9 956 přečtení
Led 04 2009

Hranice v Čechách – město na železnici?

Jediný vlak denně v Hranicích

Jediný vlak denně v Hranicích

Městečko Hranice s přibližně dvěma tisíci obyvateli leží v nejsevernější části ašského výběžku a je obkolopeno ze tří stran Německem. Je konečnou železniční tratě č. 148 z Chebu a Aše. V současné době sem po trati ale jede jen jeden pár vlaků denně.

Železnice z Aše až na úplný okaj Čech do Hranic dlouhá 14 km byla vystavěna v letech 1884 – 1885. Provoz na trati byl zahájen dne 26. září 1885. Trať odbočovala v Aši z hlavní tratě od Chebu do německého Selbu a od počátku měl její provoz spíše lokální charakter. Původní nádraží v Hranicích ale stálo asi o 400 metrů blíže směrem na Cheb, na současné místo se přesunulo až v letech 1904 – 1906, kdy byla dostavěna návazná trať z Hranic do německého Adorfu o délce 10,4 km. V této době jezdilo na trati sedm párů vlaků denně, z čehož tři jely až do Adorfu a ostatní končily v Hranicích. Železniční doprava zde byla v této době velmi využívána, mnoho místních obyvatel totiž jezdilo tratí za prací do Německa; přes hranice jezdily i pravidelné nákladní vlaky. 12. dubna 1945 ale projel po trati mezi Hranicemi a Adorfem poslední vlak – poté byl při náletu zničen most u Adorfu a doprava na trati od té doby již nebyla nikdy obnovena. Československé dráhy ale uváděly i neprovozovaný úsek tratě do Adorfu v jízdních řádech až do roku 1952. V 90. létech se obnovení provozu na trati z Hranic do Adorfu dožadovali zdejší lidé, nebyl na ně ale brán zřetel.

V současné době je provoz na 14 km dlouhé železnici z Aše do Hranic zajišťován pouze jedním jediným párem vlaků. Vlak do Hranic vyjíždí z Chebu kromě soboty v 15:26, v sobotu ve 14:23 a zpět z Hranic do Chebu v 16:41. Celou trasu Cheb – Hranice vlak urazí přibližně za hodinu. Tento jediný pár vlaků je tedy jediným způsobem, jak se vlakem dostat do Hranic a zároveň jedinou dopravní obsluhou železničních zastávek Aš předměstí, Štítary, Podhradí a Studánka, které jsou většinou položeny zcela jinde, než zastávky autobusu, který má za úkol po většinu dne obce mezi Aší a Hranicemi obsloužit. Přitom ještě během platnosti jízdního řádu 2005/2006 jezdily mezi Aší a Hranicemi 3 – 4 páry vlaků denně. A např. za jízdního řádu 1996/1997 to bylo denně dokonce 7 párů vlaků! Proč ale přišel v roce 2006 takový zvrat a Hranicko se ocitlo téměř bez železnice? Trať Aš – Hranice se totiž zřejmě kdesi znelíbila a původně na ni od změny jízdního řádu v prosinci 2006 neměl vyjet jediný osobní vlak. Nákadní doprava v současné době po trati také nejezdí, a tak by trať byla tímto rozhodnutím v podstatě vydána do záhuby. Město Hranice se ale v této době nevzdalo a proti rozhodnutí se vzbouřilo. Původní žádost města chtěla ponechat tři páry vlaků alespoň v některé dny. K tomu se ale Karlovarský kraj vyjádřil ve Čtvrté změně „Seznamu linek a spojů, tratí a vlaků zařazených do základní dopravní obslužnosti územního obvodu Karlovarského kraje pro rok 2006″ takto: „Město Hranice zaslalo požadavek na rozšíření dopravní obslužnosti na trati 148 Cheb – Hranice v Čechách. Jedná se o rozšíření provozu vlakových spojů č. 17202 a 17205 na pátek a neděli. Vzhledem ke stavu vyjednávání o uzavření smlouvy o závazku veřejné služby s dopravcem ČD, a.s. a související redukcí jízdních řádů, je jakékoliv další navyšování dopravního výkonu na úseku Aš – Hranice vyloučeno, dlouhodobá sledování navíc opakovaně svědčí o neuspokojivém využití spojů, které lze za dostatečné označit jen v ojedinělých případech.” (www.kr-karlovarsky.cz) Konečná varianta byla tedy zachování jednoho páru vlaků denně – aneb podle pravidla „aby se vlk nažral a koza zůstala celá”. A takový stav trvá dodnes. Kolem tohoto stavu bychom se mohli ptát na mnoho otázek – např. zda je jeden vlak vůbec základní dopravní obslužnost. Samozřejmě – máme autobusy jedoucí souběžně s tratí a jezdící mnohokrát častěji než vlak. Neměl by ale v takovémto případě být spíše vlak tou základní linkou a autobus pouze doplňkem? Ve zprávě se sice píše cosi „o nízkém počtu cestujících a malém využití spojů” – ale otázku proč tomu tak je, si určitě nikdo nepoložil. Ono totiž logicky vyplývá – čím lepší nabídka, tím větší využití. Čím více spojů by tedy bylo nabídnuto, tím více cestujících by se rozhodlo pro cestu vlakem. Nikdo ale nebude čekat na tři spoje za den – individuální doprava pak samozřejmě vyhrává, neboť jede hned.

Hranickou lokálku jsem osobně navštívil již několikrát, a to i za současného stavu, kdy jede jeden spoj za den. A byl jsem mile překvapen, kolik cestujích vlak využilo. Přestože byla sobota večer – čas, kdy teoreticky cestuje nejméně lidí – vlakem z Hranic a ze Studánky jelo minimálně 10 lidí. A ani když jsem po trati jel v době, kdy ještě jezdilo za den několik párů vlaků, nejel vlak prázdný. Trať tedy nepadla díky nezájmu cestujících, ale jen díky rozhodnutí několika lidí, kteří zřejmě po trati v životě nejeli a možná ani neví, kde přesně Hranice leží. Ale takový je dnes bohužel osud více tratí.

Toto bylo jen malé zamyšlení nad železnicí, kde ještě před několika lety vládl čirý ruch a dnes by se dala zapsat na seznam ohrožených tratí. Vždyť ve stavu, kdy je v jízdním řádu jen jeden pár spojů, už stačí jen jednou škrtnout a vlaky v Hranicích by zůstaly jen ve vzpomínkách. To by ale určitě byla velká škoda! Popřejme proto trati spíše budoucnost lepší než je současnost a doufejme, že jednou budou vlaky na hranické trati vozit opět mnoho spokojených cestujících!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
Hranice v Čechách – město na železnici?, 4.0 out of 5 based on 2 ratings
Share

Zdroj: Město Hranice, Rušení tratí, Hranice - Adorf, Po zrušené trati z Adorfu
Autor: Student Gymnázia a OA Mariánské Lázně, ochotnický herec.


9 komentářů

 • Napsal Tomáš Mykl, 5. 1. 2009 @ 10:27

  Moc hezky napsaný článek a stojí za zamyšlení …
  Dneska je tento kout naší vlasti pořád na odpis, jedná se o nejzapadlejší místo, přitom by tomu tak být rozhodně nemuselo. Krásná krajina a díky EU a Shengenu v podstatě uprostřed Evropy. I znovuobnovená trať by rozhodně nebyla promarněnou investicí, jenže by nestála tolik, aby se na ní zahojily stavební firmy, takže smůla … Ovšem kdyby se po tělese udělala dnes velice módní cyklostezka, tak zde by jistě byla i vítanou atrakcí a dokázala by myslím velice slušně Hranicko a Smrčiny dostat do povědomí lidí. Dokonce i nějaké prostředky by se daly získat z EU na přeshraniční spolupráci. Jenže jak ty cyklisty dostat do Hranic? Vlakem? Logika je jednoznačně pro, jenže to by pak trať nemohla umřít díky údajnému nezájmu a nulovému potenciálu.

 • Napsal amater, 5. 1. 2009 @ 20:40

  S obsluhou tohoto kouta jsem měl v uplynulých 14 dnech co do činění, přes školní prázdniny tu mariánskolázeňská divize AKV vozí polední pár autobusů z Chebu (linka 411 240, spoj 18, odj.10:55) do Hranic (12:10) a zpět (spoj 19, Hra 12:15, Ch. 13:25) a já k tomu s výjimkou pondělka 22. 12. nikoho nepustil 🙂 . Trať do Hranic mám taky několikrát projetou a tak jsem přesvědčen, že to můžu shrnout – pokud jede vlak, stejně pojede i autobus, protože vlakem nejsou obsloužena některá místa (Smrčina, Větrov, Pastviny), odkud taky jezdí dost lidí, Štítary a Podhradí obsluhují jiné linky. A ve Studánce je ktomě dvou zastávek na hlavní silnici (což vlastně je úplně mimo vesnici) ještě jedna, cca 100 m od přejezdu u zastávky železniční, odtud taky jezdí nejvíc lidí (běžně na tom našem poledním autobuse kolem 15 – 20).
  Vlakem jezdí dost lidí proto, že v tu chvíli zrovna autobus nejede, autobusem jezdí lidi proto, že vlaky mimo toho jednoho odpoledního páru nejezdí vůbec. Další věc je to, že na téhle trase je dost výrazný zlom frekvence v Aši, málokdy jede někdo z Chebu dál, stejně tak z Hranic.
  Pokud se tedy člověk podívá globálně, nevnímá tedy odděleně jenom vlaky, nebo jenom autobusy, Hranice na tom se spojením až tak úplně špatně, jak je možné se domnívat podle železničního jízdního řádu, nejsou, do Aše jezdí něco prakticky každé dvě hodiny.
  Jenže aby došlo k nějakému dopravnímu oživení, nesmí být Hranice taková ospalá díra, kde chcípnul pes…

 • Napsal Vozka, 6. 1. 2009 @ 1:24

  Ono je tomu, bohužel, skoro všude nastejno. Snad trochu s výjimkou velkých aglomerací, i když ani tam organizace veřej né dopravy není nejlepší.
  Tady se argumentovalo, že tím nikdo nejezdí, přitom ani autobusová doprava zde nikdy nic moc nebyla a hlavně schází a scházelo kloudné propojení tarifní i spoji na republiku a širší okolí. nelze se pak divit, že se taková doprava opravdu využije maximálně na jízdy do škol a do práce a to je málo. Proto také roste individuální automobilismus, protože veřejná doprava svou kvalitou a cenou nevyhovuje.
  Dále je to problém samosprávy i státní správy, která toho sice hodně namluví o rozvoji a pokroku, ale skončí to tak u požadavku na dálnice a parkoviště a na výstavbu super a hypermarketů a průmyslových plechových hal na sklady a překladiště. Že tento kraj by bez poškození přírody mohl být atraktivní pro turistiku i rekreaci je bez diskuse. Ale zkzuste se tam podívat, ono to spíš stále připomíná kraj po váloce než kraj s turistickými trasami, udržovanou krajinou a přírodou, s dostatkem dobrého, čistého a levného ubytování, stravování apod. A to je opravdu v celé republice. prostě pokud nejde o investice v miliardách a nejde to v trendu úpadku a devastace (tedy krajiny, kultury atd.), tak se nic neprosadí. A pokud tedy bude rozumný územn plán, bude zde nějaká atraktivita, pak se uživí i ta železnice, která se poněkud zrekosntruuje, upraví a protáhne třeba opět i do Německa a autobusy se na ni naváží, až zde bude jedna jízdenka třeba celodenní na všechno, až tu bude platit celostátní síťová jízdenka na systém veřejné dopravy, pak bude vše jinak a asi se bude i vydělávat a asi zde bude i hodně lidí.

 • Napsal David, 7. 1. 2009 @ 1:28

  V článku nebyla zmíněna ještě jedna skutečnost, a to, že mezi Aší (městem) a Hranicemi již byla osobní doprava jednou zcela zastavena, a to s nástupem jízdního řádu 1998/1999.

  Musím říct, že dost dobře nechápu smysluplnost JEDNOHO jediného páru vlaků, které do Hranic jedou. Jede-li něco jen jednou denně, stejně to nemůže nikomu vyhovovat pro pravidelné dojíždění, stejně se musí, minimálně v jednom směru jízdy, zařídit jinak.

  Samozřejmě tu je jeden jistý aspekt, a to nekoncepčnost Karlovarského kraje v otázce řešení dopravní obslužnosti.
  Vlaky jezdí nepravidelně, ne v určitém intervalu, dopolední provoz je často zcela nulový, a to i na hlavních tratích; o taktu se dá mluvit pohříchu jen na tratích vedoucích do zahraničí (145, 147). Ani na trati č. 142 tomu tak není.
  Ale bohužel si nemyslím, že kdyby nějaká koncepčnost existovala, že by měl úsek Aš – Hranice nějakou šanci.
  Pro kvalitní dopravní obslužnost – a pro železnici, která by měla být přece jen páteří jakéhokoliv dopravního systému, to platí o to více – je potřeba, aby spoje jezdily přijatelně často. Standardem se stává interval 1 h ve špičkách pracovního dne a 2 h mimo tuto špičku a potom o víkendech. Cokoliv méně častého může mít smysl v autobusové dopravě pro nějaké menší obce, ovšem ne na železniční trati. Takovýto provoz je pro trať do Hranic i sám o sobě sotva realizovatelný. A cokoliv méně častého znamená snížení počtu spojů oproti dnešku, anebo nutnost posílení autobusy.

  Už dnes jezdí autobusy z Hranic do Aše (a dále do Chebu) v přijatelných intervalech, troufám si říct, že málokterému z obyvatel Hranic vlakové spojení chybí. A autobus obslouží i místa na trase, kudy vlak ze své podstaty jet nemůže.

  Ale – úplně něčím jiným je relace Cheb – Aš! Tam by měla hrát železnice naprosto hlavní roli, mít garantovanou návaznost na přípojné autobusy ve stanicích a – kdyby byl přístup kraje jiný – možnost cestovat na jedinou jízdenku (a to i jednotlivou), tedy mít zavedený integrovaný systém se železnicí coby páteří systému.

  Ještě něco o teoretické možnosti přeshraničního spojení – možnost znovuspojení Hranic a Adorfu vidím jako zcela nereálnou. V případě kdysi zaniklých hraničních přechodů do Německa (v jeho dnešních hranicích) bych viděl jako životaschopné – obnova tratě z Nového Údolí alespoň do Haidmühle, a potom obnova přeshraničních spojení z Moldavy do Holzhau a z Dolní Poustevny do Sebnitzu. Víc ne. (bohužel – i v případě tří výše uvedených k obnově dosud nedošlo)
  Otázka je, když se píše o možném propojení Hranic v Čechách s Adorfem znovu veřejným dopravním prostředkem, proč tomu tak již není dnes, a to autobusem. (tuto oblast sice detailně neznám, ale vyhledávač spojení žádný takový autobusový spoj nenašel) Proč hned lpět na náročné obnově kdysi zrušené tratě, když nebyl učiněn ani první krůček v podobě obnovy přeshraničního spojení autobusem?

 • Napsal -FN-, 7. 1. 2009 @ 7:47

  Smysl jediného páru vlaků tkví v tom, že je tak trať ušetřena zarůstání, případně rozkradení. S dopravní obslužností to nemá moc co dělat.

  Pokud jde o přeshraniční spojení, pak nápad zavést nejdřív autobusy zřejmě není špatný, nicméně je otázka, odkud kam by linka měla vést. Z Aše do Adorfu k vlaku, nebo někudy pokud možno mimo trať až do Plavna, aby nebylo třeba přestupovat a zároveň nedocházelo ke zbytečnému souběhu? Z Chebu jistě ne, neboť tam existuje paralelní spojení přes Františkovy Lázně.

  Místní terén příliš neznám, takže bych se zde nerad pouštěl do planého teoretizování o možném posunu zastávek k obcím (včetně případných místních přeložek tratě), ostatně trať dle mapy zřejmě většinou vede přes obce, nicméně změna organizace autobusové dopravy na kolmo návaznou by při obnovení řádného provozu a uplatnění přeshraničních vazeb (které zatím myslím příliš obnoveny – mimo dřívější přechody – nejsou) mohla být určitou cestou.

 • Napsal David, 7. 1. 2009 @ 10:02

  Autobus z Hranic z Německa? Jedině přes Bad Elster do Adorfu, jako spojnice (byť vedoucí poněkud jinudu) těch dvou měst, které v minulosti spojovala železnice.
  Bohužel neexistuje ani takovýto “vrabec v hrsti”, takže o “holubu na střeše” v podobě obnově trati z Hranic do Adorfu nemůže být ani řeč.

 • Napsal Tomáš Mykl, 7. 1. 2009 @ 21:59

  Tak čistě hypoteticky jde všechno, i autobus z Hranic do Adorfu. Jenže po změně režimu na této hranici to máme nějakých 90, resp. 60 let a od té doby se vztahy území značně zpřetrhaly.
  Navíc od místního autobusáka tu máme poznámku, že nesmí být Hranice taková ospalá díra, kde chcípnul pes…. Co s tím? Opravdu zrovna zde je veliká šance k probuzení ona cyklostezka po tělese trati, eventuální obnově v budoucnu její realizace nebude překážet a oživení přinese zcela určitě. A s tím logicky i železnici, jen né proboha za každou cenu v taktu!

 • Napsal David, 8. 1. 2009 @ 10:55

  Nevím, proč bychom měli mít nějakou “poznámku od místního autobusáka”. Když za to dostane zaplaceno, včetně přiměřeného zisku, tak nemůže být problém.
  S tím autobusem z Hranic do Adorfu jsem to myslel hlavně jako náhradu za to, že se zmiňuje hypotetická možnost obnovení tratě, tak toto by byl alespoň první krůček, který je možné realizovat prakticky ihned, a také by bylo alespoň vidět, jak by takové spojení mohlo být využíváno.
  Ale s tím se mělo přijít už dávno. Koneckonců – Adorf byl v NDR, tak nevím, v čem byl takový problém ještě za komunistického režimu.

  Pokud by měl mít takovýto autobus návaznosti v Adorfu do všech stran, kam vede železnice (Plauen a Zwickau, Cheb, Zwotental a Falkenstein), tak by samozřejmě musel jezdit v pravidelném taktu, protože i vlaky na těchto německých tratích v pravidelném taktu jezdí. Navíc by to znamenalo poměrně rychlý obrat vozidla v Adorfu (třeba jen 10 minut), potom by mohl jet zpět do Hranic, a potom ještě zvládnout spojení do Aše, aby došlo k efektivnímu využití vozidla.

 • Napsal Tomáš Mykl, 8. 1. 2009 @ 13:33

  Davide, místním autobusákem a citací jeho výroku, jsem myslel uživatele “amater” zde v diskuzi o pár příspěvků výše. Nevidím jediný důvod, proč jeho zkušenost nebrat vážně. Troufnu si říct, že právě on to tam zná z nás daleko nejlíp.
  Nyní k tomu přeshraničnímu spojení: za dob komunismu se hranice NDR od NSR lišila v tom, že zde nebyly ostnaté dráty, signálka a pod., ale vzájemné ježdění sem a tam nebylo tak jednoduché.
  Myslím si, že momentálně potřeba linky z Hranic do Adorfu opravdu není, on tam dnes totiž opravdu není důvod jezdit, jak jsem psal předtím, život regionu je už někde jinde. Ale zle začít znovu a právě cyklostezka vedená krásnou krajinou Smrčin by mohla být tím správným impulzem, který by mohl zdejší kraj probudit.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*