3 237 přečtení
Srp 05 2010

Úkol pro šerifa

Stavba koridoru u Zdic

Ministr Bárta ohlásil, že kvůli úsporám bude nutné přehodnotit koncepci dopravních staveb v Česku.

To je správný přístup.

Problém ale je, že dosavadní koncepcí je žádnou koncepci nemít. Ovšem i kdyby nebyla krize, platí, že je lepší koncepci mít než nemít. Koncepce má především říkat, co všechno a v jakém pořadí se bude stavět.

Pro řidiče, dopravce i daňového poplatníka je totiž výhodné stavět tak nějak systematicky. Třeba nejprve dokončit jednu dálnici na jih Čech a jednu do Ostravy. A ne „rozsalámovat“ R4 i D3. Nestavět současně tři dálnice na severozápad Čech (včetně zbytečné R6 do Karlových Varů). Neplánovat dvě dálnice z Brna do Vídně, zatímco je potřeba dálnici D11 dovést z Hradce Králové do Olomouce (nejpotřebnější dálnice v ČR vůbec). Neplánovat rozšíření D1 na 6 pruhů, když je potřeba postavit z Prahy do Brna vysokorychlostní železnici, která by díky své cestovní době 55 minut odvedla velkou část dopravy z dálnice . Na „dé jedničce“ by stačilo dát nový povrch a na zatížené úseky nainstalovat liniové řízení (což ovšem nejsou tabule s radami pro řidiče).

To, že takovou koncepci Česko nemá, kritizuje již dlouho NKÚ i Evropská komise. Zatím nejvíce se v tom pokusil udělat ministr dopravy Šimonovský, když mu to uložila Paroubkova vláda. Jenže metoda, kterou ministerstvo tehdy použilo, zařadila užitečnost odsunu brněnského nádraží (Šimonovského osobní zájem) na úplný konec seznamu staveb, a proto šel celý materiál do šuplíku. Pak přišla vláda Topolánkova, kde zelení prosadili požadavek na zpracování takové koncepce do programového prohlášení. Jenže výměnou za to, být ve vládě, Bursík tuhle prioritu zelených (stejně jako řadu dalších) zahodil.

Ale i železnice má máslo na hlavě. Místo moderních příměstských tratí z Prahy do Kladna a z Hradce do Chrudimi se prakticky bez přidané hodnoty rekonstruovala jednokolejná trať z Plzně do Chebu.

A úplně největší prioritou příslušné státní organizace je odsunout nádraží v Brně, což je asi jako vyměnit obchod na Václavském náměstí za provozovnu na periferii, která bude navíc ještě menší!

K tomu, aby taková koncepce vznikla, bude muset ministr Bárta zbavit svůj resort členů řebíčkodalíkovského gangu. Začít by měl u ředitele dopravního fondu a exministra Slamečky, který je za nekoncepční rozestavění mnoha staveb – namísto koncentrace prostředků na priority – spoluzodpovědný. V tomhle by měl mít ministr Bárta podporu premiéra, je to totiž v bytostném zájmu ODS. Ale bude to vyžadovat odhodlání a odvahu. Proto ten šerif v titulku.

Publikováno 4. srpna 2010 v deníku Právo

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.6/5 (12 votes cast)
Úkol pro šerifa, 4.6 out of 5 based on 12 ratings
Share


Autor: dříve náměstek ministra dopravy, nyní působí v Centru pro efektivní dopravu, o.s., www.cedop.info


2 komentáře

  • Napsal Miloslav Zítka, 6. 8. 2010 @ 7:15

    Petře, velmi trefný článek.

  • Napsal Domažličák, 9. 8. 2010 @ 13:54

    Železnice má máslo na hlavě? Já bych spíš řekl, že celá hlava je jedno velké rozehřáté máslo. Jedinou železniční stavbou po roce 89, která znamenala plus pro železnici a byla zároveň dostatečně užitečná vzhledem k vynaloženým investicím bylo “Nové spojení” v Praze. Všechny ostatní stavby včetně “koridorů”, které vzhledem k obrovským investicím a příliš malým zvýšením rychlosti a snížením propustnosti pro nákladní dopravu, považuji za výsměch železnici jako takové. Ohledně dálnic bych rád viděl jedno: jak chtějí přidat pruh Dé jedničce bez možnosti jejího objetí? D11 ani R35 se nerýsují, takže se zdá, že jediné, co by mohlo zabránit kolapsu dopravy při dlouhodobé rekonstrukci D1, je svedení kamionů mezi Prahou a Brnem na RoLu, ale zkuste s takovým návrhem přijít na MD a pošlou vás přímou cestou do Bohnic. Nehledě k tomu, že dlouhodobou likvidací schopností železniční sítě pro nákladní dopravu by to už ani nešlo. I když tratě 011/230/250 kupodivu nepostihlo rušení nákladní infrastruktury, takže by tam RoLy na odhlášku jezdit možná mohly. Otázkou je, kde je vzít? No, ať je to jak chce, stejně jako se nezadržitelně blíží nutnost opravit nuselák, podobný damoklův meč visí nad námi v podobě havarijního stavu D1. Dřív nebo později to bude muset nějaký ministr vyřešit a já jen doufám, že se to nezačne řešit minutu po dvanácté, jako je u nás dobrým zvykem. V tomto případě by to opravdu mohlo znamenat dopravní kolaps a s tím spojené velké ekonomické potíže.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*