Karlovým Varům hrozí dopravní kolaps
Podíváme-li se do centra Karlových Varů například o víkendu, může náhodný pozorovatel konstatovat, že zatím ještě ne. Situace však není zdaleka tak ideální a bezproblémová, jak by se mohlo z letmého průjezdu městem zdát. Po letech nicnedělání a stagnace na cokoliv, se ve veřejné dopravě chystá revoluce. Zda přinese skutečné, kvalitativní zlepšení dopravních poměrů v krajském městě, je zatím velkou neznámou s mnoha otazníky.
Vedení města Karlovy Vary se totiž definitivně rozhodlo pro novou polohu zamýšleného dopravního „terminálu“. Uvozovky jsou naprosto na místě. Městští radní totiž zcela vážně kalkulují s představou, že nový terminál veřejné dopravy bude schopen odbavit všechny druhy veřejné dopravy krajského města! Na upřednostněné lokalitě „Varšavská“ je však již dnes veřejný prostor natolik determinován a omezen dopravou, že představy o jeho rozšíření, přebudování a zkapacitnění se rovnají sci-fi. Další systémovou chybou, kterou radnice udělala je, že záměr nebyl nijak veřejně projednán ani s Krajským úřadem, který je však za příměstskou dopravu přímo zodpovědný. Je tedy otázkou, nakolik lze skutečně hovořit o „terminálu“, jestliže je v kompetenci města pouze městská doprava. To, co definuje každý terminál, je propojení více druhů doprav do jednoho místa. Tato skutečnost výrazně převyšuje kompetence města např. i v územním plánování.
Hned po „výběru“ místa novodobé „Tržnice“ (lokalitu si de facto město vybralo samo, bez konzultace například s občany), následoval další silně diskutabilní krok. Zastavovací, objemovou a architektonickou studii zadalo vedení města Studiu Hangár z Karlových Varů a to bez jakékoliv veřejné soutěže. Že takové zadání má silný korupční potenciál je zcela zjevné a jasné každému, kdo se ve veřejných financích jen trochu orientuje. Argumenty radních o „zjednodušení“ procesu zadání jsou velmi laciné politické výmluvy. Cenu 780 tis. Kč raději necháme bez komentáře, protože nemá žádný vypovídající charakter (například neříká vůbec nic o kvalitě zakázky, s čímž si ovšem město hlavu zjevně nedělá, vždyť už kdysi se „losovačkou“ proslavilo téměř globálně).
To vše ale souvisí s očekávaným dopravním kolapsem jen sekundárně. Město si skutečně může zcela legálně postavit novou stanici MHD kde chce a za kolik chce (i když mediálně „nastřelená“ cena 200 milionů Kč v dnešních cenách je reálně velmi podhodnocená a teoreticky by stačila jen na velmi prostou dopravní stavbu). Přímých důsledků chybné lokalizace stavby do středu města bude mnohem více. Samozřejmě nemůže dojít k propojení s drážní dopravou, neboť stávající dráha K. Vary – M. Lázně je vedena na pozemních SŽDC s.o. a ČD a.s., MIMO vybranou lokalitu a tedy nelze o přestupním bodě či „terminálu“ nijak hovořit (naopak bude zakonzervován mnohaletý stav, kdy lidé jsou nuceni k pochodovému cvičení mezi Tržnicí a Dolním nádražím, respektive nově zvažovanou zastávkou). Případným svedením příměstských linek autobusové dopravy do lokality „Varšavská“ dojde ve špičkách k totálnímu, bezodvratnému zahlcení centra města silniční dopravou a to včetně a zejména mostů přes Ohři. Tento stav sice i dnes nastává na „Dolním“ nádraží, ovšem toto má vyšší absorpční a kapacitní možnosti, než relativně velmi stísněné poměry nové lokality. Analýzou rizik můžeme dojít i k dalším závěrům kontroverzní stavby – například neexistuje garance svodu linek příměstské dopravy k terminálu, natož pak linek dálkových. Z prostorových důvodů budou omezené kapacitní možnosti taxislužby. Existuje reálné riziko upozadění moderní rychlodrážní příměstské dopravy na úkor drážní dopravy regionální (stávajícího stavu), velmi reálné a vysoké riziko nárůstu přímých investičních nákladů. Další, sekundární náklady, bude stavba vyžadovat jaksi z definice – služby související s „terminálem“ nebyly dosud nikde zveřejněny, natož kalkulovány. V neposlední řadě je nutné zmínit riziko architektonické a městotvorné – v centru prostě může přibýt další betonová odporná stavba. V současnosti jsou nepochybně podnikány reálné kroky ke zhoršení dopravní situace v krajském městě a to bez jakékoliv diskuze s občany, politiky nebo krajem. Pro řešení generovaných kongescí město navrhuje pouze další přemostění řeky Ohře, což je zjevně nedostatečné a navíc se má jednat jen o lávku pro pěší, pro zajištění dostupnosti „horního“ nádraží. K dalšímu zhoršení dopravní situace dojde s výstavbou dalších objektů z projektů v oblasti dolního nádraží.
Nynější ústřední přestupní bod MHD – Tržnice – je pochopitelně nevyhovující, zastaralý, omšelý a světoznámému městu dělá ostudu. Nutnost moderního terminálu je zjevná. Musíme však konstatovat, že ze služební cesty do Manchesteru (za „terminály“, v podstatě však na fotbal Premier League za veřejné peníze) si radní nevzali žádné ponaučení. Investice mají život lidem zlepšovat a ne zhoršovat. Jistě i současný Terminál „dolní“ je v dezolátním stavu, nicméně plní funkce veřejné dopravy a to i přes jeho mnohaletou podinvestovanost. I zde by nastaly kapacitní problémy s odbavením silniční dopravy ve špičkách pracovních dní, nicméně jeho saturační a dispoziční funkce pro územní obsluhu jsou lepší než u chystaného „terminálu“ Varšavská.
Autoři:
Ing. Filip Kuliš – dopravní analytik
Miloslav Zítka – člen komise dopravy Karlovarského kraje
Můžete komentovat