Bře 05 2012

Washington DC, staré koleje

Tento příspěvek je 1. částí z 2 článků Washington DC

Ulice O a P o blok vedle.

V Georgetownu, jedné z nejstarších čtvrtí města, probíhá v těchto měsících oprava dvou bočních ulic, které byly po desítky let samá díra. Na stavu ulic se podepsal provoz a navíc úniky ze sto let starého vodovodního potrubí. Nesčetněkrát záplatované vozovky ukrývaly mnoho vrstev a byly důležitou památkou. V celém městě neexistovalo jiné místo, na kterém by se dochovaly staré koleje tramvajové sítě zrušené roku 1962.

Koňka tudy jezdila od roku 1873. Stejný rok, kdy se rozjela Křižíkova dráha Praha – Libeň – Vysočany, byly tratě elektrifikovány. Tramvaje v obou ulicích cinkaly s dvouletou přestávkou do roku 1960. Zanedlouho poté jim odzvonilo v celém městě. Představitelé města chtěli autobusy. Rozsáhlá síť se vyhnula zločinné konspiraci General Motors, která skoupením a likvidací tramvajových provozů připravila většinu měst USA o kvalitní veřejnou dopravu. Naprostá většina kolejí byla postupně vytrhána nebo zalita asfaltem. Dláždění a koleje v těchto ulicích se však zachovaly a postupně se staly památkou. Koleje doplňovala prostřední kolejnice, která umožňovala napájení bez použití trolejí. Kromě krátkého úseku zachovalého kdesi v Londýně byly jedinou ukázkou tohoto typu přívodní kolejnice na světě. Velká část tratí ve Washingtonu používala třetí kolejnici, protože federální zákon zakazuje ve velké části města použití trolejí.

O přestavbě ulic se mluvilo již dvacet let. Vedly se dlouhé dohady, zda koleje odstranit definitivně, či je alespoň částečně zachovat jako památku. Plán připravovaný v roce 2003 počítal s navrácením opravených kolejí jen do jedné z ulic. Po tlaku veřejnosti se nakonec realizuje unikátní projekt, kdy jsou staré koleje a dlažební kostky vyjmuty, následně restaurovány, a nakonec vráceny do vozovky. Místní paní ve videu washingtonského odboru dopravy DDOT je z tohoto přístupu nadšená a dle ní to oceňují i ostatní. Ve videu říká ještě jednu zajímavou věc primátor města a totiž, že je ironické, že zatímco mluví o těchto dochovaných kolejích, po kterých nic jezdit nebude, do města se vracejí skutečné tramvaje. Osobně to považuje za moudré rozhodnutí. Už je vám asi jasné, o čem bude následující článek.

Staré koleje. Zdroj obou fotek je Panoramio.

Fotogalerie

 

Related Images:

Share

Můžete komentovat