Lis 11 2012

První jihlavská tramvaj se vrátí domů

Zahájení provozu jihlavských tramvají dne 26.srpna 1909

Jako blesk z čistého nebe se objevila zpráva, že první jihlavská tramvaj, která donedávna sloužila jako seník u Opavy se vrátí do svého rodného města. Město Jihlava ji totiž odkoupilo od dosavadního vlastníka a chystá její rekonstrukci. Ale pojďme se na historii tramvaje s evidenčním číslem 1 podívat podrobněji.

Nejprve si povíme něco o počátcích tramvají v Jihlavě. Když v roce 1906 městské zastupitelstvo schválilo výstavbu tramvajové tratě, která vedla z Náměstí Františka Josefa I. (dnes Masarykova) k od centra města víc než 2 kilometry vzdálenému Nádraží Severozápadní dráhy (dnes Hlavní nádraží), ve městě kromě výstavby tratě samotné začala i výstavba dalších objektů jako například tramvajové vozovny, která se nachází na Havlíčkově ulici u dnešní trolejbusové zastávky ” U Modety”. Zmíněná vozovna po skončení tramvají pak sloužila nadále i autobusům a trolejbusům, avšak v roce 1965 byla nahrazena  současnou vozovnou na Brtnické ulici. Dnes, ačkoliv už vypadá jinak než původně vypadala, slouží stará vozovna ke garážování autobusů Horáckého divadla. Naproti vozovně se nachází další neméně zajímavý objekt. Jihlavská elektrárna. Ta byla vystavěna za jednoduchým účelem: zásobovat trolejové vedení tramvají elektrickým proudem. I objekt elektrárny se dočkal dnešních dnů a dnes v něm sídlí společnost E.ON.  O pouhých pár desítek metrů dále za kruhovým objezdem najdete asi nejvýznamnější stavbu spojenou s tramvajemi v Jihlavě. Secesní most U Jánů. Tento most je jedním z nejstarších dochovaných železobetonových mostů v ČR. Jeho stavitelem byl jeden z nejvýznamnějších průkopníků železobetonových mostů Josef Melan. Mimo mostů v ČR najdeme jeho díla například ve Švýcarsku, Itálii, Německu, Španělsku či Japonsku. Most U Jánů tedy sloužil tramvajím, posléze i trolejbusům a automobilové dopravě. V roce 1981 však byla veškerá doprava z něj převedena na tehdy nový most, po kterém se jezdí dodnes. Starý most poté sloužil už pouze pěším a cyklistům. V roce 2008 prošel most částečnou opravou kriticky poškozených míst, ale už tehdy bylo jasné, že pokud má most přežít, bude třeba most kompletně zrekonstruovat. Rekonstrukce započala letos v květnu a byla dokončena v srpnu. Rekonstrukce mostu vyšla na 8 milionů Kč a kromě obnovení historické dlažby byly do něj zapušteny i původní tramvajové koleje. No a na tyto koleje už by se zanedlouho mohla znovu postavit jihlavská “jednička”.

Nyní se tedy konečně podíváme na jihlavskou “jedničku” a její životní pouť. Ta byla do Jihlavy dodána společně se s vozem čísla 2 Štýrskohradeckou vagonářskou a strojírenskou továrnou, která sídlila v dnešním Grazu v Rakousku. Tramvaj byla 7,5 metru dlouhá, 2 metry široká a 3 metry a 20 centimetrů vysoká. Dodána byla v červeno-bílé kombinaci doplněné zlatými linkami a ornamenty. Uprostřed bočnic se nacházel znak města. Střecha byla šedá. Tramvaje měly tzv. ” lyrový” sběrač a elektrovýzbroj od firmy AEG. Oba tyto vozy slavnostně zahajovaly dne 26.srpna 1909 jihlavskou tramvajovou dopravu. Vyzdobeny byly květinami a také Rakousko-Uherskou vlajkou. Jen doplním, že jihlavský tramvajový park tvořily také vlečné vozy s označením 1a, 1b a 1c. Vozy 1a a 1b byly osobní a vůz 1c byl nákladní a byl určen pro přepravu poštovních zásilek. Později byla vybudována kratičká odbočka před poštu, kde tento vlečný vůz parkoval a kde probíhalo připojovaní k motorovým vozům. Pouhý měsíc po zahájení provozu jihlavských tramvají byl dodán společně s výše zmíněným nákladním vlečným vozem vůz s číslem 3, který byl vzhledově shodný s vozy 1 a 2 avšak elektrovýzbroj dodala firma Siemens-Schuckert. Dále v roce 1912 byl pořízen motorový vůz s číslem 4, který byl shodný s vozem č.3. Posledním tramvajovým vozem, který byl do Jihlavy dodán byl vůz ev.č. 5 , který ovšem vyrobila Moravskoslezská vagonka ve Studénce. Výzbroj dodala Škoda Plzeň. Vůz byl 8,3 metru dlouhý, 2,2 metru široký a 3,3 metru vysoký. Stejně jako předešlé vozy i tento vůz disponoval lyrovým sběračem proudu.

Vraťme se ale k “jedničce”. V roce 1948 když v Jihlavě zvonil tramvajím umíráček, byly veškerá vozidla včetně vlečných předána Dopravnímu podniku do Opavy. V Opavě obdržela ex-jihlavská 1 evidenční číslo 13. Z provozu pak byla vyřazena v únoru 1951 a následně předána do soukromých rukou, aby sloužila jako zahradní domek. Z tramvaje se tedy zachovala pouze skříň vozu. Desítky let tedy uchovávala seno, až se o ní dozvědělo jihlavské o.s. Za záchranu historických trolejbusů a autobusů. To posléze začalo vyjednávat s vedením města a usilovat o její převoz zpět do Jihlavy a následnou rekonstrukci. Původně se počítalo s tím, že by se tramvajové koleje měli zasadit do dlažby přímo na Masarykově náměstí a po eventuální rekonstrukci se na ně měla natrvalo tramvaj usadit. Město však žádné finanční prostředky ani na převoz, ani na rekonstrukci vozu neuvolnilo. Stalo se tak až nyní. Město odkoupilo tramvaj za 30 000 Kč a následně schválilo uvolnění částky 1,5 milionu Kč na rekonstrukci tramvaje, která bude provedena ve firmě Olpas Moravia v Krnově. Tramvaj by se tak měla vrátit na koleje na zrekonstruovaném mostě U Jánů. V úvahu však podle vedení města připadají kromě mostu U Jánů i místa před současnou vozovnou, Hlavním nádražím či v prostoru před dnešním McDonaldem, kde v roce 1909 poprvé vyjela na svoji pouť po jihlavských kolejích. Rekonstrukce by měla trvat cca rok až rok a půl. Podle primátora Jihlavy Jaroslava Vymazala by se tramvaj mohla domů vrátit na jaře 2014.

V článku byly použity informace obsažené v publikaci “Povídání o jihlavských tramvajích,trolejbusech a také autobusech 1909-2009”. Za poskytnutí některých fotografií děkuji Marku Juránkovi.

Share

Můžete komentovat