3 317 přečtení
Pro 24 2008

Železniční „klokotoč” 2008

Česká a německá realita železnice

Česká a německá realita železnice

České dráhy v roce 2008 zažily několik kotrmelců, počínaje novým vedením, které z velké části přišlo z konkureční Veolie, až po vyčlenění provozování dráhy, které nyní zajišťuje státní organizace SŽDC. Tato státní společnost převzala v červenci od Českých drah povinnost provozovat dopravní cestu a získala také část železniční infrastruktury, která dosud patřila ČD. Tímto převodem stát zdůvodnil zaplacení 12 miliard korun drahám. V souvislosti s předáním majetku přeslo do SŽDC deset tisíc zaměstnanců ČD.

Zdražování, špína a nenaplněné sliby

V prosinci 2007 České dráhy zcela změnily svůj tarifní systém a v souvislosti s tím zdražila většina jízdenek. V létě potom zdražily některé jízdenky, změna se dotkla například jízdenek SONE+, které výrazně podražily. V prosinci 2008 potom ČD přišly s dalším zdražením. Základní jízdné na všechny vzdálenosti sice podražilo pouze o dvě koruny, ale podstatně se snížily slevy pro nejvěrnější zákazníky drah – studenty – kteří se proto začali poohlížet po jiných způsobech cestování.

Sliby vedení Českých drah o zlepšení kvality cestování zůstaly nenaplněny. Během roku vyšly tiskové zprávy o plánovaném nákupu stovky ojetých, na české poměry však poměrně pohodlných vagonů druhé třídy z Německa, nebo moderních dieselových jednotek Desiro. Nic z toho se neuskutečnilo. Dráhy navíc poslaly na rekonstrukci vagony, které již jednou rekonstruovaly a nyní mají jezdit na vlacích IC a EC. Díky jejich nepřítomnosti se zejména na vlacích Intercity mezi Prahou a Ostravou pravidelně objevovaly staré a špinavé “koženkové” vagony, které navíc spoje kvůli svým parametrům zpomalovaly. České dráhy tak porušovaly kritéria vlaků vyšší kvality, která přitom samy stanovily.

Soukromé železnice?

Ano, ten nadpis není pokus o nejapný žert, to je fakt. Dokonce už nějaké poměrně nenápadně existují. Nejznámější budiž JHMD, kde se za časů unitární železnice stále dokazovalo, že dráha nemá smysl, je propadající. A ejhle, za pana kapitalisty to jde. Pravda, sice na sebe nevydělá výhradně železničním provozem, ale to snad nevadí. Hlavně, že podnik jako takový ztrátový není. I ostatní dopravci se snaží a jsou vidět, ač mnohde je to hlavně o politice, zda-li region podpoří, či nepodpoří.

Pak jsou tady ještě další dvě skupiny soukromých železnic. Jedna skupina je mediálně poměrně známá (aneb nechává o sobě hodně psát v tisku) a chce jezdit takzvané nedotované vlaky. Nakolik se jedná o skutečný podnikatelský záměr, na kolik je to sen, či touha sebezviditelnění se, je otázkou, na kterou těžko najdeme odpověď.

Druhou skupinou je pak poměrně málo známá snaha organizovat dopravu na železnici v podstatě ve vlastní režii, napříč různými dopravci. Impuls byl jednoduchý – zastavení provozu na údajně nerentabilních tratích. I zde se ukázalo, že „to jde”, a že dráha může minimálně skončit na tak zvané kladné nule (s mírným ziskem), kde dříve prodělávala miliony.

Moravany a další …

Po nehodě v Moravanech na Pardubicku se začalo diskutovat o funkčnosti zabezpečovacího zařízení. Vyšetřování totiž ukázalo, že strojvedoucí lokomotivy, která narazila do stojícího vlaku, měl signál volno. S tím souvisel také spor ministerstva dopravy s Drážní inspekcí, který vyvrcholil odvoláním šéfa inspektorů.

Přitom podobných případů, kdy „zmizel” vlak ze zabezpečovacího zařízení,  se stalo několik, naštěstí však bez tragických následků.

Další „železniční” nehody

K těmto nehodám se řadí ty, které se s oblibou medializují jako železniční („Vlaky zabíjely”), ale železnice je zde spíše obětí. Nejvíce to bylo patrné u nehody ve Studénce, kdy těsně před projíždějící vlak spadl silniční most.

Dalšími nehodami tohoto druhu jsou nehody na přejezdech. Které ač zpravidla s velmi tragickými následky, se dějí prakticky denně.

Závěr

Slušelo by se napsat nějaký závěr, jenže co psát? Moralizovat a vydat poučení z krizového vývoje? Uznáte, že to asi nebude to pravé ořechové. Tak článek necháme raději bez závěru.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share

Zdroj: ČT 24
Autor:


Žádné komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*