4 692 přečtení
Pro 31 2010

Poslední jízda vlaku Českých drah do Jemnice

Rozloučení s posledním vlakem ČD v Jemnici

Rozloučení s posledním vlakem ČD v Jemnici

Dnes odpoledne vyjel z Moravských Budějovic do Jemnice poslední pravidelný osobní vlak Českých drah, neboť objednatel regionální dopravy úřad kraje Vysočina již na příští rok vlaky v závazku veřejné služby neobjednal. V Jemnici se proto přišli s posledním odpoledním vlakem rozloučit stovky obyvatel města.


Provoz na železniční trati č.243 mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi na Třebíčsku byl dnes prozatím ukončen, neboť Kraj Vysočina na regionální trati od příštího roku neobjedná vlakovou dopravu v závazku veřejné služby.

Poslední spoj vlakový spoj Českých drah vyrazil v 14:57 z Moravských Budějovic do Jemnice, kde měl pravidelný příjezd v 15:27. Téměř na všech zastávkách se obyvatelé místních obcí přišli s vlakem rozloučit a zamávat odjezdu posledního spoje. Nejvíce se jich shromáždilo na nádraží v Jemnici, kde se konala recesistická slavnost a příjezd posledního vlaku tam přivítalo několik stovek lidí. Cestující plně zaplnili soupravu složenou z motorového vozu řady 810, posílenou o vůz řady 850. Někteří se do vlaku vůbec nedostali a museli se spokojit s pozorováním z venčí.

Před odjezdem ještě obešel oba vozy pan farář a dal vlaku na jeho cestu poslední pomazání. Zpět z Jemnice do Moravských Budějovic byl vlak vypraven s téměř patnácti minutovým zpožděním. Na poslední cestu se rozjel za hlasitého koukání, k čemuž mu na nádraží místní muzikanti ještě zahráli pohřební skladbu.

Ing. Miloslav Nevěčný, starosta Jemnice

Jako neméně důležitou vidím otázku zachování železniční trati a dopravě na ní. Všechny orgány a instituce, které se podílejí na provozu, tzn. Správa železniční dopravní cesty (dále SŽDC ), Ministerstvo dopravy, současný dopravce, tj. České dráhy (ČD) a konečně objednatel osobní dopravy, tedy kraj Vysočina, provádí kroky vedoucí de fakto ke zrušení provozu.

Situace je vážnější, než byla kdy v minulosti. Tehdy se jednalo o nerentabilních spojích, na které bylo třeba poskytnout dotaci. Podobně se to děje u autobusové dopravy s tím rozdílem, že dotaci na vlakové spoje platil kraj Vysočina.

Současná situace je však mnohem horší. Zase z důvodu úspor na Ministerstvu dopravy bylo vyvoláno jednání s jednotlivými kraji, kde jim předložili seznam tratí, kde prý SŽDC od ledna 2011 přestane provádět údržbu a tím se tyto tratě stanou neprovozuschopnými. Tuto informaci jsme dostali na krajském úřadě s oznámením, že kraj Vysočina tedy neobjedná na trati Jemnice – Moravské Budějovice osobní dopravu, ale pouze zajistí od nového roku náhradní autobusovou dopravu. Což taky udělal.

Samozřejmě je toto řešení pro město nepřijatelné a okamžitě jsem začal jednat nejprve se soukromým dopravcem (Jindřichohradecké místní dráhy), který by byl schopen a ochoten provozovat dopravu i provádět údržbu trati za výrazně nižších finančních nákladů. Kromě toho jsme podnikli řadu dalších kroků s cílem zabránit rychlému zrušení trati. Nebudu se podrobně zabývat detaily, pouze uvedu jejich sled.

Společně se starosty obcí na trati jsme písemně vyjádřili náš nesouhlas s jakýmikoliv kroky, které by vedly ke zrušení trati a ten předali na odbor dopravy a majetku KÚ Vysočina.

Obdobný dopis s jasnou deklarací veřejného zájmu na existenci naší regionální dráhy byl odeslán přímo ministru dopravy JUDr. Vítu Bártovi a jeho náměstku Sýkorovi. Dále jsme požádali o převedení dráhy do vlastnictví města.

V souvislosti s vedeným správním řízením jsme se jako město přihlásili za účastníka řízení, abychom museli být informováni o jeho průběhu. Ze zákona totiž není město vedeno jako účastník řízení.

Zatím posledním krokem byla žádost na kraj Vysočina, aby objednal u dopravce potřebný počet vlakových spojů, jelikož je nepochybné, že trať Jemnice – Moravské Budějovice nebude v roce 2011 zrušena.

Samozřejmě budeme pokračovat v jednání se všemi zúčastněnými subjekty tak, aby zůstal zachován provoz na naší trati a mohl být eventuálně posílen.

Jemnické listy, prosinec 2010

Když si stáhnete tento soubor Jemnice, můžete si jej prohlédnout v Google Earth. Když tam po té zadáte zobrazit výškový profil, uvidíte nejen výškový, ale i rychlostní profil tratě.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
Poslední jízda vlaku Českých drah do Jemnice, 5.0 out of 5 based on 5 ratings
Share


Autor:


5 komentářů

 • Napsal Michal Šafránek, 2. 1. 2011 @ 21:46

  Pane Starosto Nevěčný, držím Vám i vašemu kraji palce!

  Loučení s tratí/provozem vlaků – zajímavý společenský jev, jen povrchově řečeno to opravdu musí něco dokazovat, protože když se cosi mění u autobusových linek, tak nevím o tom, že by docházelo k takovýmto sešlostem… je to tedy jistě k zamyšlení, jaký význam a přínos má taková lokálka pro daný region, ať už z vnitřního hlediska nebo vnějšího, jak působí na společnost! je nutno brát ohled na víc věcí, než čistou okamžitou finanční ztrátu, pokud chceme, aby náš život nebyl jen o penězích, ale spíš o krajině a společnosti (souhrně řekněme životním prostředí), v které žijeme… rád se u Vás stavím!

 • Napsal návštěvník akce, 3. 1. 2011 @ 8:29

  Především ke komentáři Michala Šafránka z 2. ledna 2011:
  Podle mě jsou hlavním důvodem, proč se obce brání zastavování osobní železniční dopravy, především v podvědomí stále se udržující představy, že pokud je obec obsluhována (i) železniční osobní doprava, pak je asi něčím důležitá či zajímavá, a že je-li obec uvedena v železničním jízdním řádu, tak se o ní obecně ví, že existuje – obě tyto skutečnosti jsou sice “v reálu” už dávno vývojem společnosti a jejích nástrojů překonány, ale jako jakési reliktní vize v myšlení zejména starších generací stále přežívají jako hodné pozoru a důležité.
  Existuje samozřejmě i mnoho jiných aktuálních dobrých důvodů (a významnějších, než pouhá nostalgie), proč i lokálky zachovat a všelijak “modernizovat” pro zajištění jejich lepší využitelnosti, ale to v dnešní překotné době není “in” a “v módě”, a než si společnost opět uvědomí, že ne vše, co jí zbylo po minulých generacích, je “v rámci úspor” nutné a užitečné bezhlavě likvidovat místo hledání cest a způsobů umožňujících další efektivní využívání majetku bezpracně zděděného po předcích současných obyvatel, mnohé hodnoty mezitím nevratně zaniknou.
  Jemnických občanů se k “rozloučení s lokálkou” sešlo skutečně poměrně dost, ale několikrát tam byla slyšet provokativní, ale zcela jistě oprávněná otázka = “a řekni mi, kolikrát za posledních XX let jsi jel vlakem po této trati?”, jakož i její “řečnická” varianta = “kolik asi vlastně z těch, co sem dnes přišli, v posledních 40 letech jelo vlakem po této trati, a kolikrát ???” – odpovědi na ni byly v mnoha případech dost “neurčité” …

 • Napsal Domažličák, 3. 1. 2011 @ 17:12

  Samozřejmě důvody proč se obce brání zastavování železničních provozů jsou různé. Já z vlastní zkušenosti jsem přesvědčen, že hlavní důvod, kvůli kterému se obce a jejich občané brání zastavování provozů, je tento: pokud byla železniční doprava použitelná, nikdy autobus nedokáže vlak plnohodnotně nahradit. Autobusy jsou mnohem náchylnější k výkyvům počasí a změny jejich JŘ se dějí tolikrát do roka, kolikrát si jejich objednatel vzpomene, takže nikdy nemáte tak velkou jistotu, že autobus opravdu pojede, jako u vlaku. A to platí i pro ty, kteří normálně vlak nevyužívají, protože co kdyby jim auto vypovědělo službu? U vlaku mají mnohem větší jistotu, že dojedou než u autobusu.
  Jako důkaz uvedu pár příkladů, kde se železniční doprava zastavila za prakticky nezájmu místních obyvatel proto, že ta trať nebyla ani při nejlepší vůli schopna území kvalitně obsloužit: Protivec – Bochov, Straškov – Libochovice, Litovel – Mladeč ap.

 • Napsal Josef, 3. 1. 2011 @ 18:32

  Jistě, trať nerušit! To se může ještě hořce nevyplatit. Fandím Vám občané Jemnice a ostatních obcí kolem dráhy, aby se vám povedl provoz obnovit !

 • Napsal Michal Skala, 5. 1. 2011 @ 1:16

  Obnovení pravidelné dopravy do Jemnice lze očekávat nejdříve od druhé změny jízdního řádu. Toto nezávisí na budoucím dopravci, kterým by měly být Jindřichohradecké místní dráhy, ale na objednateli dopravy, Kraji Vysočina.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*