Dub 18 2010

Druhá fáze optimalizace MHD v Plzni – možná přijde i kladný dopad

Jiná muzika za stejný prachy. – Asi takto by se dal shrnout cíl optimalizací intervalů a linkového vedení v plzeňské MHD. Na první fázi jsme si již my – domácí zvykli. Dojmy jsou individuální. Já například spokojeně vrním, když vím, že o víkendu nebudu čekat na tramvaj tak dlouho, že je to pěšky rychlejší. Šéfredaktor Mykl zase ví, že se mačká v nacpané třináctce, která navíc nepříliš vhodně změnila víkendový interval a svoje trasování. Střízlivější z pátečních pijanů oceňují, že je sobotní noční spoje odvezou až před dům a to v častějším intervalu. Těm opilejším často chybí narvaný autobus plný lidí, protože v tom prázdném těžko hledají okolní cestující, kteří jim zaručí, že jízdu ustojí. První fáze optimalizace obsáhla hlavně víkendové jízdní řády tramvají a trolejbusů a tak je na řadě fáze druhá, která 1. září 2010 zasáhne snad každého cestujícího. Proto všem doporučuji otevřít si ke čtení článku mapku s optimalizovanými linkami a se stávajícím stavem.

TRAMVAJE

Takt 7,5 minuty v sedle

Jednoduché linkové vedení tramvají zůstává, změna přichází v jízdních řádech a to zejména na linkách 1 a 2. Zde bude zaveden jednotný interval 7,5 minuty, přičemž na lince 1 půjde s největší pravděpodobností o střídavý interval 7 minut (astra) a 8 minut (souprava T3). Na společném úseku Mikulášské náměstí – Sady Pětatřicátníků by měly linky jezdit v prokladu. Podobným způsobem je po první fázi optimalizace organizován víkendový provoz.

Kratší špičky, hustější sedla

Přepravní špičky budou proměnlivé. Nejhustší intervaly budou jen před osmou hodinou. V Plzni je dosud zvykem, že špička začíná již časně ráno s návozem na směnu od 6 hodin, to se nejspíš od září změní.

TROLEJBUSY

Nová trať do průmyslové zóny Borská Pole zamíchá karty

Na Borských Polích přibylo pět kilometrů nových trolejbusových tratí a je tedy logické, že některé linky zamíří tímto směrem. Celodenně půjde o linku číslo 15. Aby se to nepletlo, tak je v plánu, že každý spoj střídavě pojede na jinou konečnou. Tedy polovina spojů na novou smyčku Borská Pole, Teslova a druhá půlka trolejbusů na konečnou linky 12 – Nová Hospoda. Další dvě linky, které na Borská Pole zamíří, budou nové a posilové. Linka číslo 17 bude jako jediná z linek na Borská Pole obsluhována kloubovými trolejbusy, ale spojů této linky sem také zamíří asi nejméně ze všech. Jedná se totiž o modifikovanou verzi linky číslo 16, která jezdí na trase Doubravka, Zábělská – Bory. Linka 17 bude mít trasu Doubravka, Zábělská – Borská Pole – Nová Hospoda. Spoje této linky mají jezdit pouze v době návozu na směny. Druhá posilová linka ponese číslo 18 a bude mít trasování: Centrální autobusové nádraží – Borská Pole, Teslova. Otevření nové trati bude mít určitý vliv i na trolejbusovou linku 12. Dnes většina jejích spojů končí ve smyčce Nová Hospoda, od září by na Novou Hospodu měla zajíždět jen cca polovina spojů. Ostatní spoje mají být ukončeny v Zátiší.

Desítka je zpět

Loňská optimalizace zapříčinila zmizení trolejbusové linky číslo 10. Nahradila jí nová linka 15. Nyní se číslo 10 bude používat znovu a to u linky, která má podle mne velký potenciál k tomu, najít si svou oblíbenost. Nová desítka bude v provozu pouze v pracovní dny a pojede v trase Centrální autobusové nádraží (CAN) – U Práce – Čechurov. Zastávku U Práce uvádím právě pro její klíčovost. Linka 13, která obsluhuje Čechurov a Černice nemá jako jedna z mála důležitých linek přestup na hlavní tramvajovou linku číslo 4. Tento přímý přestup přinese právě desítka. Desítka je prakticky přesměrování cca. 1/3 trolejbusů linky 13, které již nepojedou na konečnou Doubravka, Na Dlouhých a na druhé straně ukončí svoji jízdu již v Čechurově. Tedy jejich většina. U „školních spojů“ se počítá s tím, že desítka pojede z Černic a při návozu na směny do Škodovky pojede desítka do smyčky Skvrňany. Je pro mne trochu otázkou, jak bude nová desítka pobírat cestující, a také proč optimalizace nezahrnuje užitečnější úpravy spojů v Černicích, kde každodenně najedou trolejbusy k nákupnímu centru Olympia zbytečné kilometry územím, kde i přes zřízené zastávky není poptávka cestujících.

Šance pro čtrnáctku

Popelkou trolejbusových linek je bezesporu již dlouhá léta linka číslo 14. Novou mízu jí možná dodá pozměněné trasování v centru. Tato linka již nebude ukončena u Muzea, ale bude se blokově otáčet přes Anglické nábřeží a Hlavní Nádraží. Cestující, kteří míří na Bory, tak mohou od nádraží využít rychlejšího spojení. Linka nadále bude jezdit jen v pracovní dny v intervalu 30 minut ve špičce a 1 hodina v sedle.

AUTOBUSY

Borská Pole zacloumají i s autobusovými linkami

Jelikož Borská Pole se stanou především doménou trolejbusů, dojde zde k omezení autobusové dopravy. Zejména se jedná o linky 30 a 41. Většina třicítek bude ukončena u Západočeské univerzity (ZČU), na Borská Pole pojede třicítka každých 30 minut ve špičce, v sedle a o víkendu pak jednou za hodinu. Autobusová linka 41 v úseku CAN – Borská Pole nepojede, jelikož by zde byla v souběhu s trasou trolejbusu. Velkou změnu trasování dozná linka číslo 24. Nová trasa linky bude Bory – Západočeská univerzita – Skvrňany.

29 aneb Expresní třicítka z principu

Výše jsem napsal, že od ZČU pojedou autobusy na Borská pole jen minimálně, ale ne tak docela. Vytíženější větev třicítky bude totiž posílena linkou 29. Ta bude mít trasování: Doubravka, Zábělská – Slovany, Náměstí Milady Horákové – Bory (Sukova) – Borská Pole. Nová linka tedy neobslouží Košuteckou větev třicítky, vyhne se větší části Doudlevec a sídlišti Bory. Říkám si ale, kdo bude za tuto linku vlastně vděčný? Nepoděkují obyvatelé Doudlevec, škodováci asi také nepoděkují, radost budou mít sice školáci ze strojní průmyslovky a SOŠ profesora Švejcara, ale nepoděkují studenti školy Hotelové a vděk za expresní linku nevyjádří ani studenti ZČU. Ale řekněme si narovinu, věta: „V Plzni máme expresní autobusovou linku!“ se příjemně poslouchá…

Radčice, Křimice, Malesice a vlastně tak trochu i ViniCE

Tyto čtyři čtvrtě, krom společné koncovky „ce“ v jejich názvu budou mít také společné autobusové linky. Začneme od nejnižšího čísla, které figuruje mezi třemi linkami, které budou zajíždět do Křimic. Linka 35 bude náhradou za linku 20, o které se ještě zmíním. Tento autobus se bude blokově otáčet v centru města, pojede od Hlavního nádraží po Americké třídě k CAN a následně zamíří do Radčic. Z Radčic bude polovina spojů pokračovat do Malesic a druhá půlka do Křimic. Městskou část Křimice nově obslouží také linka číslo 41 a nahradí tak linku 33. Linka 41 pojede standartně z Vinic na CAN a dále pak směrem do Křimic. Poslední linka, která obslouží Křimice, ale také Město Touškov ponese číslo 56. Autobusy linky 56 budou prakcitky modifikovanou linkou 41. Pojedou z Vinic do Křimic s tím, že nebudou zajíždět na konečnou v Křimicích. Nové číslo se zavádí hlavně kvůli přehlednosti pro cestující.

Košutka, Lochotím a vlastně tak trochu i Vinice

Na Košutku již dále nebude zajíždět linka číslo 39. Ta bude zrušena, což umožní lépe zkoordinovat provoz autobusových linek 33 a 40. Všechny spoje těchto linek budou nově ukončeny již v zastávce Muzeum. Z Košutky do centra vyrazí také nová linka číslo 27, která pojede Kotíkovskou ulicí a obslouží tak například Nemocnici Privamed. Četnost spojů na této lince nebude nijak vysoká (30 minut), jelikož to požadovala hygienická správa. Start provozu této linky bude ale až koncem letošního roku, jelikož v Kotíkovské ulici nejsou vybudovány zastávky a další náležitosti pro provoz linek MHD. Poslední linkou je dle mého názoru nesmyslná linka číslo 25, která bude jezdit pouze po Severním předměstí od 7:30 do 15 hodin v intervalu 30 minut. Má spojit Vinice a Fakultní nemocnici Lochotín. A při zpáteční cestě pojede Alejí Svobody k zastávce U Družby.

Bílá Hora

Jelikož bude zrušena autobusová linka 39, pojede na Bílou Horu jen autobus linky číslo 20. Dvacítka pojede nově v hustějším intervalu, takže nabídka spojů zůstane stejná. Autobusy se budou v centru města blokově otáčet přes Náměstí Republiky – Mrakodrap – U Práce a Sady Pětatřicátníků. Do této městské čtvrti bude o sobotní a nedělní noci také zajíždět autobusová linka N4, na nočních trasách tak s největší pravděpodobností přibude další úsek, kde autobusy budou vozit vzduch.

Shrnutí

Druhá fáze optimalizace plzeňské MHD přinese skutečně hodně změn. Objeví se spousta nových čísel linek, nové je také blokové otáčení některých linek v centru, které v Plzni není moc obvyklé. Původně vše mělo propuknout od 1. července, ale protože se zpozdila stavba odbočky trolejbusové trati na Borská Pole (Borská – Teslova), přesunul se termín startu na 1. září. Což je trochu škoda, jelikož budou zmatení jak studenti, tak všichni místní naráz. Jedním z cílů této fáze je také omezení autobusů na Americké třídě, což se podle mne moc nepodařilo. Některé vlastní prognózy a názory jsem popsal v článku. Předvedený projekt druhé fáze optimalizace navíc ještě není finální, takže lze očekávat malé změny. Jak se vyplní, ukáže jedině praxe.

Stručné informace o změnách, ze kterých jsem při tvorbě článku čerpal najdete zde.

Myslíte si, že je prospěšné často měnit linkové vedení MHD?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...
Share

Můžete komentovat