo k zakreslení metra až na letiště do územního plánu. Stát znovu zvažoval stavbu rychlodráhy pomocí financování přes soukromého investora.

V únoru 2008 Praha 6 změnila stanovisko a začala železnici podporovat za podmínky, že některé úseky budou pod zemí. To vše poté, co byla jistá stavba metra alespoň do Motola, která sama budí rozpaky mnoha dopravních odborníků. „Často je nám podsouváno, že v Praze 6 bude buď metro, nebo rychlodráha. Tak to ale není,“  tvrdí starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Proti výstavbě metra i železnice na letiště naráz je Strana Zelených, Věci veřejné, ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák, jakož i většina dopravních odborníků.

V roce 2009 se zdálo, že se budou stavět oba drahé projekty. Stavba metra se rozběhla. Do zpožděné železnice ale přišly škrty ve státním rozpočtu úřednické a později i nové vlády. Příměstské trati s ohromným avšak nevyužitým potenciálem tak může hrozit v nejhorším případě i zrušení.

Praha - Veleslavín, budoucí přestup na metro

Kdyby stát a město spolupracovaly, ušetřily by na problematickém metru do pouhého Motola miliardy a mohly ho nahradit železnicí až do Kladna. Praha 6 by oželela tunelové řešení, pak by šlo za srovnatelných nákladů vyřešit železnicí dopravní problémy městské části, letiště i velké části regionu. Vlaky nejsou až tak hlučné, aby se vyplatilo dávat je pod zem.

Tento článek je původně určen pro praguewatch.cz

Related Images:

Share

Můžete komentovat