- Dopravní web - http://dopravni.net -

Selhání „manažerů“ ČD a SŽDC

ZEFRO

Zefro

V době kdy se otevírá evropský železniční trh je už jasné, že úloha ČD na mezinárodním poli bude zcela neškodná. Nepřipravenost železniční infrastruktury, vlakového personálu a muzejní vozový park jen těžko uspějí v boji s mezinárodní konkurencí.

Bohužel v ČR nebyli a nejsou kvalitní manažeři, kteří by se uměli o železniční provoz starat a propagovat. V době, kdy na evropském kontinentu je „módní“ spojení velkých měst vysokorychlostní železnicí určenou pro osobní dopravu. Na českém území SŽDC staví pouze mezinárodní koridory pro nákladní dopravu, nikoliv však pro dopravu osobní. V dnešní době, kdy osobní doprava atakuje železniční provoz v rychlostech 360 km/h. Je na našich tratích možno dosáhnout jen těžko konkurečních 160 km/h.

Neumím si představit třeba ČSA, která by se chovala stejně jako manažeři ČD a SŽDC, že by například zastaralá letadla létala jen na vnitrostátních linkách a jen minimum nových letadel by létalo do Bratislavy, Vídně a nebo nejdále za hranice do Norimberku. Ostatní by ČSA přenechalo zahraničním firmám, že by tato situace nejspíš vedla k zániku aerolinek, je téměr jisté.

Dalším z mnoha problémů firmy ČD je například to, že disponuje absolutně nepřipraveným vlakovým personálem, který by měl umět několik světových jazyků, tak aby mohli zajišťovat servis mezi velkými městy i v jiných státech. Jak je tomu například ve společnosti Thalys, kde vlakový personál musí umět francouzsky, německy a anglicky.

Pokud by tedy už ČD chtěly zajišťovat zajišťovat servis v zahraničí, tak by bylo otázkou jestli by to s nově natřenými historickými vozy vůbec šlo. Nejspíš ne, protože svou maximální možnou rychlostí a kvalitou interiéru ve kterém nenaleznete pohodlné sezení a nemáte možnost připojení k internetu nebo zásuvkám 230V na mezinárodním poli těžko uspěje. Tady manažeři ČD zaspali spoustu času.

Tedy rádoby železniční manažeři, kteří mají k opravdovým manažerům dost daleko, by se měli zamyslet na stavem svých firem. A měli by se zamyslet velmi rychle, jinak můžou ČD přijít o zbytek svého železničního provozu na svém území, kde bychom se mohli dočkat, že by servis mezi Prahou a Vídní nebo Ostravou a Vídní zajišťovala ÖBB, mezi Prahou a Berlínem nebo Norimberkem zase DB. Otázkou zůstává, jak moc zaostáváme za evropskou konkurencí a pokud by došlo ke změně politiky firem ČD a SŽDC za jak dlouho by došlo k nápravě.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.5/5 (27 votes cast)
Share