Čvn 21 2009

Na sídlisko Nad jazerom jazdia opäť električky

Posledný deň...

Po dokončení...

Od soboty trať na sídlisku Nad jazerom brázdia opäť električky. Po štyridsiatich dňoch boli ukončené rekonštrukčné práce na úseku električkovej trate VSS, križovatka – Levočská. Komplexnú rekonštrukciu pre DPMK, a. s. realizovala spoločnosť Koľajové a dopravné stavby, s. r. o. Košice. Išlo o najväčšiu investičnú akciu za uplynulých päť rokov, ktorá stála 1,66 mil. € / 50 mil. Sk. Slávnostného odovzdania modernizovaného úseku sa zúčastnil aj primátor mesta Košice František Knapík.

F. Knapík: „Vylepšujeme stav komunikácií“

3 dni po...

Po 3 dňoch modernizácie...

Som nesmierne rád, že sa nám podarilo zrealizovať túto investičnú akciu, ktorá určite prispeje k zlepšeniu a skvalitneniu dopravy v meste Košice. Po rekonštrukcii bude tento úsek rýchlejší aj bezpečnejší,“ uviedol primátor F. Knapík, krátko po tom, ako sa po rekonštruovanom úseku previezol električkou počas kontrolnej jazdy. „Mesto v týchto dňoch realizuje aj iné investičné akcie v doprave, ktoré určite tiež prispejú k zlepšeniu stavu komunikácií, a tým aj k zlepšeniu dopravy v metropole východu. V bežných výdavkoch rozpočtu mesta Košice na cestnú dopravu je aktuálne vyčlenených takmer 6 miliónov eur. Z týchto prostriedkov sme naplánovali stavebnú údržbu a opravu mestských komunikácií, dilatácia mostov, trhlín, zvodidiel, zábradlí, dlažby v centrálnej mestskej zóne, kosenie, výrub stromov či úpravu podchodov.“ dodal.

M. Tkáč: „Zmodernizovaná električková trať na Jazero by mala vydržať 30 rokov“

Náhradná doprava X

Generálny riaditeľ DPMK Michal Tkáč pri slávnostnom odovzdávaní trate uviedol, že „modernizácia bola realizovaná rovnakým spôsobom, ako sa riešia železničné trate. Električky pritom namáhajú trať oveľa menej ako súprava vlaku. Predpokladáme, že s pravidelnou údržbou by takto zrekonštruovaná trať mala vydržať 30 rokov. Tým, že bude trať bezpečnejšia, určite sa bude lepšie jazdiť aj vodičom električiek,“ hovorí M. Tkáč. K zvýšeniu rýchlosti ešte dodal: „Zvýšenie rýchlosti znamená, že budeme musieť upraviť cestovné poriadky, zrýchli sa doprava zhruba o jednu minútu. Cestovanie však bude nielen rýchlejšie, ale predovšetkým bezpečnejšie a zníži sa aj hlučnosť električiek“.

I. Jutka: DPMK plánuje rekonštrukcie ešte za 520 tis. € /15,7 mil. Sk

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Električky liniek na sídlisko boli presmerované do Barce

Predseda predstavenstva DPMK Igor Jutka pripomenul, že rekonštrukcia pri moste VSS nie je jediná, do ktorej sa DP v uplynulých mesiacoch pustil. Začiatkom mája bol opravený koľajový úsek pri Steel Aréne za 35 tisíc €. „DPMK pripravuje aj ďalšie rekonštrukcie. Začali sa realizovať prípravy na rekonštrukciu električkovej trate – konkrétne križovatky pri Športovej hale, kde sa musí nechať vyrobiť celá koľajová konštrukcia, takže  rekonštrukcia bude dokončená až o rok. Ešte v tomto roku by mal byť opravený prejazd na križovatke Watsonova – Komenského.  Na oba úseky sú vyčlenené prostriedky vo výške takmer 520 tis. eur / takmer 15,7 mil. SKK,“ skonštatoval predseda predstavenstva.

Share

Můžete komentovat