Bře 13 2020

Lokálky a autonomní auta

Samořiditelný kamion zdroj: www.startupjobs.cz

Včera (vztaženo k napsání tohoto článku, ne k vydání) jsem absolvoval jednu z mnoha cest do Vidnavy. Tato cesta byla ale výjimečná tím, že jsem ji poprvé absolvoval autem, protože nás jelo mnoho. Cestoval jsem s kolegy, kteří dělají v nákladní dopravě jiné věci než já, abychom dohodli a naplánovali konečný stav věci.

Špatná zpráva pro likvidátory lokálek je, že jsme se se zákazníkem dohodli, kdo koupí Vidnavskou lokálku, nebo zda je v našem zájem tlačit na MD a SŽDC si ji ponechat a zprovoznit. Výsledek tohoto jednání pochopitelně nemohu prozradit. Prozradím jen to, že jsme se shodli na eminentním zájmu všech stran lokálku zprovoznit co nejrychleji (letos) a i zájmu na jejím prodloužení do Polska do doby, kdy se těžba rozjede na plné obrátky, protože objemy, jaké se tu plánují těžit, nelze ekonomicky výhodně přepravovat přes Lipovou Lázně.

To ale není věc, o které chci psát tento článek. Tento úvod je jen takové rýpnutí do odpůrců lokálek, abych je utvrdil v názoru, jak velký jsem ultrašotouš.

Cestou autem jsme s kolegy probírali nákladní dopravu ze všech stran a z rozpravy se vylíhlo mnoho myšlenek a s některými se chci s vámi podělit.

Jeden kolega má obavu, že nástup autonomních aut bude znamenat definitivní konec nákladní železniční dopravy, zejména na lokálkách. Jestli to tak skutečně bude nebo nebude, ukáže čas, ale polemizovat o tom můžeme již nyní. Kolega je přesvědčen, že kamionům bez řidičů se natolik sníží náklady, že jim železnice nebude schopna konkurovat.

Já si to nemyslím. Za prvé nevěřím tomu, že si někdo dovolí nabitou zbraň v podobě těžkého kamionu pustit do provozu bez kontroly řidiče, protože si to nikdo nedovolil ani u letadel, které vesele lítají na autopilota a lidské řízení v zásadě k ničemu nepotřebují. Dokonce i vlaky jsou již přes 50 let schopny jezdit bez strojvedoucích, a strojvedoucí jsou stále žádané povolání.

Ale i kdyby nějaká těžká lobby dokázala autonomní kamiony do provozu prosadit, nemyslím si, že by to znamenalo plošný konec nákladní dopravy na lokálkách, a už vůbec ne na hlavních tratích. Je sice pravda, že řidič je na kamionu zásadní položkou pro ekonomiku, ale železnice má dosud mnoho nevyužitých možností, které jí při jejich využití může zásadně vylepšit ekonomické skóre.

Absolutně největší a nejdražší překážkou železnice je byrokracie. Pokud se toto nezlepší, železniční doprava nikdy nebude mít šanci plnohodnotně silniční dopravě konkurovat. S nástupem ETCS se byrokracie na železnici ještě zhorší, protože už bude možné kontrolovat skoro i to, jestli si fíra oblékl předpisové trenky. Já se obávám, že po plném prosazení ETCS na všechny vlaky už bude jedno, jestli kamiony budou jezdit s řidičem nebo bez řidiče. Ze zkušenosti totiž vím, že hlavní výhodou kamionů je právě to, že se ve velké míře dá kdejaký předpis obcházet a to i legálně. Kdyby kamiony trpěly stejnou byrokracií a kontrolou, jakou čeká železnici, věřím, že by byly silnice bez kamionů.

Jenže v tom je právě ten kámen úrazu. Zvýšit zásadním způsobem na silnici byrokracii nikdo nechce, protože nebýt kamionů, nemusela by se stavět většina silničních staveb. Obzvlášť obchvaty by byly zbytečné, a i zbylé stavby by se mohly stavět výrazně jednodušeji a levněji. A to by se byznysmenům opravdu hodně nelíbilo. Železniční stavby nikdy nedokáží silniční stavební byznys nahradit.

Já jsem ale „přející“ člověk. A přeju lidem autonomní kamiony a už se těším na teroristy, jak začnou najímat hackery, kteří jim ušetří sebevražedné atentátníky, kteří již nebudou muset v kamionu sedět, až s ním budou někde najíždět do davu. A také se těším na to, jak velké peníze (stejně jako v letecké dopravě) se budou investovat do zabezpečení autonomních kamionů, aby ke katastrofám nedocházelo.

A to vše jen proto, aby se po čase zjistilo, že se ty volanty bez řidičů stejně neobejdou.

Share