Led 03 2009

Zavedení eura zpozdilo na Slovensku autobusy

slovenske_euro.jpg

Slovenské euro

Slovensko – Zavedení eura na Slovensku proběhlo podle plánu 1. ledna 2009. V obchodech a nákupních centrech probíhá přechod bez větších komplikací, problémy se však objevily v dopravě. Některé dálkové autobusy nabraly na své trase i více než půlhodinové zpoždění…

Vstup Slovenska do eurozóny přinesl tamním obyvatelů nečekané komplikace zejména v dopravě. Nedostatek eur, nezkušenost řidičů s novou měnou, placení mincemi a nebo placení tisícikorunou za jízdenku, tak by se daly stručně charakterizovat problémy autobusové dopravy v prvních dnech nové měny na Slovensku.

Přestože podle výsledku průzkumu Eurobarometer mělo 1. ledna večer ve svých peněženkách převážně a nebo jen eurobankovky 24% obyvatel Slovenska, většina Slováků se snažila přednostně utrácet staré slovenské koruny.

Dopravci tvrdí, že za zpoždění autobusů mohou i někteří cestující, kteří si zřejmě autobusy spletli se směnárnou a nebo s bankou a platili bankovkami s několikanásobně vyšší hodnotou jízdného. Jiní se zase chtějí při koupi zbavit velkého množství starých drobných mincí a nebo naopak platí třeba tisícikorunou, aby jim řidiči vydali nazpět eura.

Například podle průzkumu Hospodárských novin v Bratislavě to potvrdil i řidič linkového autobusu  z Bratislavy do Prešova Anton Valka. Euro zpozdilo jeho spoj o více než půl hodiny.

Do 16. ledna totiž lidé mohou platit jak v eurech, tak i ve slovenských korunách, obchodníci jim však již musejí vracet nazpět pouze v eurech. Zároveň do 16. ledna musí všechny banky na Slovensku zadarmo vyměnit jakékoliv množství slovenských bankovek a mincí za euro.

Pozoruhodné je to, že jízdné v eurech je v Trenčinském a Žilinském kraji výhodnější, neboť od prvního ledna platí nový ceník, který jízdné v nové měně zaokrouhluje směrem dolů a přesto většina cestujících platila v autobusech korunami.

Tisková mluvčí SAD Trenčín a SAD Žilina Ivana Strelcová však pro server aktuality.sk uvedla, že jejich řidiči přijímaní korun a následné vydávaní eur zvládají a jejich spoje mají zpoždění do deseti minut.

Každý řidič má podle jejich slov k dispozici 4,5 kilogramu euromincí. V případe, že by to nestačilo, je v pohotovosti pracovník, který mince může ihned dovést přímo do autobusu. Strelcová nakonec připomenula, že převážná většina cestujících jejich společností platí čipovými kartami.

Řidiči na Slovensku byli v souvislosti s přechodem na euro zaškolovaní už od srpna. Při vydávaní zpět z korun řidičům pomáhají i přístroje na vydávaní jízdenek, které automaticky zobrazují výdavek v eurech.

Dopravci očekávají největší nápor při vydávaní nové měny příští týden, ale nejpozději za dva týdny by měly tyto problémy s placením odpadnout, po 16. lednu již bude možné platit pouze v eurech.

Share

Můžete komentovat