3 269 přečtení
Pro 25 2019

Mauricius – zelený ostrov

Panorama mauricijského hlavního města Port Louis

Panorama mauricijského hlavního města Port Louis, vlevo nejstarší dostihové závodiště na jižní polokouli a druhé nejstarší na světě.

Od 3. 2. 2016 do 14. 2. 2016 jsem navštívil Mauricius.

Mauricius je ostrovní stát v Indickém oceánu asi 900 km východně od Madagaskaru. Tvoří jej stejnojmenný ostrov vulkanického původu o rozloze 1 865 km2 s pobřežím dlouhým 330 km, které je téměř kompletně obklopeno korálovým útesem, ostrov Rodrigues o rozloze 108 km2, vzdálený 560 km severovýchodně od hlavního ostrova a několik menších ostrovů.

Dvě třetiny obyvatel jsou indického původu, zbytek jsou převážně míšenci. Asi 4 % tvoří francouzsky mluvící obyvatelé evropského původu, asi 2 % jsou čínského původu. 48,5 % obyvatel jsou hinduisté, 32,7 % křesťané a 17,3 % muslimové. Přestože oficiálním úředním jazykem je angličtina, zdaleka nejpoužívanějším jazykem je Morisien, kreolský jazyk, který má za základ francouzštinu. Mateřským jazykem je pro 80 % obyvatel, zbytek jej používá jako druhý, dorozumívací jazyk. Dále se na ostrově mluví různými indickými dialekty, francouzsky a čínsky. V médiích dominuje spisovná francouzština. Mauricius je zakreslen na starých arabských mapách a musel být arabským mořeplavcům znám již v 10. století. Jako první Evropané sem pronikli Portugalci. Diego Fernandez Pereira objevil ostrov v roce 1505. Portugalci však stejně jako Arabové ostrov využívali jen občasně k zastávkám na cestě do Indie. Roku 1598 přistáli na ostrově Nizozemci a pojmenovali ho Prins Maurits van Nassaueiland po princi Mořici Oranžském. Založili zde roku 1638 vůbec první stálou základnu. Pak ostrov patřil Francouzům a Angličanům. Od 12. 3. 1968 je to samostatný stát. Počet obyvatel je cca 1 322 000 (r. 2014). Hlavním městem je Port Louis. Letní měsíce trvají od prosince do dubna, kdy se teploty pohybují od 25 do 33 °C. Zima je od května do listopadu s teplotami od 18 do 24 °C. Na centrální plošině je o 5 °C méně. Jezdí se zde vlevo. Nejvyšší hora se jmenuje Piton de la Petite Riviere Noire s výškou 828 m n. m. Ostrovní kuchyně je kosmopolitní, velký důraz se samozřejmě klade na plody moře, ryby a množství chutného ovoce.

V severozápadní části ostrova Mauricius se rozkládá poměrně klidná turistická vesnička Trou aux Biches, kterou obklopuje nádherná laguna. Název Trou aux Biches znamená v překladu „Srnčí doupě“. Celá oblast okolo letoviska je jedinečná a turisticky oblíbená zejména pro nádherné západy slunce. Zde jsem byl ubytován v jednom z hotelů.

Pobřeží je zde lemováno krásnými plážemi tvořenými jemným bílým pískem. Na mnohých doposud nebyly vystavěny žádné hotely, na jiných je dostatek kvalitního ubytování v podobě hotelů a vilek. Celé letovisko Trou aux Biches umožňuje pestrý výběr ubytování všeho druhu. I když je oblast celkově považována za poměrně klidnou, je možné zde o víkendech očekávat větší množství lidí. Kromě hlavní pláže zde najdete ještě řadu dalších, které nejsou tolik vyhlášené, a proto si na nich můžete užívat samoty a romantické západy slunce. Pláž Trou aux Biches je ideální pro lenošení, ale také pro provozování různých sportů. Zdejší vody lákají zejména potápěče a šnorchlisty. Oceán ukrývá korálové útesy, které obývají pestrobarevné rybky a mnoho dalších mořských živočichů. Korály začínají už 15 – 20 metrů od břehu. K pozorování vší té krásy vám tak stačí jen šnorchl, ale pokud byste měli zájem objevit i větší hloubky, můžete si půjčit neopren a potopit se s dýchacím přístrojem. Ti největší odvážlivci si mohou vyzkoušet se projít po mořském dně ve skafandru. Samotná laguna v Trou aux Biches je ideální pro plavání i v době odlivu. Z dalších vodních sportů se nabízí windsurfing, jízda na vodních lyžích či katamaránech. Jednou z velkých atrakcí letoviska Trou aux Biches je akvárium u hlavní cesty Route Royale. Žije v něm okolo 200 druhů ryb, spousta bezobratlých živočichů, mořské houby i korály. Každý návštěvník si tak může pohodlně prohlédnout veškeré bohatství, které Indický oceán nabízí. Akvárium je cca 2 km jižně od Trou aux Biches ve vesnici Pointe aux Piments. Nedaleko Trou aux Biches se nachází 9jamkové golfové hřiště. Letovisko nabízí vše potřebné pro trávení pohodové a ničím nerušené dovolené. K dispozici jsou návštěvníkům kavárny, restaurace i kasino. Pokud by vám zdejší nabídka nepřipadala dostatečná, můžete se vypravit do 8 km vzdáleného většího a rušnějšího letoviska Grand Baie nebo přímo do hlavního města Port Louis, které je ve vzdálenosti 20 kilometrů.

Více se o mém putování dozvíte ve fotoknize ve formátu PDF o 146 stránkách s názvem Mauricius – zelený ostrov 3. 2.-14. 2. 2016

Mauricius měl a neměl železniční dopravu. Poslední železnice byla zrušena v roce 1964. Dodnes je k vidění bývalá nádražní budova. Dopravu zde zajišťuje několik autobusových linek. Těleso železniční dráhy zůstalo zachováno a v roce 2010 vznikla idea vybudovat lehké metro z Port Louis do vnitrozemí (neboli rychlodrážní tramvaj). Základní kámen byl položen 11. 3. 2017. Více zde: http://www.cs-dopravak.cz/zpravy/2019/12/1/na-mauriciu-vyjely-tramvaje a zde: http://www.cs-dopravak.cz/zpravy/2017/12/26/caf-dod-18-tramvaj-pro-mezimstskou-tramvaj-na-mauriciu

K provozu z cestujícími mělo dojít v lednu 2020, ale cestující dostali vánoční dárek a k otevření došlo 22. 12. 2019. Výstavba je rozdělena do třech etap v celkové délce 26 km. Trať povede z hlavního města Port Louis (150 000 obyvatel) do města Curepipe (cca kolem 80 000 obyvatel). První etapa je dlouhá 13 km a vede ze zastávky Port Louis Victoria do zastávky Rose Hill Interchange o délce 12,4 km. Celkem bude na trati 19 zastávek, z toho 17 v úrovni terénu a 2 nadzemní. V provozu bude 18 nízkopodlažních tramvají typu CAF Urbos 100 o délce 45,4 m a šířce 2,65 m. Rozchod kolejí je 1435 mm.

Mapa trati je zde:

Mapa kolejové dopravy na ostrově Mauricius

Mapa kolejové dopravy na ostrově Mauricius

Podívejte se na videa jak to bude vypadat a ze zahájení provozu:

 

Share


Autor: městská doprava, příroda (www.biolib.cz, hmyz, biotopy, chráněná území), astronomie, hudba: 1. Hayley Westenra, André Rieu, dálší oblíbení: Il Divo, Celtic Woman, Katherine Jenkins, Andrea Bocelli, Gloria Estefan, ABBA, Celine Dion, Shania Twain, Queen, Marie Rotrová., J. Carreras, G. Puccini, A. Vivaldi, W. A. Mozart, Kelly Family, Tony Henry (GB) aj.


Můžete komentovat