Kvě 13 2011

Bicike(LJ) – Lublaňský systém automatické půjčovny kol

12.května byl oficiálně uveden do provozu nový systém automatické půjčovny kol, který nabídne 300 bicyklů na 31 stanovištích.

Název je vymyšlen vtipně. Slovo Bicikel se překvapivě překládá jako bicykl a LJ je zkratka pro Lublaň (Ljubljana).

Systém provozuje reklamní společnost Europlakat, kterou vlastní francouzská společnost JC Decaux provozující, podobné systémy např. v Paříži (Vélib) nebo Dublinu (Dublinbikes). Za dva týdny, ještě před samotným startem systému, se do něj zaregistrovalo více než 1200 uživatelů. Systém umožňuje dva druhy přístupů, týdení nebo roční, přičemž pro roční výpůjčky, je třeba vlastnit kartu Urbana, která je obdobou naší Opencard.

Zpoplatnění systému je velmi výhodné. V následujících řádcích uvádím srovnání Lublaň x Paříž.

Poplatek za přístup:
7 dní: Lublaň 1 EUR, Paříž 8 EUR
1 rok: Lublaň 3 EUR, Paříž 29 EUR

Poplatek za půjčení:
30 minut: Lublaň, Paříž zdarma
1 hodina: Lublaň zdarma, Paříž 1 EUR
2 hodiny: Lublaň 1 EUR, Paříž 4 EUR

Třetí hodina stojí v Lublani 2 eura, čtvrtá a každá další pak 4 eura.

Při ztrátě kola zaplatí uživatel pokutu 350 eur.

Financování samotného systému, jehož výstavba stála cca 1,8 milionu eur, je zajímavě vymyšlena. Město poskytlo firmě Europlakat místo pro 140 billboardů a ta se na oplátku zavázala provozovat celý systém zdarma. Jedinou investicí města bylo cca 50 000 eur na dovedení elektřiny a konektivity jednotlivým stanicím. Ředitel Europlakatu Marko Kolbl uvedl, že investice bude v prvních letech prodělečná a vydělávat by měla začít v horizontu 10 až 12 let.

Slovinsko je zemí, se kterou bychom se měli snažit porovnávat. Po pádu socializmu měla podobnou startovní pozici, ale lidé v ní nás ve vývoji svého myšlení předehnali. Kolo je v Lublani daleko běžnějším dopravním prostředkem, centrum města bylo před několika roky úplně uzavřeno pro IAD a snad i na obnovu tramvajového provozu v brzské době dojde. Zatímco v Praze a ani jiných velkých městech ČR, se o podobném systému ani nezačalo diskutovat.

Related Images:

Share

Můžete komentovat