5 956 přečtení
Říj 25 2010

Lítý boj o Doupovandu

Manipulační vlak v zastávce Žďov v létě 2010

SŽDC a Ministerstvo dopravy má jasno, chce za každou cenu trať Kadaň – Kadaňský Rohozec/Kaštice zrušit.  Proti tomu se ohrazují místní obce, město Kadaň, ale hlavně armáda ČR. Tu se snaží SŽDC obejít stejně jako při zrušení trati 326 Hostašovice – Nový Jičín, kde se nachází sporadicky využívaná vojenská vlečka.

Obce a město Kadaň chce trať uchovat zejména pro osobní dopravu, kterou prozatím živí letní „výletní“ vlaky, které slouží zejména jako náhrada nefunkčního VHD v regionu. KDS a JHMD, kteřé v režii obcí na trati provozují osobní dopravu by rády trať od SŽDC získaly, ta ale o tom nechce ani slyšet, jediná přijatelná varianta pro ně je jí zrušit.

Armáda ovšem bojuje v úplně jiné rovině. Zachování tratě se totiž rovná zachování dostupnosti vojenského prostoru Doupov. Ne, nepřeháním, zrušením Doupovandy se Doupov brzy stane nepřístupným pro těžkou bojovou techniku.

Do vojenského prostoru Hradiště zvaným „Doupov“ se v minulosti dalo dostat čtyřmi železničníma stanicemi: Vahaneč, Vojkovice n/O, Podbořany a Kadaňský Rohozec. Vahaneč byla úplně zrušena a z Vojkovic byla zrušena přístupová vojenská cesta, včetně mostu přes Ohři

Takže zbývá jen Kadaňský Rohozec a Podbořany. Nad Podbořany však visí Damoklův meč v podobě havarijní tankové dráhy do prostoru, jejíž oprava by stála minimálně 80 milionů Kč. Už nyní je pro lehkou kolovou techniku prakticky nesjízdná a tak ta musí cestovat výhradně přes Rohozec. Ale mnohem horší věc jsou nevyřešené majetkové poměry na „tankovce“. Hrozí tak bezprostřední zákaz jízd vojenských vozidel po ní.

Pro kolovou techniku žádná pohroma, prostě se nadobro přestěhuje z kolejí na silnice a do prostoru bude využívat státní/krajské komunikace. Pro pásovou techniku by to však byl průšvih nedozírných rozměrů. Po silnici nesmí a po železnici po zrušení Rohozce nebude moct. Doupov je přitom Mekkou právě pásové techniky.

Znalí místních poměrů sice ví, že tanky do Rohozce nejezdí protože je trať málo únosná. To ale platí jen kvůli mostu přes Ohři v Kadani. Jakmile by se prorazil §1 „to nejde, protože se to tak nikdy nedělalo“, mohly by být bez problémů naváženy přes Kaštice, čímž by se problémový most dal objet.

Přestože jsou Podbořany armádou považovány za vlajkovou loď vojenských vleček (nedávno se zde investovalo i pár peněz), je si vědoma, že tato vlajková loď je napůl potopený křižník, kterého od úplného potopení dělí investice mnoha desítek milionů korun, které armáda nemá a jen tak mít nebude. Zbývá tak chatrná, ale spolehlivá bárka Kadaňský Rohozec, kterou lze okamžitě začít využívat i pro nejtěžší techniku bez jakýchkoliv investic.

Výsledkem je, že Armáda ČR přehodnotila svůj dosud odmítavý postoj k jinému než státnímu vlastníkovi či provozovateli vojensky zájmových drah a bude podporovat předání státní tratě do soukromých rukou. Přece jen je lepší soukromá strategická trať než žádná. SŽDC sice oficiálně nabídlo VVÚř (Vojenský vlečkový úřad) předat trať jako vojenskou vlečku, ale ten na provozování tak rozsáhlé vlečky nemá prostředky a proto je tato varianta naprosto neschůdná.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (8 votes cast)
Lítý boj o Doupovandu, 4.8 out of 5 based on 8 ratings
Share


Autor:


6 komentářů

 • Napsal Vozka, 26. 10. 2010 @ 0:56

  Je zapotřebí se velmi zamyslet nad tím, proč je taková snaha za každou cenu zrušit řadu železničních tratí, i když je velký zájem je od státu převzít a provozovat je. je tady velmi cítit snaha za každou cenu dopravu po železnici zlikvidovat. Vždyť už dlouho jsme svědky záměrného znemožňování nákladní dopravy po regionálních tratích, likvidace kolejí a nákladišť, výpravních oprávnění, v oswobní dopravě zase znechucování ne vhodně nebo malým počtem vedených spojů, neobjednáváním dopravy určitými osobami za každou cenu a vyhrožovat všem, kdo jsou proti atd. O co tedy v této zemi opravdu jde? Komu a proč to slouží? a nejde nakonec o trestné činy? Proč se tak dlouho mlží nebo zatajují fakta o skutečné ceně a nákladech jednmotlivých systémů dopravy? o co zdejší mafii jde?

 • Napsal projížděč NAD, 26. 10. 2010 @ 3:18

  Ad výrok: “Tu se snaží SŽDC obejít stejně jako při zrušení trati 326 Hostašovice – Nový Jičín, kde se nachází sporadicky využívaná vojenská vlečka.”:
  Nedávno jsem se byl podívat na NAD za už neprovozovatelnou trať Hostašovice – Nový Jičín horní nádraží (železniční svršek je už z nemalé části snesen, byť na postačující obnovu toho, co skutečně zničila či poškodila povodeň, by podle mého názoru bylo stašilo tak asi 20 milionů Kč) – podle názoru místního personálu bylo pro úspěch rušíšících tendencí v případě této trati rozhodující právě to, že “armáda pustila vlečku”, která je připojena k trati až v po povodni už nedostupném úseku …
  Pokud jde o traťový úsek Kaštice – Vilémov u Kadaně – Kadaňský Rohozec, nemyslím, že by nepřekonatelným problémem bylo její převedení na “vojenskou” vlečku s tím, že by pro AČR (VVÚř) provoz vlečky zajišťovaly JHMD (nebyl by to ostatně první případ provozování normálněrozchodné vlečky “firmou” JHMD) – otázkou zůstává, jak by se pak vyvíjela situace v případě úseku Kadaň předměstí – Vilémov u Kadaně.
  A jen na okraj dodávám, že VHD (autobusová) v regionu rozhodně není ani zdaleka tak nefunkční, jak se o tom “Dopravní web” soustavně snaží přesvědčovat: ostatně, kdyby tomu tak skutečně bylo, rozhodně by jako její “kvalifikovaná” náhrada nestačila pouhá letní sezónní víkendová železniční (nostalgická) osobní doprava …

 • Napsal Štěpán Macháček, 26. 10. 2010 @ 14:26

  Chápu snahu státu pustit tratě, o které se musí starat a které jsou na druhou stranu velmi málo využité (alespoň momentálně). Co ale vážně nechápu je, proč není ochoten tratě přenechat jiným subjektům, které by je provozovaly dál. Přenechání zdarma nebo třeba za symbolickou částku by bylo pro stát rozhodně levnější, než nákladná fyzická likvidace trati. Opravdu nevím, co za touto hloupostí (možná že ale jen předstíranou hloupostí) je… kdo z té likvidace konkrétně Doupovky co vydělá…
  Jinak k předchozímu komentáři: JHMD je firma, která se podle mě nemusí dávat do uvozovek. V praxi ukázala, že se umí o železniční trať dobře starat a zároveň dobře hospodařit, takže poku má zájem vstoupit nějakým způsobem do Doupovky, pak věřím, že ví co dělá.

 • Napsal PjP, 26. 10. 2010 @ 16:07

  Me to osobne spis prijde jako jednak snaha pohrobku unitarni zeleznice a podobnych zcestnych uvah a dale jako vstricni krok ruznym sponzorum ruznych a i jinych.
  A dale, to ze dneska v dobe ZDO a s toho plynoucich dotaci jezdi autobus, tak tato skutecnost vubec nic dneska nevypovida o pouzitelnosti, vhodnosti ci smysluplnosti tohoto autobusu. Ostatne kde je k videni nejaky provozne ekonomicky rozbor ci vysledky takovehle dopravy ? Ja jeste nic podobneho nikde nevidel, porad jen potkavam blaboly typu – zeleznice prodelava/je zastarala, ihned zrusit …
  Pavel

 • Napsal Kubik, 4. 11. 2010 @ 17:30

  Tarifní politika ČD po rozdělení státu byla naprosto tragická jak v nákladní tak osobní přepravě-zdražování tak velké,že se mimo stálé zákazníky stala přeprava po železnici neúnosná.Zvláště regionální tratě různými tarifními přirážkami na konci 90.let vyhnaly poslední zákazníky na silnici.Doupovská dráha,kde v úseku zvláště Kadaň-Poláky byla velmi silně využívána osobní přeprava a do Radonic žákovská doprava byl snad záměrně zatlučen poslední hřebík do rakve tomuto kraji těžce zkoušeného prakticky od roku 1945,kdy bylo vyhnáno původní německé obyvtelstvo a zřízen vojenský prostor.Je to tragické a bude hůř..

 • Napsal Emilián Vaněk, 2. 5. 2011 @ 3:47

  Domnívám se,že celá koncepce dopravy je na —-.V první řadě železniční místo priority -přeprava
  kamiónů přes území ČR je záměrně ubíjena.Mýtné a to
  nebudu polemizovat o vhodnosti vybrané firmy a toků vybraného mýtného.Nebylo zavedeno na začátku
  90tých let,ale o téměř 20let později(jaká suma zde unikla?? Kamiony sjíždějící z dálnice na 2 a 3 třídu-likvidují okresky-bez efektu.Lodní dopr. je kapitola sama pro sebe -závislost na hladině..
  A rozvoj nových průmyslových zón -na zelené louce bez návaznosti na železnici,to je další max.omyl-pozemky poblíž železnice jsou v mnoha případech po zrušení provozu fabrik,nákladových nádraží naprosto nevyužity,proč? Kdyby byly,mohli by zaměstanci využívat osobní železniční dopravu do zaměstnání-místo toho vše řešeno autobusy a osobní žel. doprava záměrně skomírá.Dalším aspektem jsou nesmyslně vysoké ceny jízdného u ČD,kde se pochopitelně promítá nehospodárný provoz,špinavé vlaky,zpoždění,zastaralý park u regionální dopravy a na některých hlavních tratích ČB-Praha ČB-Brno aj.Jak vysoké provozní náklady má nynější trojí ředitelství(ČD,Cargo,SDŽC) místo dřívějšího jednoho ČSD.Tento mamutí podnik nemůže mít zájem,aby se po něm ukázalo,že to jde a ještě s nižšími náklady u jiných provozovatelů a proto dělá vše,aby rušil minimálně regionální osobní dopravu. em.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*