Srp 12 2009

OpusCard v CL má stále potíže, ale věci se hýbou

Kdo by očekával, že nefunkčnost odbavování pomocí čipové karty v českolipské MHD bude po několika dnech počátečních obtíží vyřešena, by byl nemile překvapen. Ani doba dlouhá měsíc a půl nepřinesla pro cestující prakticky žádné zlepšení. Věříme, že na odstraňování problému se pracuje, ale navenek to bohužel vypadá jinak. Naštěstí alespoň dostali řidiči pokyn cestující bez komplikací pustit do vozidla MHD, když odbavení nefunguje, což je paradoxně téměř vždy, takže se i provoz urychlí. Zásadní řešení dalšího problému, tj. nejasností ve smluvních přepravních podmínkách, teď ani nelze moc očekávat, protože všichni mají plné ruce práce se samotnou nefunkčností odbavovacího systému. Přinášíme ale i dobrou zprávu o zjednodušení pořízení čipové karty (viz dále). Společnost KORID LK, která princip a pravidla věci spravuje, bude podle možností od Dopravního klubu Česká Lípa postupně přijímat připomínky a návrhy řešení nelogických situací, aby bylo možné krok za krokem zkorigovat smluvní přepravní podmínky ve více srozumitelný materiál. Nutno ale připomenout, že celý integrovaný systém založený výhradně na čipových kartách OpusCard vzešel ze zadání Krajského úřadu a zapojení všech významných dopravců v kraji s vlastními tarify a podmínkami nebylo jednoduché. Navíc speciálně v České Lípě se jedná už o třetí čipové karty v krátké době a jejich opětovné pořizování už dokáže naštvat a odradit nejednoho cestujícího, a to zvlášť, když je pořízení nové karty tak složité. K tomu máme ale jednu vynikající novinku.

Už jsme informovali čtenáře o částečném řešení, které by pořízení nové karty cestujícím alespoň trochu zpříjemnilo. Takovým řešením by byla anonymní čipová karta, kterou by šlo prostě koupit a jít, bez vyplňování několika formulářů, pořizování fotografie a čekání tři týdny, prostě podobně jako v Plzni například. Taková možnost ve smluvních přepravních podmínkách je. Co jsme ale nevěděli je, že takovou kartu si již teď můžete koupit. Problém je, že v České Lípě o tom ke dnešnímu dni nikdo neví. Doufejme, že se to ode dneška začne měnit. Je pravda, že na anonymní kartu nelze nahrát předplatní časový kupón, ale řada cestujících by tuto kartu uvitala. Klíčovým jízdním dokladem každé MHD je logicky karta personifikovaná s nahraným časovým kupónem, která by měla být co nejvíce rozšířená, proto má při informovanosti přednost. Na personifikovanou kartu město českolipským občanům přispívá a držitelům karty ČSAD Semily ji Městské centrum OpusCard vymění zdarma. Ovšem neinformovat o alternativě v podobě anonymní karty vůbec je značně nefér, zejména při komplikovanosti historie čipových karet v České Lípě. Anonymní kartu můžete v České Lípě koupit na kontakním místě OpusCard na autobusovém nádraží. Logicky by měla být k dostání i v Městském centru OpusCard v Žižkově ulici, ale v tento okamžik není jisté, že zde ji mají k dispozici. Ještě to ověříme a doplníme.

Dopravní klub Česká Lipa minulý týden projednával s Odborem dopravy v České Lípě potřebné změny víkendových jízdních řádů MHD. Došlo k částečné shodě a Odbor dopravy přijme návrh na úpravy jízdních řádů páteřních linek tak, aby i o víkendech byla zajištěna návaznost MHD na vlaky pro většinu obyvatel České Lípy. Změna by se měla projevit v hlavním termínu aktualizace jízdních řádů, tj. začátkem prosince. Jsou v plánu i další změny, ale ty budou postupně realizovány později. V současné době můžete občas vídat téměř prázdné některé autobusy a to i v pracovních dnech. To by mohlo některé neinformované lidi svádět k úvahám o ekonomičnosti dopravy. Je nutno asi ale uvědomit, že se v jednu dobu sešlo několik negativních vlivů, jimiž jsou zvýšení ceny jednotlivé jízdenky placené zejména v hotovosti (měsíční předplatné na kartě se nezvýšilo), praktická nefunkčnost odbavovacího systému, složitost pořizování personifikované čipové karty, absence informace o anonymní kartě a fakt, že se jedná již o třetí typ karet v relativně krátké době s nutností výměny, stále ne zcela optimální vedení některých linek (např. 207 a 209) a v neposlední řadě skutečnost, že jsou prázdniny a doba dovolených, kdy je většina pravidelných cestujících mimo Českou Lípu. Tyto negativní vlivy ale na podzim postupně odezní a autobusy se zase více zaplní. I teď jsou některé spoje překvapivě obsazené i v době, kdy bychom čekali méně cestujících. Odhad využití jednotlivých spojů zde není snadný a proto je pravidelný interval s návazností na vlaky podle vzoru standardů běžných v jiných srovnatelných městěch jediným správným řešením. Na tom se shodneme i s odborem dopravy a doufáme, že spolupráce již v prosinci přinese žádané víkendové změny k lepšímu. Každopádně i přes trable, které českolipskou MHD zrovna teď provázejí, počet cestujících stále postupně stoupá. Aby také ne, autobusy alespoň v pracovních dnech jezdí dostatečně, vozový park je dobrý, z velké většiny nízkopodlažní a stále se zlepšuje a informační systém také funguje. Toho bylo dosaženo dobrou spoluprací radnice v čele se starostkou města a dopravní společností a pochopením zúčastněných, že dobře fungujcí městská doprava je významným městotvorným prvkem, který činí takto obsluhovanou oblast atraktivnějším místem pro život.

Share

Můžete komentovat