Zář 18 2016

Přerovská doprava v rukách dopravních „odporníků“

Autobusové nádraží v Přerově

Autobusové nádraží v Přerově

V Přerově máme jak známo „moderní“ autobusové nádraží, financované z peněz EU. Chytrá hlava rozhodla, že výjezd bude jen jednou křižovatkou centrálně (dříve se od každého nástupiště dalo najet rovnou do silnice – pravda že ne úplně normově, nicméně to fungovalo).

Po rekonstrukci autobusového nádraží přišla jiná chytrá hlava a vymyslela, že bude „taktový uzlík“, čili hezky v taktu bude vyjíždět asi 12 autobusů naráz. Jak to dopadlo v reálu si lze prohlédnout na fotkách – věnec popojíždějících autobusů z několika směrů, kde zhruba každé 2 minuty „spadne“ zelená pro výjezd z autobusového nádraží. Jenže ouha – na hlavní silnici je dopravní zácpa, a červená na křižovatce vytvoří v té pomalu jedoucí koloně mezeru max. pro 2 autobusy – více se tam prostě v jednom signálním cyklu nevejde. Do toho z boku vyjíždějí ještě osobní automobily z P+R u nádraží, a taky občas nákladní auto, neb je tady také výjezd z komerčního obvodu, kde se momentálně překládá pár stovek tun cukrové řepy z nákladních aut na vagony.

Výjezd autobusů

Výjezd autobusů

Pokud tedy cca 12 autobusů vyjíždí po dvou v každém cyklu světelné křižovatky, tak se tam s trochou štěstí nasoukají po šesti cyklech. Pokud jeden cyklus trvá 2 minuty, tak 6 x 2 = 12 minut, než se poslednímu autobusu vůbec podaří opustit od doby odjezdu od nástupiště vlastní areál autobusového nádraží. Mj. za stejně dlouhou dobu od opuštění peronu dojede rychlík z blízkého železničního nádraží až do Olomouce.

Autobusy v křižovatce

Zmiňuji to samozřejmě i v návaznosti na nedávno definitivně zamítnutou železniční zastávku Předmostí. Jedním z argumentů bylo, že se do Předmostí dá od „velkého nádraží“ dojet za 15 minut. O půlnoci klidně i dřív, ale to asi moc lidí nevyužije. Kdyby pan ředitel KIDSOKu Mgr. Tomík uměl alespoň jednou zajet do druhého největšího města v kraji a zapnul by si třeba na mobilu stopky, tak by možná s překvapením zjistil, že autobus 15 minut po svém odjezdu z autobusového nádraží dojel akorát 200 metrů daleko k železničnímu nádraží, neb 12 minut se snažil vyjet na hlavní silnici a další 3 minuty popojížděl v koloně. V čase kdy většina lidí jezdí (špička) tak reálně trvá cesta přes město cca 30 minut (autobusem i pěšky), autem nebo na kole cca 20 minut (možnost využití zkratek bočními uličkami). S využitím zastávky, která nebude (neb prý není potřeba) by to bylo za 2 minuty.

Schéma situace

Schéma situace

Zde se může čtenář pokochat „odborností“ pana ředitele KIDSOKu, který zamítnutí zastávky zdůvodnil řadou „logických“ argumentů. Mezi skutečné perly patří „téměř nulová časová úspora“ (bez zdůvodnění), „zhoršení včasnosti spojů a destabilizaci spojení objednaného Olomouckým krajem“ (zvlášť zajímavé při jízdě rychlostí chůze autobusem kolonami v přerovských ulicích), nebo 2minutové zdržení cca dvou tisíc cestujících (s taktním zamlčením, že dalších 500 – 1000 cestujících by ušetřilo cca 15 až 20 minut, a navíc ony 2 minuty lze získat – kdyby bylo nejhůř – projížděním téměř nevyužívaného nádraží Prosenice, kde však KIDSOK naopak nechá všechny vlaky zastavovat). Gratuluji, pane řediteli. Ten Váš vynikající „odborný text“ si asi nechám zarámovat, neb něco takového se jen tak nevidí (a to jsem za léta praxe v dopravních stavbách už četl leccos).

Tak to dopadá, když sedí politicky loajální „odborníci“ ve svých funkcích a přitom nemají ponětí o realitě. To platí jak pro pana ředitele KIDSOKu, tak i pro další politiky a úředníky, sedící nepoměrně blíže, konkrétně na přerovské radnici, a také na SŽDC či MDČR. O tom co dokázali tito pánové předvést v cause „zastávka Předmostí“ se doví čtenáři už brzy – informací je mnoho a jistě by bylo škoda nechat si je pro sebe.

Related Images:

Share

Můžete komentovat