7 767 přečtení
Říj 10 2010

Brambory po železnici

Nákladiště Děbolín

Brambory jsou jednou z komodit, která se před sametovou revolucí běžně přepravovala po železnici, ale brzy po revoluci úplně přešla na silnici. V roce 1993 jste mohli ve vnitrostátní přepravě po železnici potkat poslední vagony ložené bramborami. To platilo až do 6.10. roku 2010.

Důvody proč brambory po železnici skončily jsou jednoduché. Díky dlouhé době přepravy docházely k zákazníkovi až z 20% znehodnocené. Zatímco za socialistického plánování byly plánovány i ztráty, současný systém vysoké ztráty při přepravě netrpí. Navíc železnice nebyla schopna garantovat průběžné dodávání vozů a tak jeden den nepřijel žádný vůz, zatímco druhý den přijelo třeba dvakrát tolik vozů, než byl příjemce schopen vyložit a tak se přeprava prodražovala i na poplatcích, jako je například tak zvané stojné vozů. Železnice nebyla schopna tyto potíže řešit a tak logicky vše přešlo na silnici.

Vykládka brambor v Horažďovicích

Tento stav přetrvává dodnes, ale loni se zablýsklo na změnu, když největší český výrobce škrobu Lyckeby Amylex v Horažďovicích kontaktoval společnost KDS Cargo, s.r.o., jestli by mu neprovozovala jejich neprovozovanou vlečku. Vzhledem k tomu, že KDS Cargo se zabývá zejména železničními přepravami, tak začala zjišťovat, jestli by se z neprovozované vlečky mohla stát vlečka provozovaná. Výsledkem je zatím sice jen zkušební přeprava jednoho vozu s bramborami, která se uskutečnila mezi nákladištěm Děbolín kde byl vůz naložen 6.10. a vlečkou Lyckeby Amylex v Horažďovicích, kde proběhla vykládka 8.10., ale s příslibem, že příští rok se bude po železnici přepravovat celá polovina dovážených brambor, což činí necelých 40 tisíc tun.

Tuto zkušební přepravu předcházela složitá jednání, kde se ve všech pádech skloňovala ekonomika a logistika. Jednání se krom Lyckeby Amylexu a KDS Carga, účastnily firmy ČD Cargo, Spedica a Zemont. KDS Cargo navrhlo technologii nakládky vozů, vybralo nakládací stanice, navrhlo způsob přepravy. Zároveň bude na vlečce Lyckeby zajišťovat posun s vozy a jejich vykládku. ČD Cargo přislíbilo přizpůsobit vlakotvorbu dle návrhu KDS Carga tak, aby přepravě brambor vyhovovala. Spedica celý projekt zajišťuje po obchodní stránce a Zemont dodá nové velkokapacitní vykládací zařízení na vlečku Lyckeby. Na vlečce tak bude možné vyložit celý ucelený vlak během několika hodin.

Vykládka brambor z automobilu

Brambory se budou nakládat v cca třiceti stanicích od Sedlčan přes stanice jindřichohradeckých úzkokolejek, až po Nové Město na Moravě. Manipulačními vlaky budou vozy přepravovány z jednotlivých stanic do sběrných bodů, ze kterých budou vypravovány ucelené vlaky do Horažďovic. Sběrné stanice budou Benešov u Prahy, Tábor, Veselí nad Lužnicí, Jihlava a Havlíčkův Brod. Největší množství (15 000 t) se bude nakládat v žst. Pacov, kde bude KDS Cargo zajišťovat i nakládku. V ostatních stanicích bude KDS Cargo nakládku pouze koordinovat, ale nakládat vozy si budou zemědělci sami.

Všechny zúčastněné strany si dokázaly navzájem vyjít vstříc a projekt přivést do stavu, kdy vychází přeprava brambor po železnici výhodněji než po silnici a to nejen po finanční stránce, ale také po stránce provozní. S velkým množstvím aut a rozličných dopravců při vykládce brambor v Horažďovicích totiž souvisí i jistý chaos a problémy s tím spojené. Pro zákazníka bude mnohem výhodnější, když mu vykládku poloviny dovážených brambor zajistí jedna společnost.

Zdá se, že projekt již nemůže nic ohrozit. Jediná obava vznikla ohledně výměny vedení ČD Cargo, protože zatím není jisté, jak se ke změnám, na které muselo ČD Cargo přistoupit, nové vedení postaví.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (17 votes cast)
Brambory po železnici, 4.8 out of 5 based on 17 ratings
Share


Autor:


16 komentářů

 • Napsal -FN-, 10. 10. 2010 @ 16:28

  Držím palce, ať se daří. I v zájmu našeho zdraví.

 • Napsal Kubrt, 11. 10. 2010 @ 10:33

  Zajímavé. Ten uvažovaný návoz brambor by trval jen po dobu sklizně a po zbytek roku pak továrna bere brambory z vlastního “sklepa”, nebo by ty přepravy byly alespoň částečně rozložené v čase? Taky přeju úspěch!

 • Napsal Domažličák, 12. 10. 2010 @ 16:17

  Brambory se samozřejmě navážejí jen v době sklizně. V Horažďovicích je hned po návozu slisují na škrob a odpad se odveze jako hnojivo po okolních zemědělcích. A skladovat tekutý škrob po celý rok není problém.

 • Napsal topic, 13. 10. 2010 @ 10:02

  velmi zajímavý je poslední odstavec: přeložil bych to asi takhle: “spediční společnost napojená na projekt se obává, že si nové vedení ČD Cargo všimne, že celý projekt je pro ČD Cargo ztrátový”

 • Napsal topic, 13. 10. 2010 @ 10:30

  zaujal mě zejména poslední odstavec, přeložil bych ho asi takhle: “spediční společnosti napojené na projekt se obávají, že si nové vedení ČD Cargo všimne toho, že celý projekt je pro ČD Cargo ztrátový”

 • Napsal Domažličák, 13. 10. 2010 @ 19:23

  Zajímavá dedukce topicu. ČD Cargo nabídlo cenu, která byla zajímavá, jinak by nebylo, o čem se s tímto dopravcem bavit. Pokud by nové vedení zjistilo, že současné tarify ČD Carga jsou pod cenou, znamenalo by to, že by museli zdražit vše a to by v praxi znamenalo zřejmě konec většiny přeprav po železnici. Většina speditérů vám potvrdí, že problém ČD Carga není v cenách, ve většině případů dokáže nabídnout nižší cenu než silniční dopravci. Zásadní problém je ve službách, které svým zákazníkům státní dopravce nabízí. Obzvlášť velké potíže jsou ve vlakotvorbě, která stále není schopna konkurovat silnicím a to je právě to, co muselo ČD Cargo změnit, aby mělo šanci tuto zakázku získat. A obava je právě v tom, že nové vedení žádné změny nepovolí, dokud se podrobně neseznámí s fungováním ČDC a nebude mít jasno, jakým způsobem se bude ubírat. Zjednodušeně řečeno: klasické obavy, které mají obchodníci při každé tak zásadní změně, jakým je například kompletní výměna vrcholného vedení důležitého obchodního partnera.

 • Napsal Thorm, 13. 10. 2010 @ 20:37

  Brambory jsou fajn. Škoda, že to nejde i s cukrovou řepou. Pamatuji, že ta v minulosti taky hodně šla po železnici.

 • Napsal Domažličák, 14. 10. 2010 @ 6:38

  Cukrová řepa se po železnici vozí, i když samozřejmě jen v omezené míře. Pokud vím, bere cukrovku po železnici jen cukrovar v Hrušovanech.

 • Napsal flatt1, 16. 10. 2010 @ 21:26

  Topic má (bohužel) pravdu,je to tak a domažličák se krutě mýlí.A to tak, že velmi.

 • Napsal Domažličák, 17. 10. 2010 @ 13:36

  Nepopírám, že Topic může mít pravdu, jen zdůrazňuji, že mě jako zákazníka vnitřní problémy ČD Carga nezajímají. Zajímá mě jen to, jaké nabídnou podmínky a podle toho zakázku získají nebo ne. Takže pokud nové vedení ČD Carga přijde na to, že je to pro něj nevýhodné a zvýší cenu, o zakázku přijde a pak se buď budou brambory navážet nadále po silnici anebo zakázku získá jiný železniční dopravce. Poslední informace ale dávají naději státnímu žel. dopravci, protože nové vedení ČDC potvrdilo zájem o tuto zakázku a zatím nabídnutou cenu nezměnilo. To se ale samozřejmě do srpna může několikrát změnit. Tak už to v obchodě chodí, že situace na bojišti se mění každým okamžikem.

 • Napsal flatt1, 17. 10. 2010 @ 21:29

  Domažličák : Velmi přesné informace ,ano, je to pravda, odkývané v kanceláři během 5ti minut, protože dané pouze tím, že nové vedení o tom nemá ani páru….slyší se na slovo ” projekt”

 • Napsal Domažličák, 17. 10. 2010 @ 21:39

  Flatt1 a Topic, koukám, že máte detailní informace o nevýhodnosti tohoto projektu, tak buďte tak laskavi a prozraďte čtenářům podrobnosti, díky kterým jste ke svému přesvědčení dospěli. Nepopírám, že i mě by zajímalo, proč je projekt tak nevýhodný.

 • Napsal flatt1, 21. 10. 2010 @ 0:15

  Špatně pochopeno! Projekt nebyl nevýhodný, nevýhodným se , bohužel, teprve stává. Je to ovšem na dlouhou debatu na téma, a to se ptám , z čeho se asi tak budou při současné politice, která vysloveně brání podobným přepravám, rozmělňovat fixy, které jsou u ČDC monumentální. Obávám se, že za chvíli bude leccos ztrátové, co dosud nebylo a nemuselo být.

 • Napsal Domažličák, 24. 10. 2010 @ 17:20

  Pokusím se Vám Flatte1 porozumět. Co jsem si všimnul, politika železnici všeobecně brání už přes 20 let od revoluce, takže jestli Vás správně chápu, přeprava bude pořád méně a méně výhodná. Takže včera výhodná byla zatímco dnes už výhodná není? A o jakých fixech hovoříte, když dnes jsou vyšší než včera? Já do vnitřní politiky a fungování ČDC nevidím, ale přijde mi nelogické, aby se fixní náklady firmy neustále zvyšovaly a tím na každou přepravu připadaly větší a větší. Nebo to myslíte tak, že ČDC má stálé fixní náklady zatímco přichází o přepravy a tím pádem na zůstavší přepravy vychází větší podíl fixů, čímž se stávají ztrátové? To by ale logicky znamenalo, že ČDC míří k nezastavitelnému krachu. Takže se mi tu snažíte naznačit, že jsme si vybrali špatného dopravce bez budoucnosti a měli bychom ho vyměnit? A koho byste nám Vy doporučil?

 • Napsal flatt1, 24. 10. 2010 @ 21:22

  Ano, je to tak.A za ČDC není ( zatím bohužel)náhrada.

 • Napsal Vozka, 26. 10. 2010 @ 1:11

  Doprava p železnici bude ztrátová do té doby, dokud ne bude cena za dopravu po silnicích odpovídat skutečnosti. A žeje stále snaha skutečnost fixlovat a zakrývat není žádným tajemstvím. Možná i proto ta snaa o lkvidaci co největšího množství tartí, aby snad někoho nenapadlo po té dráze něco vozit. A až to zlividujeme, už to jinak nepůjde. Lidi, bděte!!!!! (myšleno obrazně i doopravdy a ještě je k tomu nutné přidat – myslete!!!!)

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*