Pro 20 2009

Nové linkové vedenie v Košiciach zatiaľ nehrozí

Cestovné poriadky

Ilustračný obrázok

Už od leta bolo avízované, že na jeseň, resp. neskôr až od 14. decembra 2009 vstúpi do platnosti nové linkové vedenie, ktoré malo eliminovať neefektívne súbehy, zlepšiť dopravnú obslužnosť územia a hlavne zabezpečiť pravidelnosť dopravy, hlavne počas špičiek. Avšak, dnes je 20. december a nové LV nikde.

Ale poďme pekne po poriadku. Písal sa rok 2008 a konečne to vyzeralo sľubne pre zavedenie moderného linkového vedenia. Aj napriek protestom niektorých obyvateľov i MČ, 2. augusta 2008 sa toto želanie stalo realitou. Hoci nikto netvrdí, že toto linkové vedenie je najlepšie, predsa len prinieslo veľkú zmenu – systém „odvšadiaľ – všade“ nahradil modernejší prestupný. Najväčšej zmeny sa doznali autobusové linky, hlavne v dĺžke intervalov počas špičiek i mimo nich, ale mnohé z nich zmenili aj trasu.

No autora LV, riaditeľa dopravy, Ing. Roberta Nagya nahradil Ing. Peter Dečo a 14. decembra 2008 sa niektoré linky opäť menili. (Schéma trás liniek MHD Košice platná od 14.12.2008)

Na lepšie časy svitlo v júni 2009, keď sa na post riaditeľa dopravy dostal Ing. Michal Dekánek. Mnohí obyvatelia sa báli, čo prinesie, pochádzal totiž z Bratislavy. Avšak, odborníci i fanúšikovia dopravy sa tešili, lebo v oblasti dopravy je už známym odborníkom a zároveň aj autorom známeho portálu iMHD.sk, ktorý uzrel svetlo sveta už v roku 2000.

V tomto období prišlo na svet aj nové linkové vedenie, ktoré ponúkalo zlepšenie prestupov i skrátenie intervalov či už v špičke, ale aj v sedle a vo voľných dňoch. Vyzeralo to nádejne, lebo rokovania boli úspešné a už v júli 2009 Dopravný podnik mesta Košice, a. s. oznámil uzavretie rokovaní s mestom, VÚC i jednotlivými mestskými časťami o optimalizácii linkového vedenia MHD v Košiciach. K spusteniu už chýbalo iba schválenie mestom, resp. primátorom. Avšak, i tu dostalo politikárčenie prednosť pred odbornosťou. Blížia sa totiž voľby a zdá sa, že pán primátor František Knapík sa chce o toto miestečko pobiť aj vo voľbách…

V kuloároch sa objavili informácie, že ďalší pokus sa uskutoční vo februári, avšak vyzerá to tak, že skôr, než po komunálnych voľbách to nebude. Dočkáme sa?

Related Images:

Share

Můžete komentovat