Pro 04 2021

Na jihu Maďarska v Szegedu začal nový vlakotramvajový provoz, do dubna budou lidé jezdit zdarma

Na jihu Maďarska začal nový vlakotramvajový provoz, do dubna budou lidé jezdit zdarma

Celý projekt výrazně zdražil, má přilákat více cestujících do veřejné dopravy.

Nový vlakotramvajový provoz na jihu Maďarska

Maďarský dopravce MÁV slavnostně zahájil provoz nových vlakotramvají mezi městy Szeged a Hódmezővásárhely. Nové soupravy od společnosti Stadler Rail kombinují provoz po konvenční železniční trati s tramvajovou.

Jde o úplně nový dopravní systém na jihu Maďarska, kterým chce tamější samospráva nalákat více lidí do veřejné dopravy. Využívá především trať Szeged – Békéscsaba a tramvajovou trať v Szegedu. Současně došlo k vybudování tratí ve městě Hódmezővásárhely.

Doprava do poloviny ledna zatím bude v hodinovém taktu, pak v půlhodinovém taktu mimo špičku a po 20 minutách ve špičce.

Zdroj: http://www.urbanrail.net/eu/hu/szeged/Tram-Train1.jpg

Celou trasu zvládnou soupravy za 51 minut, mezi centry obou měst za 40 minut. Díky dalším úpravám na trati má dojít ještě ke zkrácení jízdních dob. Až do dubna budou moci lidé jezdit zcela zdarma kvůli testování.

Na 31,6 kilometru dlouhou trasu jsou nasazovány soupravy Stadler CityLink, které se vyrábí ve Valencii. Pojmou 216 cestujících, z toho 92 sedících. Mají maximální rychlost je 100 km/h. Citylink zvládne jízdu po tramvajové trati pod napětím 600 voltů v obou městech, mezi nimi bude jednotku pohánět dieselový motor. Celkem jich bude jezdit 12.

Projekt vyšel na zhruba 80 miliard forintů včetně vozidel (5,5 miliardy korun), původní plán byl zhruba 16 miliard forintů. Většinu nákladů zaplatí Evropská unie.

Podobné systémy nejsou ve světě příliš běžné, známý je provoz například v Karlsruhe. V Česku se o podobném modelu uvažovalo v Libereckém kraji, projekt Regiotram Nisa nakonec skončil u desítek milionů korun za zbytečné studie.

Celý článek s obrázky zde:

https://zdopravy.cz/na-jihu-madarska-zacal-novy-vlakotramvajovy-provoz-do-dubna-budou-lide-jezdit-zdarma-97952/

http://www.obrazkovysvet.cz/diskuze/index.asp?k=3337&r=1251

Na trati jezdí tramvajová linka č. 1.

Mapa kolejové dopravy v Szegedu zde: http://www.urbanrail.net/eu/hu/szeged/szeged-map.png

Město Szeged má 170 000 obyvatel a Hódmezővásárhely 45 000 obyvatel.

Video zde:

 

Related Images:

Share

Můžete komentovat