4 149 přečtení
Úno 20 2011

Cestování s rodinou

Rodinné výlety autem? Ne.

Naše rodina nemá auto – s velikou úlevou (a mírnou nostalgií) jsme se ho před rokem zbavili. Přesto rádi cestujeme, ať už kvůli povinnostem nebo na dovolenou. Během těhotenství jsem musela až do omrzení pořád opakovat, že se nám auto opravdu nevyplatí a že ho nechceme… udivená věta: No, ale teď už si snad auto pořídíte, ne?!? mi zní v hlavě doteď… (jak si tak uvědomuju, tak už mi ji podezřele dlouho nikdo nepoložil, třeba už nezazní – jupííí… ehm, teda asi jen do dalšího těhotenství).

Nicméně na krátké vzdálenosti se nám osvědčilo kolo + vozík pro dítě (v případě nouze napěchovaný až po okraj), delší vzdálenosti jistí autobus nebo vlak. V případě stěhování jsme s díky vzali zavděk pomocí od kamarádů (naše vděčnost je bude provázet ještě dlouho).

Na delší vzdálenosti vždycky předem řešíme dilema autobus vs. vlak. Autobus vypadá pohodlněji – zdání ale klame. Sedačky jsou blízko u sebe, nákladní prostor velice omezený a záchody většinou nefungují. Jako dopravní prostředek ho mohu doporučit snad jedině pokud se musí cestovat přes noc (ve vlaku totiž nejsem schopná usnout). Vlak se jeví těžkopádně, v oblasti prostoru je ale neocenitelný. Zatím jsme taky měli štěstí na přeochotné průvodčí, snad nám to vydrží a budou se na nás usmívat i nadále. Je to až zvláštní, jak převážně starší generace bere cestování vlakem jako něco, co patří mezi “adrenalinové sporty”. Rodiče chtějí minimálně sms po dojezdu, při vyslovení slova vlak se skoro pokřižují.

Idylka ve vlaku... no, existuje snad lepší polštář než máma?

Ideální kombinací je vlak + kolo. Nádraží se přecejenom nestaví hned u nejbližšího hradu (nebo jiného cíle výletníka). Fanny vlaky zbožňuje. Leze mi po hlavě, kouká z okna, culí se na ostatní cestující (a oni na ní). Po takovém výkonu je pak nejlepší usnout mámě přímo na hrudníku nebo břiše. Uznejte sami – šlo by tohle v autě? To by musela být celou dobu v autosedačce, máma daleko, žádný obdivovatel, jenom ta krajina za oknem. A jestli bude holka po mně, tak brzo začne v autě blinkat.

Otázka bude cestování s dvěma (a více) dětmi… no, nechme se překvapit :o)))…

Ještě dodatek – nezabývám se tu letadlem. Párkrát jsem už letěla. Vím, že letenka je občas i levnější než autobus (a rozhodně rychlejší a pohodlnější). Létání se ale pořád bojím. Pokud by bylo nutné letět jako rodina asi bych si vynutila dva různé lety (každý z rodičů do jiného letadla). Zvláště při více dětech. Čistě jen pro ten pocit, že kdyby náhodou letadlo spadlo, alespoň část rodiny to přežije…

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.1/5 (14 votes cast)
Cestování s rodinou, 4.1 out of 5 based on 14 ratings
Share


Autor:


20 komentářů

 • Napsal Vozka, 21. 2. 2011 @ 3:18

  Tak toto je ukázka příkladu, jak je manipulováno s veřejností. Sdělovací prostředky jsou snad placeny za očerňování železniční dopravy, ačkoliv málokdy jsou k tomu příčiny. Na rozdíl od toho až nechutná propagace silniční dopravy ze všech stran a vytváření dojmu, že bez aut, silnic a dálnic nic nejde a že kdo nemá auto nic neznamená a dále pak neustálá likvidace spojů veřejné dopravy o něčem svědčí.
  také já celý život používám veřejnou dopravu vždy a všude a nebýt politiků, kteří ji neustále víc a víc likvidují, neměl bych si na co stěžovat. jednoznačně to vyhrává postupem let vlak, právě pro své pohodlí, jednoduché použití, bezpečnost a nakonec pro svou podstatu. Cestoval jsem tak i s malým dítětem a vždy bez problémů. Zrovna tak jsem si nikdy nemohl (až na velmi vzácné výjimky) stěžovat na železničáře obsluhu, vždy vyšli vstříc i se zajištěním neujetí přípojů atp.
  Takže je nutné změnit názory ve společnosti, snažit se vést lidi k jinému, zodpovědnějšímu přístupu k životu a hlavně se snažit dostat co nejvíce objektivních faktů jak z hlediska ekonomiky, enrgetiky, účelovosti užití, ekologie apod. do veřejnosti i přes nepřízeň různých loby, politiků a sdělovacích prostředků. jde to v našem mafiánském státě ztěžka, ale dříve nebo později se to stejně povede, protože sigtuace v zemi z hlediska ekonomiky, stavu kraqjiny, klimatu a zdraví začíná být dost vážná a vypadá to na nutnost vyhazovat ročně po miliardách až po desítkách miliard na škody z toho vzniklé. A na to mít nebudeme a ti, co z toho zatím žijí, možná utečou, ale spíš bude nutné je dohnat k plné zodpovědnosti.

 • Napsal -fn-, 21. 2. 2011 @ 8:20

  Sám se také snažím ve svém okolí propagovat veřejnou dopravu, zejména energeticky potenciálně šetrnou kolejovou, a co nejvíce ji využívat. Automobilismu se bráním seč můžu. Jenže přesvědčování je možné pouze do chvíle, než dojde k praxi. Běžné ujíždění přípojů podle jízdního řádu i při intervalech nad 7,5 minuty (leckdy však jede další spoj až za půl či celou hodinu, někdy ani to ne), nepřehledné a v základu drahé jízdné na železnici, pomalé vlaky brzdící mimo hlavní tratě snad na každém přejezdu (i se signalizací), chybějící přípoje od vzdálených nádraží do měst, někdy i zoufalá kultura cestování (a to nejsem příznivcem nějaké přehnané klimatizace a nadměrného počtu tlačítek na každou blbost místo ruční práce), nedostatek spojení mimo špičky, o volných dnech nemluvě. K tomu přičtěme bony (1. p. bonus) darované státem k používání automobilu, a výsledek je na světě – zůstal jsem v používání veřejné dopravy většinou osamocen. I nadšenci jezdí na drážní akce auty. Proto mě tento článek velmi potěšil, byť zatím asi nemá vzhledem k okolnostem moc šancí padnout na úrodnou půdu (kterou mimochodem stále betonujeme). Každopádně autorce a její rodině držím palce a přeji pevné nervy, třeba nebude nakonec tak zle a auto nebude nutností. Doufám.

 • Napsal Busman, 22. 2. 2011 @ 17:38

  Nádhera. Jako dítě jsem vyrostl bez auta a jako dospělák ho taky nepotřebuju. Ženu jsem našel podobně založenou. Věříme, že nám to s mrňousem půjde taky tak dobře, i když nebydlíme na koridoru.

  Ale nemohu si odpustit poznámku k tomu letadlu. Lepší je vsadit na jedno éro a věřit, že bude šťastné, ta pravděpodobnost je velmi velmi vysoká. Lepší snad je, když zhebne celá rodina, než snižovat celkovou pravděpodobnost distribucí rodinných příslušníků do více letů.

 • Napsal Domažličák, 23. 2. 2011 @ 7:40

  No, já tady dám trochu jiný pohled. Letadla jsou statisticky i skutečně nejbezpečnější dopravní prostředek (jen nechápu, jak mohou být při těch astronomických nákladech na palivo a bezpečnostní opatření tak levná). Problém letadla je, že když už se něco náhodou stane, jsou velmi malé šance na přežití a to vyvolává strach z létání. Když se stane i sebevážnější nehoda na železnici, šance na přežití cestujících se pohybují těsně pod sty procenty a to vytváří dojem bezpečnosti železnic i když je ve skutečnosti počet mrtvých na železnici vyšší než v letadlech. Já osobně považuji (a zdaleka nejsem sám) za jednoznačně nejhorší dopravní prostředek autobus. A to jak v pohodlí, tak v bezpečnosti, v rychlosti a ani cenu nepovažuji za adekvátní cestovní (ne)kvalitě. Ve své práci opravdu hodně cestuji (projezdím měsíčně až 5000km) a i když používám jak auto tak vlak (firma mi platí auto i jsem vyfasoval in-gold kartu), jednoznačně preferuji vlak a to paradoxně hlavně z časových důvodů. Dnes jsou běžně v jedničkách zásuvky a s mobilním internetem mám v kupé ideální mobilní kancelář, takže cesta autem je skutečná ztráta času i když jsem v cíli rychleji než vlakem.
  A co se týče všeobecné neoblíbenosti vlaku? Teď se zachovám sobecky, ale mě to vyhovuje, protože jsem rád, když mám kupé sám pro sebe a mohu bez obav vyřizovat pracovní telefonáty a pouštět si z notebooku hudbu 🙂

 • Napsal -fn-, 23. 2. 2011 @ 8:06

  Sice mám taky radši volnější vlak (ale ne tak, že si někdo udělá z kupé diskotéku či kuřárnu zasahující celý vlak – nic proti těm, které neslyším a necítím :)), na druhou stranu radši snesu trochu uskromnění než jízdní řád děravý tak, že se v požadované době nikam nedostanu, a to ještě za tak vysoké jízdné, aby zaplatilo okolní volná místa… (A to radši neřeším úhradu nafty propálené na rozjezdy za každým přejezdem.)

 • Napsal Busman, 23. 2. 2011 @ 16:46

  Tak furt se v autobuse cítím bezpečněji než v autě. O Nažidlech se mluví furt, zatímco IAD si za posledních pár dnů vyžádala stejný počet obětí, ale to už je všem jedno. Už se to bere jako daň z automobilismu.

  Jednou dělalo CDV šetření, ve kterém se dotazovalo, jestli by lidé byli pro snížení povolené rychosti na silnicích o 20 % (tj. 40-70-100 místo 50-90-130), kdyby to představovalo snížení obětí IAD o 50 %. Většina upřednostnila rychlost před živými. Když se otázka otočila, jestli by lidé byli pro zvýšení rychlosti na silnicích o 20 % (tj. 60-110-160), kdyby to představovalo zvýšení počtu obětí o 50 %, tak opět vyhrála rychlost.

  Přesné údaje si již nepamatuji, ale v zásadě to bylo tak prezentováno.

 • Napsal Jiří Lojda, 23. 2. 2011 @ 23:37

  Busman: Vaše logika(dovedená do důsledků) tak trochu připomíná vyvrácení exstience pohybu pomocí aporií řeckých filosofů. Doporučuju tu o zajíci a želvě tuším od Zénona z Eleje. Zanechám vás tedy ve vaší logice o tom, že počet mrtvých na silnicích je úměrný povolené rychlosti, my, co se čas od času na tu silnic vydáme, to vidíme jinak, především v souvislostech ;-), protože je naprosto jasné, že trouba, který bude předjíždět před horizontem traktor jedoucí 25 km/h nepřekročí povolenou rychlost i kdyby byla mimo obec 70km/h, ale dost možtná se zabije. Stejně tak nevidím důvod proč by se na některých dálnicích třeba Plzeň-Rozvadov nemohlo jezdit 160km/h když se to při stejné kvalitě dálnice hned za čárou v Německu běžně dělá…
  Pokud se cítíte bezpečně v busu, neberu vám to, stejně tak se cítili bezpečně asi cetující toho busu, který mě na Vysočině v září málem napasoval na svodidla protože se jeho řidič evidentně nepodíval do zrcátka. Taky vám povím, že jsem zažil pár jízd busem, kdy jsem si říkal, že tak odvážně jako jeho řidič bych ty zátáčky nebral ani v osobáku…

 • Napsal arj, 23. 2. 2011 @ 23:56

  Domažličák: co se týče všeobecné neoblíbenosti vlaku? Teď se zachovám sobecky, ale mě to vyhovuje, protože jsem rád, když mám kupé sám pro sebe

  Kupé jen pro sebe zažívám jen vyjímečně, ale i tak naprosto souhlasím. Automobilizace udělala cestování veřejnou dopravou přijatelným. Když si vzpomenu na narvané pražské busy 135 a 136, do kterých se člověk musel vecpat, víkendové vlaky kolem Prahy i přes celé Česko-slovensko, tak dnes je to idylka. A možná i tyhle vzpomínky jsou důvodem, proč si starší generace představuje cestování vlakem jako adrenalinový sport.

  Vozka 21.2.: Sdělovací prostředky jsou snad placeny za očerňování železniční dopravy, ačkoliv málokdy jsou k tomu příčiny. Na rozdíl od toho až nechutná propagace silniční dopravy ze všech stran

  Nevím, ale článek o půldenních problémech na trati u Prahy mi nepřijde jako očerňování či pomlouvání, stejně jako článek o kolapsu na dálnici ve stejné oblasti – protože se to týká dost lidí. To mi spíš vadí to, že tyhle “problémy” vytáhnou novináři, zatímco dopravci se tváří jakoby nic.

  A to, když se v tisku píše “kdo nemá (tohle konkrétní) auto, nic neznamená” – není to náhodou v rámci placené reklamy?

 • Napsal Busman, 24. 2. 2011 @ 6:34

  Jiří Lojda: Nebyla to moje logika, ale logika CDV. Navíc to nebylo bráno jako úměra, ale hypotetický vztah, co by si lidi vybrali, kdyby platil. A nevymluvíte mi, že do velké míry neplatí. V ČR jsem proti zvyšování povolené rychlosti na silnicích, i kdyby byly ze zlata. U nás si totiž k povolené rychlosti musíte přičíst + 20 km/h = a výslednou rychlostí se jezdí.

 • Napsal Domažličák, 24. 2. 2011 @ 6:43

  Očerňování VHD v tisku? Co já vím, tak tisk vlastně jen očerňuje, protože propagace by byla vlastně reklama a to je nepřípustné, když není placená. Navíc propagace železnice jako takové v očích veřejnosti se v podstatě rovná reklamě na majoritního státního železničního dopravce, takže taková propagace se skutečně rovná reklamě na konkrétního dopravce. Z toho plyne, že propagace silniční dopravy skutečně existuje – je placená výrobcemi aut v podobě reklamy (viz arj “A to, když se v tisku píše “kdo nemá (tohle konkrétní) auto, nic neznamená” – není to náhodou v rámci placené reklamy?”). Když si budou železniční dopravci platit reklamu v médiích, nastane propagace železniční dopravy. Takže komu chybí propagace VHD, nikdo mu nebrání sahnout do peněženky a platit VHD reklamu. Státní objednatelé to dělat asi nebudou a dopravci taky těžko, protože by ji museli promítnout do prokazatelné ztráty, což by bylo totéž, jako by to zaplatil objednatel přímo.
  A ještě k tomu autobusu. Když jsem o něm mluvil, srovnával jsem ho s jinými hromadnými prostředky, nikoli s IAD. A ohledně IAD rychlost vs bezpečnost, nejsem přesvědčen, že by snížení rychlosti znamenalo snížení počtu mrtvých, protože smrtelné nehody zaviňují především neschopní a nezodpovědní řidiči. U těch prvních je jedno, jakou jedou rychlostí a ti druzí předpisy stejně nedodržují.

 • Napsal Jiří Lojda, 24. 2. 2011 @ 16:31

  Busmen: Dobrá. Pokud věříte ve vztah mezi rychlostí a mrtvými, netvrdím, že tam vbůbec není, ale řeknu Vám jedno. Když tak pročítám tu černou silniční kroniku většinou jde o nehody při riskantním předjíždění(tady nejde tak úplně o rychlost- viz můj příklad s traktorem), či o mladé cucáky 18-21, kterým je v podstatě jedno, kolik je rychlostní limit, protože je pro ně důležité užít si rychlosti, ať je to nad limit kolik chce. Podíváte-li se, tak mnoho nehod se stane na silnicích druhé, třetí třídy, kdy jede parta mladých z diskotéky, řidič má v sobě nějaké to pivo a vysekají se na cestě, kde je i 70 hodně. Na silici, kde radar nikdo nikdy neviděl a na které je policejní hlídka spíše náhodou. Tomu mladému za volantem je pak jedno kolik je limit, protože není žalobce není soudce a pojede tam 110 i kdyby byl limit 50.
  Celé to není o zákazech, ale o kultuře za volantem. Divil byste se na jakých dálnicích v Německu platí neomezená rychlost, prostě proto, že se Němci řídí mnohdy heslem “řidič není debil”- tj. pokud vidí zatáčku, tak snad zpomalí a pokud jede ve tmě, jede rychlostí ve které je schopen reagovat.
  Redukovat celý problém na otázku rychlosti je podle mě minimálně krátkozraké či spíše pro změnu k lepšímu nepoužitelné…

 • Napsal Busman, 24. 2. 2011 @ 16:45

  Jiří Lojda: Myslím, že jsme oba v souladu. Onen příklad měl pouze ilustrovat, že s mrtvými na silnicích se počítá jako s určitou daní z IAD, což právě prokazuje onen průzkum Centra dopravního výzkumu. A jestli ta daň bude tento týden činit 20 osob, tak to nikoho nevzruší. Souhlasím s Vámi, že rychlost je pouze jedním z faktorů a že Češi obecně nejsou dobří řidiči. Povolenou rychlost berou jako minimální a myslím, že mají pomalé reakce – jedou jako slepí – a pak se diví. Pak mi vadí statut auta, jeho zbožštění českou společností. Ale tohle je už na jinou debatu…

 • Napsal Jiří Lojda, 24. 2. 2011 @ 19:02

  Busman: Jo, myslím, že se po dodatečném vysvětlení nepřeme. Popravdě jsem ale už alergický na holé zjednodušení vztahu- rychlost a mrtví. Tím spíše pokud se to tak pojímá v nějakých průzkumech – z nich rezultující zjištění pak totiž nic neřeší. Tím spíš mi vadí leitmotiv rychlosti, když vidím často na silnicích jednání, která jsou daleko nebezpečnější, ale jen těžko postihovatelná(nejde mít policistu v každé zatáčce, abyste si byl jist, že v ní nikdo nebude předjíždět nebo v každé souběžné jízdě, abyste podchytil změnu pruhu bez blinkru…).
  Co se týče zbožštění auta českou společností- máte pravdu, není předmět, kterému by se dostalo v naší společnosti takového významu jako právě autu, na druhou stranu mi podobně vadí názory typu ” jde to (vždy) i bez auta” nepopírám, že mnozí jedou autem hodit i dopis do schránky a při bližším zamyšlení by auto asi nepotřebovali, ale pak jsou prostě lidé, kteří kvůli časovému vytížení to auto prostě potřebují(ne na jízdy po městě i když i tam by se našly případy). Lidí, kteří mají na auto “zdravý pohled”, je opravdu málo.

 • Napsal Markéta Fillerová, 24. 2. 2011 @ 19:44

  Lojda: Tak nějak měl vyznít i můj fejeton – že auto je sice dobrá věc, nutná do domácnosti ale není. Jsem zcela pro sdílení aut – tj. jedno auto může posloužit i více rodinám (i my jsme si museli vypůjčit auto kamarádů – stěhování; občas se svezeme s rodiči na chatu). Koneckonců, už z porodnice jela Fanynka taxíkem, tuhle cestu bych MHD v prosinci nedoporučovala. Žádná reklama mě ale nepřinutí si tuhle plechovou kasičku sama pořizovat. A že je to neuvěřitelná masírka z televize, novin i internetu.

 • Napsal Jiří Lojda, 24. 2. 2011 @ 20:43

  MF: Váš fejeton na mě sice působil trochu jinak(ne zrovna že auto je dobrá věc), ale to fejetony dělají. Co se týče sdílení aut- já jsem spíš pro sdílení tak jak jste ho popsala vy- někdo auto vlastní a není sobec aby ho(řekněme neformálním způsobem) poskytl jiným, kteří auto po většinu času nepotřebují, protože se mohou spolehnout, že pro těch pár příležitostí jim auto někdo půjčí. Co sice beru jako hezkou představu, ale v praxi moc nefungující, je sdílení, kdy auto vlastní více spoluvlastníků- pamatuju, jak nás kdysi více na jednom zahraničním pobytu sdílelo lítačku a moc to nefungovalo, byť bylo jasně dáno, kdo kdy potřebuje jet a na papíře se to jevilo hezky…
  Pro co jsem nepochybně, je preference ve městě(pokud jsou pro to podmínky) na základě obsazenosti auta(aspoň 3+), pak už má to auto docela smysl.
  Co se týče auta jako symbolu tak tam jsem zásadně proti pořizovat si auto ne dle potřeby ale proto, abych “auto měl”. Na druhou stranu auto je opravdu už trochu drahá záležitost(jak pořízení tak i samotné vlastnictví), takže většina lidí nepodlehne nějaké masírce z reklamy(ani ji nějak nevnímám- jsou jiné zbytečné produkty do kterých vás reklama tlačí víc).
  Když už mluvíte o “masírce”, já vnímám masírku, která vás tlačí do auta, spíše ve společenském pohledu: “dále, výše, rychleji” a pokud se chcete udržet v kole, musíte to auto prostě mít, jinak všechno, co na vás naloží(nebo co si na sebe naložíte v duchu výše uvedeného hesla), nestihnete.

 • Napsal Michal Skala, 25. 2. 2011 @ 11:26

  Je pravda, že okolní svět lidi do aut hodně tlačí. Nejen všudypřítomnými reklamami, ale třeba i dotazy “proč nemáš auto, vždyť máš řidičák skoro na vše”. Nebo i sdělením 4 letého souseda, že když nemám auto, nemůžu přeci jet na lyže …
  Je sice pravda, že auto není levná záležitost, ale lze v bazaru pořídit nějakou popelnici a už se z nýmanda, stane člověk …

  Něco ke sdílení aut: toto sdílení v normální společnosti funguje dlouhé roky. Ať již půjčení od příbuzných, či známých nebo půjčení v půjčovně, popř. ten taxík. Dokonce je zcela běžné, že se na venkově domluví parta lidí a jezdí do práce společně jedním autem.
  Jenže nyní přišli jacísi aktivisté (popravdě nevím kdo přesně) s myšlenkou jakéhosi Car sharingu, kde to snad mají být jakási družstva vlastníků jednoho auto, či co. Tak že se vlastně uměle zavede (nařídí) něco, co tady v nenásilné formě funguje už desítky let. Tomu nějak nerozumím a bojím se, aby se nejednalo o cestu do pekel dlážděnou dobrými úmysly.

 • Napsal Busman, 25. 2. 2011 @ 14:35

  Ačkoli v dnešní společnosti je možné moje názory označit za radikální, uznávám, že osobní automobil je v mnoha situacích potřebný. Zvláště v oblastech, které jsou osídleny malými vesnicemi, nahodile rozstroušenými za každým bukem, je veřejná doprava neefektivní. Bohužel, ne každý region je osídlen jako Jihomoravský kraj, aby šel obsluhovat v taktech. Bohužel, ne všude jsou alpská údolí, v nichž je osídlení koncentrováno, takže co údolí, to jedna linka VHD, jako ve Švýcarsku. Páteřní síť VHD je sice určitě dobré provozovat všude, ale obsluhovat každou samotu není možné, zvlášť při současné saturaci aut ve společnosti – jde o začarovaný kruh.

  Přidám pár postřehů ze svého okolí:

  1. Kamarád měl auto (Opel Corsa), narodilo se jim dítě, takže se “musel” zadlužit ještě víc a pořídit větší (VW Sharan), protože v tom malém všechny ty “nutné” krámy pro dítě na víkend k rodičům nebyli s to odvézt. Když si jednou stěžoval na finanční nesnáze, tak jsem se podivil, jestli by bývalo nebylo lepší ty “nepostradatelné” věci koupit ještě jednou a vybavit jima jejich rodiče, že by to přišlo levněji, než nové auto. Prý si to s tím dítětem představuji jako Hurvínek válku.

  2. Abych taky píchl do vlastních řad. Má tchyně má tendenci se postarat, aby nám v případě potřeby tchán auto nepůjčil, abychom nutnost autíčka pocítili na vlastní kůži. Párkrát to prošlo, ale tudy už cesta nevede. Nábytek jsme si nechali přivézt prodejcem. Auto z půjčovny také může být řešením, ještě jsem to nezkoušel.

  3. Kolegyně jezdí do práce autem každý den … 500 metrů. Pak si stěžuje, že neměla kde zaparkovat. Hovory o parkování jsou vůbec dneska častější než o počasí…

  A na závěr: jsem překvapen, kolik lidí si v našem okolí myslí, že dětská autosedačka je povinná v linkovém autobusu. NENÍ. Ani v taxíku při cestách v obci NENÍ. S tím taxíkem se na mě dívají jako na mučitele dětí.

  Všimli jste si, nebo se to zdá jenom mně, že děti v poslední době z veřejné dopravy úplně zmizely, že národ vychovává malé automobilisty? Zdá se mi, že v bohatších západních zemích to tak neřeší, že podíl mimin ve veřejné dopravě je vyšší i tam.

  Na úplný závěr děkuji své ženě, že to se mnou vydrží a má stejné názory.

 • Napsal Domažličák, 26. 2. 2011 @ 8:44

  Jo, s těmi ženami je to velmi těžké. Ženy jsou praktičtější než muži a zatímco pro muže je auto spíše egozáležitostí, ženy ho prostě “potřebují”. Žen jako je paní Fillerová je celkem dost do doby, než se začne čekat dítě. Drtivá většina i protiautomobilisticky založených žen si v tu chvíli auto prostě vydupe a to hlavně z důvodu reklamy. Ne však reklam na auto, ale reklam na hygienu. Dnes jsou lidé natolik posedlí sterilní hygienou, že VHD je pro ně totéž, jako by se koupali v žumpě. Málokterá matka si uvědomí, že ve VHD se sice může dítě trochu ušpinit, ale v IAD může snadno zemřít. Úmrtnost v autech už je natolik normální a společensky trpěná, že ušpiněné ruce dítěte od madla ve vlaku je skoro považováno za větší katastrofu než jeho potenciální úmrtí při havárce v autě.

 • Napsal Busman, 26. 2. 2011 @ 10:55

  Domažličák: Již jsem se od kamarádky dověděl, že v autě je dítě bezpečnější než ve vlaku, protože je uvázáno v autosedačce. Plně s Vámi souhlasím, zejména s tou hygienou. A paní Fillerové děkuji za pěkný článek, protože takových nikdy není dost. Kdyby člověk občas nevyjel do zahraničí – a to i na západ od našich hranic – tak by tlaku české společnosti a její představě o výchově dětí již málem podlehl.

 • Napsal Michal Šafránek, 28. 2. 2011 @ 9:14

  Též zejména děkuji paní Fillerové za příjemně-inspirativní článek, nejlépe celospolečensky…

  A ke “sporu” automobilové versus hromadné dopravy –
  To je všechno o přístupu ke krajině, ve které žijeme a ke společnosti, kterou spoluvyvíjíme!

  Auto se dostalo do tak dominantního postavení, že je dnes prvním automaticky uvažovaným dopr.prostředkem – jen pokud na něj člověk nemá, je důchodce či študák, jede “sockou” – a to je ten naprosto ZÁSADNÍ CELOSPOLEČENSKÝ PROBLÉM..

  Když budou lidi o svých životech uvažovat víc do hloubky a do dálky, dojdou jistě k závěru, že to auto neni vždy tak racionálně upřednostnitelné. Někdy ano, většinou však ne.

  Přeji celé rodině Fillerů hodně štěstí a držte se, jen tak dál, jste přirozeně-zdravým příkladem, které společnost potřebuje – ať vidí, že to jde!!

  A ještě bych se dovolil zeptat, nemáte spočítáno, jak vás to cenově vychází – auto vs. veřejná doprava? (při započítání všeho, co jste do auta museli vrazit a samozřejmě veškeré výdaje na vaše dnešní cestování.)

  Díky moc a hezký den!

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*