3 016 přečtení
Zář 25 2007

Český sen končí, RT-Express nevyjede

Počátkem září 2007 vydala firma Railtrans s.r.o. zprávu, že ukončila projekt RT-Express. Pro mnohé subjekty, které působí v oblasti železničního trhu, se jednalo o předvídaný krok, pro fanoušky firmy Railtrans to však byl zásah bleskem přímo do srdce.

Připomeňme, že loni od prosincové změny grafikonu měl ve dvouhodinovém taktu mezi Prahou – Holešovicemi a Ostravou – Svinovem vyrazit na koleje první soukromý rychlík nedotovaný z veřejných prostředků. Tohoto smělého plánu se navenek ujala firma Raitrans s.r.o. s produktem nazvaným RT Express. Stála-li za projektem pouze samotná firma Railtrans nebo se pokoušel o štěstí někdo jiný, není autorovi těchto řádků známo a nakonec to není ani podstatné.

Podstatné je to, že firma plánovala vyjet s lokomotivami, které v době zahájení projektu nejen, že nebyly schválené, ale schvalovací proces ještě pravděpodobně ani nezačal. Neschválené lokomotivy byly nakonec hlavní uváděnou příčinou nevyjetí expresu, a to i přesto, že se v kuloárech přetřásalo jakési náhradní řešení.

V každém případě plácnutí RT-Expressem do poklidných vod ustáleného běhu naší železnice přineslo zpočátku svá pozitiva. Dopravní prostředek, který je obecně vnímán jako zkostnatělý ušmudlanec, dostal na poli veřejného mínění šanci. Po několika PR článcích v tisku se veřejnosti dostalo naděje, že brzo přijde změna. A nepřišla. To však nebylo ke škodě samotného RT-Expressu, ale zejména ke škodě železnice samotné. Ono konkurenční prostředí bývá motorem ke zvyšování kvality na obou stranách.

Zlé jazyky „povrávajú“, že firma ani nechtěla s vlaky nikdy vyjet, dokládají to mnoha zákulisními spekulacemi, o jejichž důvěryhodnosti si můžeme myslet cokoli. Nicméně je jasné, že se díky cause RT-Express podařilo firmě Railtrans velice slušně zviditelnit. Dokonce i v žst. Krásný Dvůr svého času viselo upozornění, že RT Express nepojede, zatímco sdělení, že v samotném Krásném Dvoře dochází k zastavení dopravy poněkud chybělo. A ve stanicích, kde měl slavný „stínový expres“ odbavovat se kromě pravidelného uvádění vlaků na Pragotronu s poznámkou „Vlak nejede“ objevily i veliké plakáty s omluvou cestujícím. To samozřejmě vše za náklady nesrovnatelně nižší, jak podobná sdělení ryze reklamní povahy.

Následný železniční grafikon je opět připravován s RT Expressy, opět ze zákulisí prolínají jakési nepříliš povzbudivé zprávy, ale to nám v podstatě může být jedno. Zhruba asi měsíc po tom, co se pan Šimral nechal slyšet na jednom diskusním fóru, že projekt končí, firma zveřejnila tuto skutečnost oficiálně.

Jako zdůvodnění ukončení projektu je kromě již známých nářků typu „nikdo nás nemá rád“ a „zasedli si na nás“ patrný jeden velice vážný důvod, který se začíná projevovat i v jiných směrech. Velice sílící klientelismus na ose MD – DÚ – SŽDC – ČD. Dokonce takový, že dnes už se prakticky nehovoří o volném trhu a je mnohým dáváno najevo, že uspějí jen v případě, že se nějakým způsobem začlení do výše uvedeného potravního řetězce.

Jestli ke vzniku tohoto zvláštního mutanta přispělo specifické chování Railtransu nebo něco jiného, nechme otevřené …

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor:


Žádné komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*