4 449 přečtení
Říj 25 2006

RT Expres, velký krok do neznáma

Jak mnozí železniční fandové ví, již bezmála za měsíc vyjede na naše koleje první veřejný soukromý rychlík.

To, co je známo veřejnosti odborné, není však známo veřejnosti široké. Snahy o zavedení veřejných soukromých rychlíků v Čechách už existují delší dobu, ale zatím se jednalo o spoje, na které bylo vyhlášeno výběrové řízení objednatelem, tedy Ministerstvem dopravy, který za jejich provoz také platí. RT Expres je však zcela jiným projektem. Mělo by se jednat o zcela samofinancovatelný dopravní produkt, který navíc bude doslovnou konkurencí již provozovaným vlakům ČD v relaci Praha – Ostrava.

Railtrans dnes: Rychlík Varnsdorf - Praha sice najdeme v jízdním řádu, ale získat jízdenku je pro českého smrtelníka téměř nemožné. Není totiž cílovou skupinou, pro kterou je vlak zaváděn

10. prosince 2006 tak vyjede historicky první spoj RT, kde si bude moci cestující vybrat, pojede-li s ním nebo pojede s tradičním národním dopravcem ČD. Zatím na jiných výkonech u nás totiž cestující na výběr nemá. Soukromníci převzali dopravu jen tam, kde se ČD do zajišťování služby nechtělo. Výjimku tvoří pouze trať z Liberce do Hrádku nad Nisou, kde se též můžeme setkat s jinými dopravci, mimo jiné i s Railtransem, který zde provozuje dopravu 50 let starými vozy řady 815 za speciální tarif.

RT Expres v budoucnosti? Toto je dle zlých jazyků jedna z variant vyzývatele Pendolina ...

Dá se říci, že v železniční dopravě nyní se zpožděním nastává paralela s tím, jak se vyvíjela autobusová doprava před 15 lety. Zde také nejdříve nastupovali soukromí dopravci na výkony, kam se tehdy monopolnímu ČSAD nechtělo. Postupem času se soukromé autobusy objevily na lukrativních dálkových likách, kde buď cenou nebo kvalitou konkurovaly zavedeným spojům. V různých oblastech se tak soukromníci dostali do různých zorných úhlů. Někde je na ně nahlíženo jako na spasitele, díky nimž se lidé dostanou, do práce, do škol, k lékaři. Jinde zase působí jako štika v rybníce a nutí mamutí monopoly k efektivnější práci na straně jedné a vyšší kvalitě služeb na straně druhé. Nicméně se najdou i případy, kde z činnosti soukromého dopravce vzhlíží k cestujícím klientům jen evidentní touha po nepřiměřeném zisku. Přestárlá vozidla ve špatném technickém stavu, nedodržování základních zásad kulturní přepravy, či jízdního řádu, jsou bohužel u některých soukromých firem standardní vizitkou.

RT Expres v budoucnosti? Opravdu bude vlak vypadat takto? Na základě zkušeností vnější design pro běžného cestujícího hraje roli primární ...

Na jakou stranu se zařadí firma Railtrans se svým RT Expresem je dnes velkým otazníkem. Ač běžní uživatelé železnice o připravovaném produktu nic neví a možná se ani nikdy nedozví, protože nebudou patřit k oslovené cílové skupině úsporně uvažujícího podnikatele, patrně se vliv nového produktu projeví i na službách monopolních ČD. Sice nevěřím, že kvůli RT Expresu byla zkrácena jízdní doba Pendolina, ale dozajista připravovaná akviziční sleva eLiška již s budoucí konkurencí něco společného mít bude.

RT Express současnosti Zadáte-li dnes do Googlu RT Expres najde vám toto vozítko

Na závěr nám nezbývá popřát firmě Railtrans, aby se zařadila se svými novými produkty po bok takových firem, jako je Student Agency pana Jančury a vyhnula se takové pověsti, jakou má například firma Centrumtour pana Štáhlicha.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor:


1 komentář

Odkazy k příspěveku

  1. Dopravní web » Šimrati ČD bosou nohou … — 11. 12. 2010 @ 22:28

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*