Pro 01 2014

Je územní plán místem pro tradice?

DSC_4515Pro připomínkování veřejností je do dnešního dne, tedy do 1. prosince k dispozici nový územní plán města Plzně. Je to jen jeden z dalších a dalších územních plánů, protože nový územní plán v tomto období musí předložit a schválit snad všechny obce. Mám tradičně zájem zjistit, kam se mé rodné město vyvine, tedy jsem se na navrhovaný územní plán podíval. A protože je mi přirozené všechno kritizovat a dneska zrovna nejdu do hospody, napíši pár kontroverzí, soudů a kritik na web. Třeba na něco upozorním, třeba někoho pobavím, každopádně návrh, který předkládá Útvar koncepce a rozvoje města Plzně nemůžu ponechat bez rýpnutí.

Ze všech oblastí územního plánu mám nejblíže k problematice dopravní infrastruktury. V článku tedy budu rozebírat hlavně dopravní koncepty nového, respektive staronového územního plánu. Ona totiž jedna hloupá silnice nemění město jen vizuálně, ale docela výrazně změní jeho tep. Postavíte nový most, zaústíte komunikaci do klidné uličky ve vilové čtvrti a místní usedlíci vám na radnici přinesou koláč s díky za lepší spojení se světem? No to asi ne, koláč vám skončí maximálně rozmazaný po obličeji, protože poklidnému spánku a posezení na zahrádce je konec. Tímto chci jednoduše vysvětlit, že dopravní koncepce promlouvají do života ve městě daleko více, než asi někteří doceňují. Vždyť zrovna Plzeň a její slavná ulice U trati, která je předělem centra města a podivného ghetta už může takové příběhy vyprávět.

Jenže ono to asi je někomu málo. Když se řekne nový územní plán, čekal by člověk nějaké inovace. V tom plzeňském bohužel vidím stále stejné myšlenky. A to navzdory tomu, že město před nedávnou dobou vypsalo architektonickou soutěž na téma svého rozvoje, ve kterém se objevily velmi zajímavé koncepty. Například tento od studia MS architekti s. r. o. Dva silniční okruhy, centrum s omezeným vjezdem aut a další vychytávky. Ano, trochu fantasktní projekt, ale aspoň špetku poučení si tvůrce nového územního plánu mohl vzít. Kdybych měl vybrat nějaký ten bonmot, tak řeknu, že doprava v novém územním plánu, to je: Dálnice sem, dálnice tam.

Magistrát města Plzně se v posledním desetiletí odklonil od výstavby dalšího průtahu centrem města a upřednostnil výstavbu takzvaného Západního okruhu. Před schválením nového Územního plánu se začínají znovu objevovat diskuze ohledně realizace takzvaného Severo-jižního průtahu, tedy fakticky dálnice městem. Osobně nejsem úplným odpůrcem takového záměru. Některé jeho části mohou být městu prospěšné, ale stavba nesmí plnit funkci průtahu. Zejména tedy středová část od Techmanie k Centrálnímu autobusovému nádraží je pro život města spíš ohrožením, než přínosem. Omlouvám se těm, kteří si pod slovem dálnice představí komunikaci na 130 km/h, není to tak, ale investor celé akce je ředitelství silnic a dálnic a taková silnice má sloužit úplně stejnému účelu jako z poloviny postavený Západní okruh. Ovšem s jedním podstatným rozdílem. Povede městem. Potěší spoustu řidičů, ale zároveň ovlivní to, o co by přece městu samotnému, které schvaluje územní plán mělo jít. Ovlivní život v něm samotném. Průtah sice auta odvede z přetížené Karlovarské třídy, jenže problém se přesune o pár stovek metrů vedle. To je mi tedy řešení… Ale chápu, že se prostě této myšlenky na novou komunikaci, kterou navíc město nebude muset platit ze svého prostě z tradice nikdo nechce pustit.

Jenže má být územní plán předmětem tradic? Na návrhu nového územního plánu města Plzně vidíme více „zajímavostí“. Třeba územní rezervu pro stavbu nové silniční zkratky v podobě mostu přes Slovanské údolí. Nebo krásný most od Doudlevecké škodovky na Slovany, přičemž most samotný ani nenavazuje na další stavbu, která ústí vedle. Občané Roudné vytrvale protestují proti obchvatu svojí čtvrti, což je prakticky jen další silnice, která umožní lepší dostupnost centra města automobily. I tato stavba se v navrhovaném územním plánu vesele dál opakuje. Oblíbená je argumentace možnostmi odklonit tranzit, přitom všechno jde řešit s menším množstvím betonu. Možná by prostě škrtnutí nebo optimalizace některých projektů zastavilo onu roztěkanost a vedlo k efektivnějšímu zacílení na přípravu těch nejdůležitějších investičních akcí. Ale to jen nahlas přemýšlím. Podívejte se na obrázky, kde jsem trošku (červeně a zeleně) čmáral do některých míst územního plánu, které jsou pro mě kolizní. Pak mě ukamenujte v komentářích: Že tomu nerozumím. Že to co je staré a rozjednané je prostě vždycky dobře, protože něco měnit a inovovat je moc a moc časově náročné… Vím, že důvody proč je něco tak a něco ne jinak určitě jsou. Otázkou je spíš jejich relevance a další otázkou je jestli pořád žijeme v době, kdy máme dávat zelenou stavbám jako magistrála centrem města.

plan1

Krásný příklad dublování silnic.

plan2

Obchvat Roudné je zbytečný, odvést dopravu někam z Košutky ale potřeba bude. Propojka na další novou silnici bohužel takovou prioritu jako průtah do centra nemá.

plan3

Územní rezerva pro most přes klidnou zónu řeky Radbuzy, který navíc ústí do silnice o kousek dál, kde začíná druhá nově plánovaná přeložka. (pro změnu potřebná stavba mimoúrovňového křížení silnice s železniční tratí)

plan4

Součástí nového územního plánu je také nová silnice kopírující západní okruh. Osobně jí považuji za naprosto zbytečnou stavbu, která navíc vede přes klidové území Slovanského údolí.

Na úplný závěr něco pozitivního. Těší mne nově plánované rozšíření greenways okolo řek. Chválím tramvajovou trať na Vinice, tramvajovou trať na Borské pole vlastně asi taky, prodloužení linky 1 na Slovanech bych osobně viděl jinak, ale nenadávám. Proč se prodlužuje linka 2 na Světovaru trochu nechápu.

Share

Můžete komentovat