6 898 přečtení
Lis 25 2010

ICE v Praze

ICE LiveTour 2010, Milano, foto: Miroslav Vyka

ICE LiveTour 2010, Milano

V pátek 26. listopadu 2010 zavítá do Prahy vysokorychlostní vlak ICE 3 společnosti Deutsche Bahn. Německá turistická centrála (DZT) ve spolupráci s Německými drahami (Deutsche Bahn) pořádá ICE Live Tour, která se koná v 9 evropských zemích od 8.11. do 26.11.2010. V průběhu akce se můžete seznámit s atraktivními prázdninovými cíli v Německu. Potencionálním návštěvníkům bude také představeno výhodné, rychlé a pohodlné cestování s Deutsche Bahn a velmi snadný způsob rezervace a nákup železničních jízdenek on-line.

Ukázkový vůz Německých drah (Deutsche Bahn) jednotky ICE bude přistaven před Nákupním centrem Eden v Praze 10. Praha je poslední zastávkou evropské ICE Tour. Přijďte se podívat před NC EDEN od 10:00 do 18:00 hod. Čekají Vás soutěže o pobytové zájezdy, dobrá muzika a hlavně spousta skvělých tipů na výlety do Německa, navíc pěkné materiály a mapy, které se Vám budou hodit na cestu.

ICE LiveTour 2010, Milano

ICE LiveTour 2010, Milano, foto: Miroslav Vyka

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
ICE v Praze, 5.0 out of 5 based on 3 ratings
Share


Autor:


7 komentářů

 • Napsal Kubik, 25. 11. 2010 @ 21:40

  Kdyby místo pendolina koupily ČD vlaky ICE mohla tato jednotka jezdit Berlin-Praha-Wien nebo i jiné relace.Teď se pendolinu většinou potlouká mezi Prahou a Ostravou odkud ho brzy možná vyžene levnější konkurence třeba i Leo Hamé.A prezentace u Edenu mi připadá trochu zastrčené místo.

 • Napsal Jiří Lojda, 25. 11. 2010 @ 22:17

  Kubík: Eden? V pohodě, moc lidí stejně nepřijde, každý se přece těší na další povedenou prezentaci soupravy vyrobené v době tuhého socialismu. Modrá táhne…
  Jinak ICE to jsou vlaky, kdo nejel, nepochopí…

 • Napsal -FN-, 26. 11. 2010 @ 1:22

  Jsem z toho poněkud rozpačitý… Tahačem přitáhnout atrapu vlaku, mají to zapotřebí? Mě tedy takováto s odpuštěním “smradlavá” prezentace neláká. Navíc to možná nechtěně symbolizuje uvolnění místa na kolejích pro osobní vlaky vytlačením nákladní dopravy na silnice, což není optimální cesta – přeprava nákladů je mnohem energeticky náročnější než přeprava osob a je tedy záhodno právě zde šetřit energii převedením na koleje. Čímž neříkám, že lidé by se měli přepravovat výhradně po silnici, i tady se dá ušetřit, je ale třeba vytvořit kapacitu, ne se o ni přetahovat. Když si představím, jak dlouhou cestu onen kamion absolvuje, aby lidem nabídl přepravu po kolejích (jimž se sám vyhýbá), přijde mi to stejně pokrytecké jako ty různé gumokolní ekovláčky. A to hned za Edenem vedou koleje, na něž už mohl být tamní obchodní dům napojen vlečkou a městské vlaky se přivážet cestující. Potřeba přivážet železniční nabídku po silnici bohužel vypovídá o mnohém. Doufám alespoň, že návštěvníci tohoto “stánku” nebudou odrazeni na Čechy přece jen relativně vysokou cenou a po tom Německu se nějakým tím vlakem svezou…

 • Napsal Kubik, 26. 11. 2010 @ 22:48

  V Německu MORA C odřízla plno nakládacích míst od železnice a od muzejních železnic DB NETZ vytržením odbočných vyhybek- to je zvlášť patrné u úzkokolejek,kam parní mašiny běžně převáží kamion z jedné tratě na druhou,kde se prezentují viz úzká u Ulmu Warthausen-Ochsenhausen byla zbavena napojení a možnost použití podvalníků.Je to sice zvrácenost,ale po zpackané dopravní politice a zvráceného šetření za každou cenu vidíme jasné výsledky.Všechny řečičiky o vrácení přeprav se stávají utopií.Nejsou koleje, nejsou vozy a již ani lidi.

 • Napsal Miropiro, 29. 11. 2010 @ 22:48

  Juj, škoda, že jsem o akci nevěděl. To bych se i z Brna vydal, nějaká ta soutěž…;-)

 • Napsal arj, 30. 11. 2010 @ 17:16

  Miropiro, tak moc zase nelitujte. Ona totiž ta informace byla trochu “zavádějící” – což se dalo pochopit i z fotky téže akce v Miláně.

  Nebyla to prezentace vlaku ICE, ale “ICE Tour” – tedy prezentace Německé turistické centrály, turistických centrál několika německých měst a spolkových zemí a Německých drah DB. Ti všichni tam měli kupu prospektů, plakátů, propisovaček a podobného, k čemuž je kamion velmi vhodný dopravní prostředek. V běžném čtyřosoém nákladním vagonu by to zabralo tak třetinu prostoru, další třetinu by zabrala “udělátka” na upevnění (aby to nelétalo po podlaze či v prostoru) a další třetina by zůstala úplně prázdná. Takže jen dotaz na nějakého železničního odborníka – kolik váží prázdný vagon “zetko”? Bylo by docela zajímavé spočítat, kolik tun prázdné váhy by se převáželo kvůli pár (maximálně 5) tunám nákladu.

  Akce to ale byla docela zajímavá, dostal jsem pár tipů kolem vánočních trhů poblíž hranic a “poukázku na slevu 5 euro” na jízdenku po Německu při objednávce přes internet. Vzhledem k tomu, že se vlakem do Německa nechystám, klidně Vám sdělím postup objednání jízdenky i kód, na který tu slevu lze získat …

  Kubík 25.11.: Kdyby ČD místo pendolina koupily ČD vlaky ICE mohla tato jednotka jezdit Berlin-Praha-Wien

  Fakt? Umí ICE jezdit na “československý proud”? Asi některé soupravy umí na napájení 3000 V DC (protože na něj ještě v roce 2005 jezdilo v Belgii), ale pochybuji, že umí jezdit na 25 kV AC. A vzhledem k tomu, že tento systém se používá jen v ČS a Maďarsku, tedy zemích s celkem 0 (nulou) km rychlostních tratí, asi by to Siemensu nestálo za vymýšlení pro pár souprav. ICE taky moc neumí (resp. v době objednání Pendolin neumělo) jezdit do zatáček klopením, takže by to neplnilo ani účel zkvalitnění dopravy po CZ.

 • Napsal Pražan, 1. 12. 2010 @ 17:17

  Ad “arj” = 30.11.2010 – 17:16:
  Pokud jde o “spor”, zda lepší by byl nákup jednotek ICE než italských “pendolín”, nezapomínejme, že původní vize byla, že ty jednotky budou vyráběny v Československu, potažmo posléze v pražské nové zličínské továrně, a až po její “řízené likvidaci” bylo rozhodnuto o nákupu těch italských křápů: asi k tomu přispěla i skutečnost, že Italové v tu dobu byli v Evropě v množství provozovaných vozidel s naklápěcími skříněmi na předním místě. Němci se s tím v zájmu ochrany a podpory svého průmyslu pochopitelně nebyli ochotni smířit, a tak žádný z rozhodujících zúčastněných činitelů v procesu dalšího vývoje nebyl ochoten (a asi ani schopen) ustoupit a zajistit “kompatibilitu” obou typů jednotek. Už někdy od roku 1995 proto vedení ČD i MD ČR věděla, že Němci nebudou ochotni “pustit” jednotky zakoupené ČD dále než do Drážďan s oprávněným poukazem na to, že v mezistátní dopravě přes česko-německou hranici jedna jednotka kapacitně bohatě vystačí, ale pro návazné německé vnitrostátní úseky z / do Drážďan by bylo třeba přidávat další jednotku, což vzhledem k “nekompatibilitě” jednotek různých výrobců nebylo reálné. A pro cestující (především pro ty dálkové s množstvím rozměrných zavazadel) je to ve výsledku nakonec lepší: místo nepohodlných italských křápů, v nichž po zaplacení neřestného příplatku nazývaného eufemisticky “místenka” cestující nejen nenajde dost místa na odložení kufrů a krosen, ale ani na “poskládání” (zejména delších) nohou do mezery mezi sedákem a opěradlem předního sedadla, cestuje levněji moderními “klasickými” soupravami – sice bez naklápění a o něco pomaleji, ale podstatně pohodlněji. Čeho tedy nyní ovšem můžeme opravdu oprávněně litovat, je skutečnost, že jsme Italům zaplatili vývoj třísystémového pohonu, který oni teď úspěšně prodávají jiným odběratelům v dalších a modernějších sériích svých výrobků, zatímco v ČR vozidla z de facto “ověřovací série” jezdí (presentována stále ještě jako fantastický “výkřik techniky”) převážně na tratích jediného napájecího systému, a také faktu, že v novém GVD “pendolíno” opět znepříjemní drahým příplatkem důležité spojení mezi Prahou a Bratislavou ve velmi “sledovaných” obdobích dne (= ráno do Prahy a v podvečer z Prahy) …

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*