Bře 13 2019

Já za tu nehodu nemůžu, za to může šéf, co mi špatně naplánoval směny…

České Budějovice, ilustrační foto

Oproti roku 2018 meziročně vzrostl počet mimořádných situací, kdy strojvedoucí nějakým způsobem nedbá pokynů návěstidel, a vjede do míst, ve kterých v daný časový úsek nemá co dělat. Většina případů se naštěstí obešla bez zranění, bohužel pak ale od začátku roku máme v hlavách případy, kdy došlo ke srážce dvou vlaků. Naštěstí se nejednalo, zatím, ale jak dlouho to štěstí vydrží? (poznámka autora), o případy, kdy by došlo k smrti, ale k ublížení na zdraví došlo již několikrát…

Ministr dopravy, celé ministerstvo, celé představenstvo vedení největšího dopravce v Česku, Drážní inspekce, Drážní úřad, Policie České republiky, novináři, ale i obyčejní cestující, si po právu nyní kladou otázku, proč se vlastně tyto události stále dějí. A tak trochu to připomíná takovou tu „hru“, kdy vlastně nejde o život, nikomu se „nic pořádného nestalo“, tak to přeci nemusíme řešit akutně. Ale my to řešit musíme… A proč? Protože jde o životy!

Níže již zamyšlení nad celým problémem

Češi jsou národ stěžovatelů. Je jedno, zda si stěžuje Franta popelář z Mostu, který neúmyslně zraní osobu, kterou na přechodu srazí, nebo je to Venda Benda pracující jako strojvedoucí pod depem kolejových vozidel v Horní Dolní, co se neplánovaně potká s protijedoucím vlakem. Už však Venda Benda zapomene zmínit, že on přehlédl návěstidlo, které mu zakazovalo jízdu. Důležité je, že on za to přeci nemůže, jeho přeci nadřízený směřuje do práce tak blbě, že se to nedá vydržet…

Vendu Bendu po takové události samozřejmě začne vyšetřovat Služba kriminální policie a vyšetřování, Drážní inspekce a za jeho pochybení, kdy jen on sám pochybil, když projel návěst zakazující jízdu, mu hrozí několik let vězení. Venda má možnost říci, že jej jeho šéf zahlcuje prací, ale neřekne to… Neřeknou to ani jeho kolegové, kterým se stalo přesně to samé. Na druhou stranu ale všude na internetu on sám, i jeho kolegové, bude tvrdit, jak moc je přetěžovaný, jak vůbec v práci nepoužívá telefon k soukromým účelům a úplně popře, že si například v práci fotí fotky své práce a nebo rovnou vysílá live přenosy na sociálních sítích.

Velmi silně to ale připomíná situace, kdy před soudem stane kriminálník, který někoho okrade o peníze. I on sám na Policii České republiky i před samotným soudem, byť ví, že by se měl chovat slušně, začne řvát, že on za to nemůže, že za to můžou jiný, ale přitom je stejně, jako v případě Vendy Bendy, zřejmé, že za to může on sám. Já nic, já muzikant, já za nic nemůžu, za to může někdo úplně jiný, já jsem přeci svatý, já nepochybil… A to, že to někdo dokázal? Tak ten to dokázal špatně.

Samozřejmě i takový kriminálník má své fandy. Byť se neformují na Facebooku, ale jsou tu – jsou tam, kam patří Venda Benda i kriminálník okrádající lidi – do vězení! Pokud někdo totiž VLASTNÍ chybou, která je zřejmá z vyšetřování, pochybí, zraní několik lidí, a zničí majetek v řádech milionů, je na místě, aby si své počínání uvědomil na základě rozhodnutí soudu.

No jo, ale co dál? Proč se takové události musí stávat do té doby, než nějaký kolega Vendy Bendy někoho neúmyslně zabije? Nemůžou si přeci jen ti strojvedoucí, kterým je strašně ubližováno, začít stěžovat? Nemohou využít ty své odbory ke stávce? Nebo stále dokola bude znít jen to, že oni za nic nemůžou, jim je to vlastně fuk, protože oni jsou přeci přepracovaní… A to i v případě, kdy se Venda Benda vrátil z dovolené (!). On byl přeci přepracovaný…

A proč to u některých přepravců jde? Proč jsou strojvedoucí, kteří si nemohou stěžovat? A proč jsou i u dopravce, kterému se stávají ve velké míře tyto mimořádné události, lidé, kterým se za život nestala ani jedna mimořádná událost? Proč u nich to jde? Není to třeba proto, že opravdu chápou význam věty „máte zodpovědnost za lidské životy“? Není to také třeba tím, že oni sice mají směny blbě stavěné, ale odpočívají mezi směnami, a nejdou známým pomoci s barákem? Nebo, v horším případě, jdou jezdit k jinému dopravci? A není to třeba i proto, že se ze sta procent věnují své práci?

Mimochodem, když před pár dny, a v loňském roce, spadl jeden druh letadla, tak taky okamžitě všechny skončily létat, a všechny prochází technickými prohlídkami, zda náhodou nejsou také technicky závadné. Tady však nejde o techniku, ale o selhávání lidských faktorů, a to téměř ze sta procent všech případů, které se za poslední dva roky staly. A je jedno, zda pochybil strojvedoucí, nebo například výpravčí nebo signalista.

Inu, zamyslete se milí strojvedoucí sami nad tím, zda je opravdu třeba pořád dokola říkat, že vám někdo ubližuje, že vy jste oběti systému, a začněte nejdříve u sebe! Věnujte se ze sta procent své práci i ve chvíli, kdy stojíte někde ve stanici a čekáte na čas svého pravidelného odjezdu. Jak by to asi fungovalo na operačním sále, kdyby kardiochirurg operující srdce fotil fotky, postoval něco na Facebook či se nevěnoval své práci? A jak by to dopadlo u uklízečky, která vám uklízí prostory v depu? Měli byste špatně odvedenou práci, stejně tak, jako ji očividně odvedli ti, co mohou za mimořádné události, kdy projedou návěstidlo, srazí se čelně s jiným vlakem, případně jim ujede vlak…

PS. Jste to právě vy, co jako první řvete v případech, kdy vám někdo vběhne či vjede pod vlak, že on pochybil… Jste to právě vy, co musíte začít u sebe, protože si to vše děláte jen sami!

Share

Můžete komentovat