3 792 přečtení
Zář 07 2010

Vysokorychlostní trať Botniabanan

Botniabanan

Dne 28. sprna 2010 byla otevřena nová vysokorychlostní trať ve Švédsku. Nepodařilo se mi zjistit kolik km VR-sítě provozují SJ, ale Botniabanan přidá k Švédské vysokorychlostní síti dalších 190 km tratě, která se nachází v severní části země a spojuje města Kramfors, Örnsköldsvik a končí ve městě Umeå.
Stavební práce začaly v roce 1999 a v roce 2005 už byla postavena první polovina tratě. Stavební náklady dosáhly 15 miliard SEK. Předpokládá se, že Botniabanan bude konkurovat silniční dopravě, konkrétně silnici E4, podél které trať vede, a která slouží jako hlavní silniční tah pro přepravu těžké nákladů.

Osobní doprava byla zahájena v minulém týdnu, ale pouze v úseku Umeå – Örnsköldsvik. Kvůli zpozdění staveb na trati Ådalsbanan nebude spojení na jih od Örnsköldsvik v provozu dříve než v srpnu 2011. Přitom hlavní část tratě byla připravena k provozu již loni na podzim, ale kvůli unikátní přírodní rezervace Ume se kvůli debatám s ekologickými hnutími posunala až na letošní konec léta.

Současný přehled jízdních dob

Železniční trať se skládá ze 140 mostů a 25 km dlouhého tunelu. Sama o sobě umožňuje provozní rychlost 250 km / h.  I když nejrychlejší švédské vlaky zatím jezdí maximálně 200 km/h, přesto se bude jednat o nejrychlejší jednokolejnou železniční trať na světě. Provoz z počátku zajišťují jednotky Alstom Coradia Nordic a po dokončení celého úseku zde budou přímo ze Stockholmu zajíždět i jednotky X2000.

Jako první železniční trať ve Švédsku bude jižní část vybavena zabezpečovacím zařízením ETCS Level 2, které bylo testováno pro rychlost 289 km/h, severní část trati, která je momentálně v provozu, je vybavena švédským signalizačním zařízením ATP a systémem automatického vedení vlaku ATC, které je ověřené pro max. rychlost 210 km/h.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
Vysokorychlostní trať Botniabanan, 5.0 out of 5 based on 3 ratings
Share

zdroj: www.eurailpress.de (včetně obrázku), en.wikipedia.org
Autor: člen prezidia Svazu cestujících ve veřejné dopravě


Žádné komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*