Kvě 20 2010

Prahu čeká v létě mnoho tramvajových výluk

Důvod? Špatný stav kolejí!

Kombinovaný článek Iva a Vaška o tramvajových výlukách v Praze. Článek přináší seznam uzavřených tratí a navazuje na něj reflexe různých situací okolo výluk. Od 1. 6. 2010 do 30. 9. 2010 se bude opravovat mnoho tramvajových tratí v Praze. Největší výlukou na cca 4 měsíce bude tramvajová trať v Plzeňské ulici.

Postupně budou probíhat i další výluky: Anděl – Na Knížecí (nádražní ul.), Anděl (křižovatka část), Palackého nám. – Národní Divadlo (křižovatka Myslíkova), Křižovatka Lazarská (část), Újezd – Lazarská (spálená ul.), Špejchar – Vozovna Střešovice (Badeniho ul.), Prašný Most – Vítězné nám., Moráň – Albertov. Na dlouhou dobu budou dočasně zrušeny linky č. 2 a 21. Linka č. 6 na dlouhou dobu změní trasu na: Kubánské nám. – Karlovo nám. – Palackého nám. – Sídliště Modřany.

V průběhu postupu výluk dojde také ke zdvojnásobení intervalů na metrolinkách a zavedeny budou také zvláštní tramvajové linky č. 32, 36, 37, 39 a NAD busy X1, X9, X26, 725 a zvláštní vlak (int. 30 min.) Zlíčín – Na Knížecí (nová zast.). Bude to pěkný zmatek. Za to šotouši mohou nafotit a natočit tramvaje v zajímavých směrech. Dokonce v jednu chvíli pojede přes Palackého most pouze linka č. 4 a končit bude těsně před křižovatkou Anděl. Linka 6 v jednu chvíli pojede po trase …. – Karlovo nám.-Moráň-Albertov-Výtoň-Podolská vodárna – ….. (napsal Ivo)

Tolik tedy výluky. Myslíte si, že se v tom seznamu cestující vyzná? V mnohých výlukových letáčcích a papírech na zastávkách se podle mě vyzná méně, než si odpovědní lidé z dopravního podniku či ROPIDu myslí. Já si jako dopravní nadšenec dokážu domyslet, jak se změní linkové vedení, jak bude zavedena náhradní doprava, ale obyčejní cestující? V neděli 16. 5. jsem se objevil u jedné menší výluky tramvají přes Žižkov. Autobusy jezdily přetížené. Dispečeři řídili provoz na křižovatce, na které nic nejezdí, radši než aby radili cestujícím. Sloupky byly sice převěšeny, ale tak trochu nedokonale, že si toho většina cestujících spíše nevšimla.

Tady někdo přemýšlel! Líbí se vám tato zastávka? Babička na jízdní řády nedohlédne!

Tady někdo přemýšlel! Líbí se vám tento sloupek?

Výluka měla být celý víkend, ale zvládlo se to za sobotu. Ale na neděli nikdo nechtěl měnit plány při vypravování vozidel, tak si „kaštani“ užili i v neděli. Proč na každé zastávce visí tak zdlouhavé informace, které cestující stejně nepotřebuje. Chcete si přečíst A4 textu, aby vám v té době ujel náhradní autobus. Cestující potřebuje informaci typu: Tramvaje na Žižkov nejezdí, zastávka náhradního busu je tudy a tudy za rohem. Ano zmatky, zmatky, zmatky. Pokud budou cestující považování za pouhé kaštany, nebude MHD atraktivní, jak by mohla být.

Dobrá duše radí cestujícím, protože těm co to mají na starost se to nedaří!

A důvod výluk? Většinou to bývá špatný stav tramvajových tratí, ale někdy také špatné rozvržení prací. Už několikrát se stalo, že se opravil jen nejkritičtější kus tramvajové trati a jen o trochu méně katastrofálnější zbytek nechali netknutý (nebyly peníze). A tak se dělníci třeba už za rok vrátili. Třeba u trati přes náměstí Republiky, se jeden rok opravoval most a jiný rok zase náměstí a způsobilo to opakovanou dlouhodobou výluku na té samé trati.

Zvlášť trať do Řep je ve špatném stavu. Panely BKV jsou na mnoha místech propadané. Zcela nekriticky se prezentuje nahrazení panelů otevřeným svrškem s železničním typem kolejnic. I přes výhody (snazší údržba, menší pořizovací cena), to má nějaké nevýhody. Minulá trať zrekonstruovaná tímto způsobem vyvolala nevoli u části obyvatel tamějšího sídliště (V Hloubětíně). Časem se z trati bude prášit a stává se bariérou v ulici. „Alespoň tam kaštani nebudou lézt“ – ano ale co když je přechod jednou za čtvrt kilometru? Zatravněný svršek by byl hezčí, ale bohužel město do tramvajových tratí investuje málo, tak se musí DP domlouvat o příspěvku ze strany městské části. Je přeci dobré, když investujeme do estetiky potažmo atraktivity MHD (kusem parku a zeleně uprostřed ulice) Slyšel jsem zvěsti, že v Řepích se to povedlo dojednat, tak uvidíme, jak to dopadne. Ve videu je k nahlédnutí původní stav.

Vyplatí se investovat do estetiky tramvajových tratí?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Dlouhodobé výluky jsou také způsobeny výstavbou tunelu Blanka. Po přerušení provozu tramvají na Letné i Hradčanské přichází dočasné odstřižení části tramvajové sítě (Podbaba – Dejvická – Divoká Šárka) Mnoho výluk, pravděpodobně peněz a indukované dopravy by se ušetřilo, kdyby se stavěla jiná varianta Blanky. Varianta vnitřního městského okruhu, která vedla až za „Kulaťákem“ by i lépe plnila svou funkci odvádět auta z města. To je ale na jiné dlouhé povídání.
(Napsal Vašek)

Odkaz na mapky výlukového linkového vedení – léto 2010

Share

Můžete komentovat