6 846 přečtení
Srp 10 2010

Selhání „manažerů“ ČD a SŽDC

ZEFRO

Zefro

V době kdy se otevírá evropský železniční trh je už jasné, že úloha ČD na mezinárodním poli bude zcela neškodná. Nepřipravenost železniční infrastruktury, vlakového personálu a muzejní vozový park jen těžko uspějí v boji s mezinárodní konkurencí.

Bohužel v ČR nebyli a nejsou kvalitní manažeři, kteří by se uměli o železniční provoz starat a propagovat. V době, kdy na evropském kontinentu je „módní“ spojení velkých měst vysokorychlostní železnicí určenou pro osobní dopravu. Na českém území SŽDC staví pouze mezinárodní koridory pro nákladní dopravu, nikoliv však pro dopravu osobní. V dnešní době, kdy osobní doprava atakuje železniční provoz v rychlostech 360 km/h. Je na našich tratích možno dosáhnout jen těžko konkurečních 160 km/h.

Neumím si představit třeba ČSA, která by se chovala stejně jako manažeři ČD a SŽDC, že by například zastaralá letadla létala jen na vnitrostátních linkách a jen minimum nových letadel by létalo do Bratislavy, Vídně a nebo nejdále za hranice do Norimberku. Ostatní by ČSA přenechalo zahraničním firmám, že by tato situace nejspíš vedla k zániku aerolinek, je téměr jisté.

Dalším z mnoha problémů firmy ČD je například to, že disponuje absolutně nepřipraveným vlakovým personálem, který by měl umět několik světových jazyků, tak aby mohli zajišťovat servis mezi velkými městy i v jiných státech. Jak je tomu například ve společnosti Thalys, kde vlakový personál musí umět francouzsky, německy a anglicky.

Pokud by tedy už ČD chtěly zajišťovat zajišťovat servis v zahraničí, tak by bylo otázkou jestli by to s nově natřenými historickými vozy vůbec šlo. Nejspíš ne, protože svou maximální možnou rychlostí a kvalitou interiéru ve kterém nenaleznete pohodlné sezení a nemáte možnost připojení k internetu nebo zásuvkám 230V na mezinárodním poli těžko uspěje. Tady manažeři ČD zaspali spoustu času.

Tedy rádoby železniční manažeři, kteří mají k opravdovým manažerům dost daleko, by se měli zamyslet na stavem svých firem. A měli by se zamyslet velmi rychle, jinak můžou ČD přijít o zbytek svého železničního provozu na svém území, kde bychom se mohli dočkat, že by servis mezi Prahou a Vídní nebo Ostravou a Vídní zajišťovala ÖBB, mezi Prahou a Berlínem nebo Norimberkem zase DB. Otázkou zůstává, jak moc zaostáváme za evropskou konkurencí a pokud by došlo ke změně politiky firem ČD a SŽDC za jak dlouho by došlo k nápravě.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.5/5 (27 votes cast)
Selhání „manažerů“ ČD a SŽDC, 3.5 out of 5 based on 27 ratings
Share


Autor: člen prezidia Svazu cestujících ve veřejné dopravě


15 komentářů

 • Napsal Feidias, 11. 8. 2010 @ 8:37

  Já nevim, ale pomalu, už bych uvažoval o postupném zrušení ČD:). Fandím teď tomu Jančurovi a nějak by mi ani nevadilo kdybych jezdil do mého rodného města s DB, nebo třeba s Veolii. Nejraději s těmi žlutými vlaky. Jako dřív by asi bývalo bylo lepší aby se ČD restrukturalizovaly, ale já už prostě nevěřím, že je to možné. Teď už je prostě jen jediná cesta, stejně si to všichni myslíme – konkurence

 • Napsal Martin Trávník, 11. 8. 2010 @ 15:51

  Autora bych doplnil, že velké úseky “koridorů” SŽDC zejména Potěmkin jménem Beroun – Plzeň – Cheb nesplňuje ani mezinárodní dohodu AGTC pro kombinovanou dopravu…

 • Napsal Petr Kudrej, 11. 8. 2010 @ 20:32

  Manažery ČD a SŽDC bych z toho tolik nevinil, jejich pravomoci a zejména dosah jsou v tomhle našem zabetonovaným socialistickým molochu omezený na dveře jejich kanceláře na nábřeží. Za “nepřipravenost” spíš můžou kamenný struktury jim formálně podřízených, ale fakticky molocha neomezeně ovládajících anonymních tahačů nitek, jimž současnej smrádek a teplíčko dokonale vyhovujou. Nemusí se totiž moc namáhat, natož vůbec pracovat.
  S ČSA bych jejich situaci moc nesrovnával, z fungující a prosperující firmy (což není u státních firem zvykem) se podařilo udělat nezřízeným hujerismem a rektálním alpinismem některých (nez)odpovědných lidí moc hezkou rozpočtovou kouli na noze. Funkčnost a prosperitu ani ČD, ani SŽDC neměly šanci poznat, viz předchozí odstavec.
  Jančura? Marginální epizodka groteskního egomaniaka – jak známo, optimismus znamená pouze faktickej nedostatek informací… a kdo vidí, jakým způsobem takyfunguje SA v autobusový dopravě, nemá iluze.
  A obávám se, že nejmodernější, sebekonkurenceschopnější, nejinteroperabilnější a Evropu dokonale pokrývající ČD by neměly proti nejmenovanýmu sousedním státem vlastněnýmu verkehrsrot holdingu šanci, jak ukazuje připravovaný a P. T. eurohujerstvem z Brusele posvěcený pohlcení a rozdrcení Arrivy. Jsem zvědavej, jak dlouho se bude čekat na pokus o verkehrsrot dobytí Veolia Transportu, Keolisu či Transdevu…

 • Napsal Feidias, 12. 8. 2010 @ 10:39

  Mě právě příjde, že SA v autobusové dopravě funguje docela dobře ve srovnání s celou řadou jiných autobusových dopravců. Pravda, měl bych k fungování konkurence mezi a. dopravci své výhrady, ale pořád je to o dost lepší než to bylo třeba před 5 lety. Od té doby co na mém nejmenovaném spoji soupeří 4 společnosti se kvalita dopravy viditelně zlepšila. Je jasný, že na železnici je to zcela něco jiného a pokud máte informace, že DB jak jsem to pochopil masivně podporuje Německo, tak to to potom ten Jančura bude mít opravdu těžké, ale stejně mi to přijde jako dobrá snaha. A vím, že je to dost divný, ale já bych snad ty DB uvítal v současný situaci. Zdražení už teď nevim jak se vyhnout.

 • Napsal Petr Kudrej, 12. 8. 2010 @ 21:55

  SA je banda břídilů, co neumí uznat porážku a neustále se musí vymezovat vůči nějakýmu “konkurenčnímu” subjektu. A až to konkurence nakonec vzdá, vytvoří se opět to zahnívající bahýnko…

  Možná to prošlo bez povšimnutí, ale to, co udělali na trase Praha – KV, bylo pokrytectví, sobectví, amatérismus a honění již beztak výrazně atrofovanýho majitelova ega. Kterej jinej dopravce by spoje, který byly zažitý, měly jak stálou klientelu, tak potenciál k ad-hoc plnění, bez jakýhokoliv varování posunul na dobu, kdy jezdí rádoby-konkurence, a ještě k tomu zdražil? Následek – okamžitej propad počtu cestujících údajně o 50 %, kdyby se rádoby-konkurence konečně zbavila toho přídomku “rádoby”, může mít JanČura ještě velmi mnoho starostí.

 • Napsal Domažličák, 15. 8. 2010 @ 7:20

  Moc by mě zajímalo, jak autor přišel na to, že se u nás staví koridory pro nákladní dopravu? Ví vůbec co nákladní doprava znamená? Jestli si autor po pojmem nákladní doprava představuje pár ucelených vlaků denně, tak ano, koridory pro nákladní dopravu vyhovují. Já si ale pod pojmem konkurenceschopná nákladní doprava představuju úplně něco jiného. A tomu koridory nejen že nevyhovují, ale dokonce i brání. SŽDC nutí majitele vleček, aby své vlečky od koridorů odpojovaly a bohužel se jim to daří. Málokdo totiž je natolik zákonně fundovaný, aby věděl, že SŽDC nemá právo majitele vlečky nutit platit výmysly, které si projektant koridoru na vlečkaře vymyslí. A tak když na vlečkaře SŽDC přijde s tím, že musí zaplatit protihlukové stěny, koridorové výhybky, předražené zab. zař. a změnu projektu (původní projekty zásadně se stávajícíma vlečkama nepočítají), většina vlečkařů se zalekne a raději se zrušením své vlečky souhlasí. Navíc se ruší nakládací prostory na nádražích a předjízdné koleje ve stanicích se ruší jak na běžícím pásu a maximálně se nechají ty, které zajistí předjetí osobáku rychlíkem.
  Jinak ohledně naší všeobecné zaostalosti si myslím, že z postkomunistických států jsme na tom pořád nejlépe. Bylo by pěkné se srovnávat se západem, ale bohužel, o tom si zatím můžeme nechat jen zdát. Já osobně jsem velkým zastáncem skutečných koridorů pro rychlovlaky, protože jako jediný postkomunistický stát můžeme profitovat z přepravy ze západu na západ mezi vyspělými zeměmi (Vídeň – Berlín) a této šance jsme se měli už dávno chopit, ale bohužel, naše vláda se více zajímá o svá konta než o prosperitu státu a tak jsou jim bližší rychlé peníze od mafií než poctivý, ale nejistý zisk.

 • Napsal aldik7, 17. 8. 2010 @ 15:09

  nojo, typické plivání na ČD :/

 • Napsal arj, 18. 8. 2010 @ 14:45

  Já bych nemluvil o “selhání manažerů ČD” – průměrná životnost generálního ředitele ČSD/ČD od r. 1990 je kolem 15 měsíců, za tu dobu se moc změnit nedá – a určitě ne k lepšímu. Otázka budování VRT je věcí ministerstva a tam to není s životností šéfa o moc lepší. Snad jediný, kdo vydržel celé plánované funkční období, byl Šimonovský, který kromě několika proklamací neudělal skoro nic.

  Myšlenkou článku – aspoň mi to připadá – je neschopnost ČD provozovat “mezinárodní vlak”. Ten ovšem neprovozuje skoro žádná železnice v Evropě, všechny mezinárodní dálkové vlaky jezdí na základě dohod mezi dvěma nebo více národními dopravci – kteří úspěšně brání tomu, aby po jejich území jezdil někdo jiný. I ten výše vzpomínaný Thalys je konsorciem SNCF-NMBS/SNCB-NS-DB a tudíž nepředstavuje skutečnou konkurenci.

  vlakovým personálem, který by měl umět několik světových jazyků … ve společnosti Thalys, kde vlakový personál musí umět francouzsky, německy a anglicky

  Mimo Vámi jmenovaných jazyků musí umět ještě holandsky – ale jako “mezinárodní” jazyk je mezi nimi jen angličtina, všechny ostatní jsou jazyky, kterými se mluví v zemích, kterými Thalys projíždí. Takže podle stejné zásady by náš personál měl umět anglicky + třeba slovensky a maďarsky.

  zásuvky na 230V a připojení na internet

  Nejprve bych se zeptal, zda třeba ten Thalys už má zásuvky ve všech vozech všech souprav. Když jsem s ním jezdil relativně často, byly jen ve 2 ze 3 “jedniček” a v části “dvojek”, plné vybavení se připravovalo v rámci rekonstrukcí vozů.
  Internet je taky věcí poskytovatelů signálu – podle mých zkušeností stačí na odpojení od mobilu v=120 v klánovickém lese. Signál vypadne jak v rychlících ČD, tak ve vozech DB či OBB.

  bychom se mohli dočkat, že by servis mezi Prahou a Norimberkem zajišťovala DB

  Proč ne – zadejte si do HAFASu nějakou cestu, kdy se jede přes Norimberk a systém Vám nabídne DB Bus-Expres. A nejsem si jist, zda důvodem této “náhradní autobusové dopravy” je stav tratě v ČR nebo spíš v Německu …

  pokud by došlo ke změně politiky firem ČD a SŽDC za jak dlouho by došlo k nápravě

  Den po vydání článku ke změně politiky SŽDC došlo … a její manažeři s tím nemají nic společného. A nikdo tu její novou politiku hned tak nezmění, ať se nám to líbí nebo ne.
  Ale mimochodem, proti změně politiky SŽDC neprotestuje skoro nikdo, proti obdobnému, ale méně drastickému, směrování politiky ŘSD se (neúspěšně) ozývají hlasy z mnoha stran.

 • Napsal Martin Trávník, 18. 8. 2010 @ 20:26

  Ad arj: vy jste asi ve škole neměl fyziku, že? To je o špatném pokrytí v Klánovickém lese a ne o rychlosti.

 • Napsal Martin Trávník, 18. 8. 2010 @ 20:29

  Arj: Ale mimochodem, proti změně politiky SŽDC neprotestuje skoro nikdo, proti obdobnému, ale méně drastickému, směrování politiky ŘSD se (neúspěšně) ozývají hlasy z mnoha stran.

  Otázka je jestli je změna politiky SŽDC špatně? Ano rozrýpaný koridor je potřeba zas dát dohromady. Ale proč by někomu “produkty” SŽDC měly chybět? Přináší něco tak sexy jako jsou dálnice, na co by si všichni politici brousili zuby na střihání pásky? Přesvědčilo vedení SŽDC někoho, že potřebujeme nové železnice? Ne! Tak má co chtělo, protože stejně žádné nepřipravovalo.

 • Napsal Domažličák, 20. 8. 2010 @ 10:23

  Tady se musím SŽDC zastat. SŽDC je jen banda úředníků, kteří dělaj to, co jim vláda nařídí. Kdyby vyvíjeli vlastní iniciativu, nejspíš by byli rychle vyměněni. Je tam pár jednotlivců, kteří se alespoň snaží zabránit vládě masivní likvidaci železniční sítě, kterou bez nadsázky plánovala každá vlády krom té Zemanovy. Stejně tak i tahle vláda plánuje zásadní zeštíhlení železniční sítě a bude záležet zase hlavně na tom, komu to zadá, co do studie napíše a jaké podmínky si vymyslí, které musí trať splňovat, aby se jí “vyplatilo” nechat na živu a pak samozřejmě na těch, kteří budou zpracovávat studie, jestli ta či ona trať ty popsané podmínky splňuje. Ze zkušenosti můžu říct, že nepochybuji o tom, že všechny ty studie budou opět účelově zmanipulovány tak, aby vyhovaly těm, kteří mají v této zemi moc. Takže opět budou na pořadu ty stejné tratě, které se v seznamech objevují už 20 let bez ohledu na to, jaká doprava na nich je a kolik peněz vy/prodělávají. A SŽDC opět budou jen těmi úředníky, kteří budou pověřeni vykonat ortel.
  A pár lidí jako jsem já, které železnice živí opět budeme stejným způsobem proti těmto snahám bojovat. Už se to opakuje x let s nástupem každé vlády, ti stejní lidé usilují o likvidaci železnice a ti stejní o záchranu. Jak jednou zachránci prohrajou jednu jedinou bitvu, železnice končí.
  A výsledek? Daňový poplatník každé 4 roky při nástupu nové vlády (a někdy i častěji) platí nové a nové studie, které se snaží železnici zničit. KDyby existovala jasná dopravní koncepce, ušetřili bychom mnoho set milionů korun.

 • Napsal bkp, 22. 8. 2010 @ 17:15

  bychom se mohli dočkat, že by servis mezi Prahou a Norimberkem zajišťovala DB

  Proč ne – zadejte si do HAFASu nějakou cestu, kdy se jede přes Norimberk a systém Vám nabídne DB Bus-Expres. A nejsem si jist, zda důvodem této “náhradní autobusové dopravy” je stav tratě v ČR nebo spíš v Německu …

  To není ani tak o trati, ale o tom, že s vlaky Praha – Norimberk už DB nemají prakticky nic společného.

 • Napsal Daniel Brvnišťan, 24. 8. 2010 @ 13:04

  Myslí si autor, že vedúci pracovníci bývalých štátnych podnikov v ČSSR boli neschopní? A že manažéri súkromných podnikov v Rakúsku či NSR boli géniovia? Nie, neboli. Rozdiel je v tom, že manažér štátneho podniku nemôže, nemôže a ešte raz nemôže vybudovať prosperujúcu spoločnosť orientovanú na zákazníka. Prečo sa mobilným operátorom, reštauráciám, hotelom, novinám, priemyslu, turizmu atď., atď., darí a dobieha svetovú úroveň, zatiaľčo podniky ako ČD (aj ŽSSK) stagnujú? Vy to fakt nechcete vidieť?

 • Napsal Petr Kudrej, 26. 8. 2010 @ 16:55

  I prd, manažer státního podniku může budovat dlouhodobě úspěšnou společnost, dokonce to jde i v českých podmínkách (Budvar)…

  Pozice ředitele ČD, a. s., je ovšem mnohými (blbě) chápána jako funkce politická. I kdyby nebyla, sebeschopnější geniální manažer má naprosto zanedbatelnej vliv na rozhýbání masivní stínový struktury nereformovatelných náměstků, anonymních referentů, oblastních takyředitelů a jiných darmošlapů, kteří ČD ve skutečnosti ovládají, nehledě na vliv nikomu a nijak nezodpovídajících se socialistických odborářských šéfíků ovládajících “obyčejný hlupáky u štelverku”, jejichž síla je v hlouposti a snadný ovladatelnosti výměnou za chvilkovej úplatek. (Mmch. ČD svým “přístupem” k odměňování velmi výrazně deformujou pracovní trh.)

  Koncern DB AG je stále v majetku státu… jeden z největších mobilních operátorů (mimo Čínu), T-mobile, je převlečenej Deutsche Telekom AG, stejně tak DHL, který patří pod Deutsche Post AG – obojí má státní vlastníky – státem ovládanou KfW Bankergruppe, jejíž dozorčí radou je spolkový ministerstvo financí… takže v podstatě taky státní podniky… ovšem jejich manažeři nejsou loutky ovládaný politikama, v čemž je dost významnej rozdíl.

 • Napsal Domažličák, 31. 8. 2010 @ 14:57

  Mohu potvrdit, že vrcholní “manažeři” ČD jsou jen neschopné nastrčené loutky, které finančně hypervýhodné posty dostaly za odměnu. Nejzářnějším příkladem je sám Žaluda, který vlak zná akorát ze železničních přejezdů, když ho nějaký zastavil. Ve skutečnosti jede ČD spíše ze setrvačnosti a nikdo ho fakticky neřídí (myšleno nikdo nemá faktickou zodpovědnost za nic) a tak přesně jak napsal kolega Kudrej: ČD si řídí oblastní šéfové dle svého vlastního uvážení a proto každá oblast vypadá jinak a i organizace provozu je všude odlišná. Stejně jako ve vládě ani u ČD neexistuje žádná koncepce, jenž by udávala směr vývoje společnosti. Vrcholní manažeři ČD vydávají rozhodnutí výhradně ve prospěch sebe sama. Koneckonců ve prospěch společnosti jednat ani nemohou, jelikož nemají páru o potřebách společnosti kterou “řídí”.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*