Led 26 2009

Eurobus do MHD v Košiciach nevstúpi!

Iveco Citelis 12m na okraji košickej AS

Iveco Citelis 12m na košickej AS

Mesto prekvapilo… Zatiaľ, čo mnohí Košičania sa na Eurobus tešili, alebo naopak sa pripravovali „na najhoršie“, primátor mesta Košice Franišek Knapík (KDH) sa konečne rozhodol: Eurobus do MHD v Košiciach nevstúpi! Dopravca Eurobus sa však ešte môže odvolať, o odvolaní však rozhodne opäť mesto. A tak Eurobus sa asi nedočká licencií na tri autobusové linky, ktoré chcel v meste prevádzkovať…

Tak nás mesto prekvapilo… Pre niektorých v zlom, pre niektorých v dobrom. Bielučké autobusy Iveco (Irisbus) Citelis 12m EURO IV, ktoré sa v Košiciach objavili v decembri 2008 asi pravdepodobne skončia v prevádzkach MHD, ktoré prevádzkuje EurobusMHD Spišská Nová Ves a MHD Rožňava. Medzi tamojšími dopravákmi sa šíri informácia, že autobusy, ktoré tieto nízkopodlažné autobusy nahradia, si prišli obzrieť zástupcovia inej veľmi známej slovenskej SAD, ktorá prevádzkuje autobusovú dopravu v Banskobystrickom kraji – SAD Zvolen

Hovorkyňa primátora, pani Lucia Mihoková sa pre denník KORZÁR vyjadrila, že je pre neho prioritnejšie zavedenie integrovaného dopravného systému v Košiciach. Ďalší z dôvodov je aj finančného charakteru:

Citácia z článku „Mesto Eurobus do MHD nepustilo!“ v denníku Korzár z 23.1.2009:

Báli sa nároku na rozpočet mesta

„Vedenie mesta pri posudzovaní žiadosti zvažovalo najmä riziko zvýšených nárokov na verejné zdroje. Udelenie licencie pre Eurobus by znamenalo ročne stratu viac ako milión eur v rozpočte mesta,“ argumentovala hovorkyňa.

Upresnila, že vstupom Eurobusu do MHD by DPMK mohol prísť o časť tržieb a tie by potom muselo vykryť mesto ako stopercentný akcionár podniku. Navyše Eurobus verejne avizoval, že po získaní licencie chcel rokovať, aby mesto okrem DPMK dotovalo zo svojho rozpočtu aj druhého dopravcu. Tento rok prispieva mesto dopravnému podniku na chod MHD sumou takmer 15,3 milióna eur (460 miliónov Sk ako úhrada straty za výkony vo verejnom záujme).

Ďalej Mihoková uviedla, že neudelením licencie mesto predišlo opätovnej celoplošnej nesystémovej zmene linkového vedenia a tiež komplikáciám pri používaní cestovných dokladov. Plánované trasy žiadateľa sa totiž dotýkali takmer všetkých nosných liniek DPMK a návrh rátal s vlastnými cestovnými dokladmi. Tie nemali byť jednotné s DPMK, a tak cestujúci by s nimi nemohli prestupovať medzi linkami oboch dopravcov.

Pani hovorkyňa pre spomínaný denník taktiež zdôraznila, že „že princíp integrovaného dopravného systému predstavuje jednotné kompaktné linkové vedenie, kde jednotlivé linky môžu byť prevádzkované rôznymi prepravcami, ale na báze koordinácie a tiež s úsilím o zabezpečenie dopravnej ponuky s minimálnym súbehom liniek v zmysle plánu dopravnej obslužnosti.“ Návrh Eurobusu tomu podľa mesta nezodpovedal.

Eurobus sa však proti rozhodnutiu mesta môže do 15 dní od doručenia rozhodnutia odvolať. Generálny riaditeľ spoločnosti Eurobus Ľubomír Gerši sa však denníku k tomu, či sa odvolajú, alebo nie, nevyjadril.

Citácia z článku „Mesto Eurobus do MHD nepustilo!“ v denníku Korzár z 23.1.2009:

Gerši predtým tvrdil, že chcú, aby z pohľadu ceny bolo cestujúcemu jedno, či cestuje linkou Eurobusu alebo DPMK. Na margo nejednotných cestovných dokladov s DPMK sa vyjadril, že o tom by s mestom rokovali po vydaní licencie, aby cestujúci prestupovali bez komplikácií.

Tak uvidíme, ako to dopadne…

Related Images:

Share

Můžete komentovat