Kvě 01 2010

Voroněž

Tento příspěvek je 8. částí z 11 článků Tramvaje

Zachraňte Voroněžskou tramvaj!

Tento případ uvádím jako první, protože je to zjevně nejodstrašivější návod na to, jak s tramvajovým systémem zacházet. Město Voroněž se nachází asi 500 km jižně od Moskvy. Má 800 000 obyvatel. Město takovéhle velikosti potřebuje kapacitní kolejovou MHD. Sídla od milionu obyvatel jsou zpravidla nucena uvažovat o výstavbě metra. Provoz tramvají byl ve Voroněži zastaven v roce 2009. Stala se tak největším městem v Rusku, které zrušilo tramvajovou síť.

Od roku 1990 se přestalo investovat do tramvajové dopravy. Nedostatek financí vedl ke zhoršení údržby a stávkám zaměstnanců DP. Ještě v roce 2000 bylo ve městě více než sto kilometrů tramvajových tratí. Kritickou ránu tramvajím zasadil starosta Kovaljov. Možná nepřekvapí, že byl dříve členem komunistické strany, ale paradoxně působí, že vystudoval železniční univerzitu. Každopádně se zasloužil o likvidaci několika nejdůležitějších tramvajových tratí ve městě s demagogickým argumentem, že rozšířením silnic omezí zácpy. Přihlídneme-li k prostorové náročnosti jednotlivých druhů dopravy, je to velice scestné přesvědčení.  Tramvajové trati s otevřeným svrškem byly také považovány za hlučné a prašné.

Rušení tramvajových tratí pokračovalo až do roku 2009, kdy byl provoz ukončen definitivně. Starosta byl médii podezříván z korupce. Pozemky po zrušené tramvajové vozovně byly prodány developerům. Konec poslední tramvajové vozovny zjevně uspíšil tlak developerů, v posledním období si totiž dopravní podnik musel pozemek pronajímat.  Starosta byl také vlastnicky napojen na provozovatele maršrůtek, které po zničení tramvajového sytému zajišťují 90% veřejné dopravy ve městě.

Proti rušení tramvají vznikla občanská iniciativa Voroněžci za tramvaj, která hájí i výhody městské trolejbusové sítě. V listopadu 2008 navrhli investiční projekt nového tramvajového systému sestávající z dvou tratí křížících se v centru. Projekt mimo jiné srovnává cenu a efektivitu metra s tramvajemi. Pro zajímavost můžu uvést, že Brno je partnerské město Voroněže a po návštěvě moravské metropole již nový starosta prohlašoval, že zachování tramvajové dopravy je důležité a plánoval i rozvoj sítě. Byl navržen projekt lehkého metra, jehož výstavbu podpořily dvě třetiny lidí. Politici na radnici přiznávají, že situace v MHD je kritická a, že zrušení tramvají bylo chybou. Většina vozového parku tramvají pocházela z osmdesátých let. S návratem tramvají se v nejbližších letech nepočítá, ale je snaha investovat do vozového parku trolejbusů a autobusů. Do roku 2013 je plán pořídit 200 nových trolejbusů. Některé trolejbusové tratě byly ale zrušeny a starým autobusům se nedaří na úkor maršrůtek.

Obrázek ukazuje, že na úbytě jsou tramvaje i trolejbusy. Auta zaberou víc prostoru a vydělalo na tom několik jedinců, ale celému město to napáchalo ohromné škody.

V nedaleké části Ruska se nachází Volgograd. Město proslulo bývalým názvem Stalingrad. Je srovnatelně velké a významné jako Voroněž. Na rozdíl od ní se v něm tramvajová doprava rozvíjí. Mají tam tramvajovou rychlodráhu, která používá dvě stanice nedostavěné podzemní dráhy. Pro změnu toto partnerské město Ostravy používá tramvaje zrekonstruované českými výrobci. Kontrakt zahrnuje přes sto modernizovaných tramvají typu T3 a 16 nových ruských tříčlánkových tramvají LVS 2009 za 1,5 mld. Kč. Na výrobě prvního typu se podílí DP Ostrava s Krnovskými opravnami a strojírnami. Část výroby se přesune přímo do Volgogradské oblasti.

Na ruském internetu jsem objevil zprávu, že jistý student napsal dopis vedení města Voroněže se snahou zabránit zrušení tramvají (respektive snahou o obnovu uzavřené, ale kompletně ještě nezlikvidované sítě) Likvidace totiž také něco stojí. Psal o svých zkušenostech s dopravou ze střední Evropy. Poukázal na to, že při rušení není brán v potaz názor obyvatel, kteří předkládají logické argumenty proti tomuto rozhodnutí. Že zkušenosti z jiných měst ukazují, že demontáž tratí je často dražší než jejich rekonstrukce.

Nakonec několik názorů pod článkem oznamujícím zastavení provozu. Řidič Vladimir Maslennikov tvrdí, že tramvaj přežila svou užitečnost, protože většina lidí stejně začala jezdit auty. Proto potřebují víc místa na silnicích. Po odstranění tratí budou ulice širší. Jistá Taťána prohlašuje, že její dětství je spojené s tramvajemi a že je mylná představa, že většina lidí začala jezdit autem. Další názor tvrdí, že nemůžeme mít pořád jen obrovské dopravní zácpy, znečištění, nehody. Nikdo se nestará o životní prostředí, hlavně zisk, peníze, peníze… . Další diskutující Lena osobně viděla obnovené tramvaje v Paříži. Voroněž je podle ní špinavá a bez tramvají to bude ještě horší.

Předseda iniciativy Voroněžci za Tramvaj Anton Buslov tvrdí, že tramvaje nelze odstranit. Bez nich se Voroněž stane největším městem v Rusku bez této hospodárné a slibné formy městské dopravy. Uznává, že tramvajová síť nebyla ve vhodném stavu. Dodává, že ve světě se za posledních 15 let postavilo 80 nových tramvajových systémů a to především v Evropě, USA a Japonsku. Voroněž se podle jeho slov pohybuje směrem do Afriky, která má jen jeden systém v Egyptě. Z mé strany nutno dodat, tramvaje v Alexandrii a Káhiře na tom asi moc dobře nejsou, ale v Tunisu postavili moderní síť. V Alžírsku a Maroku se staví přibližně pět nových tramvajových systémů.

Na záchranu už bylo údajně pozdě. Koleje na hlavních ulicích zmizely a uvolnily místo autům. Na některých ulicích se ale demontáž zdržuje. Bývalou existenci tramvají na některých místech připomínají jen zbytky trolejového vedení. Část motoristů byla nadšena, ale bez kvalitní MHD nemají ani oni dobré vyhlídky. Na některých místech lze pravděpodobně stále najít zbytky tramvajových tratí. Mezi výsledky zrušení patří například snížená mobilita obyvatel, zvýšení nehodovosti v MHD, zhoršení životního prostředí, zdražení jízdného a zvýšení hluku. Nicméně se objevily názory, že město na to jednou přijde a tramvaje obnoví. Jak dlouho to bude trvat?

Renesance tramvají dorazila do všemožných koutů USA, Evropské Unie, Japonska a mnoha dalších měst. Kdy dorazí do Ruska?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Related Images:

Share

Můžete komentovat