31 998 přečtení
Led 31 2010

Sezonní autovlak Jadran Express letos z Prahy do chorvatského Splitu nepojede

Nádraží ve Splitu

Nádraží ve Splitu

Podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského autovlak Jadran Expres v letošní sezóně nevyjede. Důvodem je rozhodnutí maďarských a chorvatských železnic, které odmítly na vlak přispívat a veškeré zvýšené náklady by tak musely uhradit České dráhy. Podle Šťáhlavského by se vyšší náklady na provoz nutně promítly do cen jízdenek či provozních nákladů. Přitom ještě v loňském roce jezdil autovlak mezi Prahou a chorvatským Splitem denně od 19. června do 5. září.

Letos se však zahraniční železnice rozhodly změnit statut Jadranu a převedly ho z pravidelného závazkového spoje v komerční charterový spoj. Ani přes usilovnou snahu Českých drah a jednání, která trvala až do poloviny letošního ledna, se toto rozhodnutí nepodařilo zvrátit.

Zatímco dříve se o náklady dělily všechny země a jejich národní železnice, nový systém by znamenal převedení všech nákladů na České dráhy, a to by se promítlo do značného zvýšení ceny jízdenky. Češi by tedy museli uhradit zahraničním železnicím veškeré náklady, které by byly spojeny s jízdou expresu Jadran na území Maďarska a Chorvatska. Náklady na úhradu služby provozu tohoto vlaku při pouhých cca 10 jízdách představují pro České drahy při současných cenách jízdenek nejméně 5 milionů korun navíc. Ktomu zahraniční železnice nabídly novou horší trasu pro vedení vlaku, která by znamenala prodloužení jízdy nejméně o dvě hodiny. Také tím by došlo ke snížení konkurenceschopnosti Jadranu proti letecké či autobusové dopravě.

Jadran Express byl poprvé zaveden v roce 2003 pouze jako sezónní spoj s týdenní frekvencí. Protože ani po několika letech nevydělal na svůj provoz, byl v sezóně 2006 zrušen. V nové podobě a s řadou změn jej dráhy znovu zavedly o rok později. Narozdíl od předchozích let byl veden nikoliv přes Rakousko a Slovinsko, nýbrž přes Slovensko a Maďarsko. Tato změna znamenala oproti minulosti prodloužení cestovní doby. Vlak byl ale v letní sezóně provozován denně jako běžný vlakový spoj v závazku veřejné služby. Využívaly ho tak cestující i na kratší trasy, např. z Prahy do Pardubic nebo do Brna a na úhradě této služby ve veřejném zájmu se podílely veřejné rozpočty všech zúčastněných zemí. Díky tomu bylo možno provozovat express Jadran ekonomicky vyrovnaným způsobem.

České dráhy se proto rozhodly v rámci snižování nákladů a soustředění se na zlepšení kvality vnitrostátních spojů express Jadran v letní sezóně 2010 neprovozovat.

Autovlaky na Slovensko v Rakousku a Německu

V ČR nyní zůstávají v provozu již jen dva autovlaky na Slovensko. Noční vlak euronight Slovakia zajišťuje přepravu automobilu z Prahy do Popradu a Košic. Denní vlak eurocity Košičan pak veze přímý vůz s automobily pouze z Prahy do Košic a zpět. Podrobnější informace naleznete na webu www.cd.cz/autovlak.

I přes zrušení sezónního autovlaku do Chorvatského Splitu mohou zájemci alespoň na části trasy z ČR do Chorvatska přepravit automobil vlakem, který pravidelně provozují rakouské dráhy ÖBB z Vídně do Villachu. Více informací o provozu autovlaků v Rakousku naleznete na webu www.oebb.at.

Mnoho pravidelných vlakových spojů s přepravou automobilů provozují také německé dráhy. Ty nabízejí kromě vnitrostátních linek také přímé spojení do Rakouska, severní Itálie či jižní Francie. Jednotlivé trasy, jízdní řády i ceníky jsou k dispozici na webu www.dbautozug.de.

A zde můžete shlédnout fotogalerii Jadran Expressu z doby, kdy ještě jezdil.

Maďarsko - Pápa Primorski dolac Jadran Express
Jadran Express na nádraží ve Splitu Nádrazi Split Split - Vozy na přepravu automobilů
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (4 votes cast)
Sezonní autovlak Jadran Express letos z Prahy do chorvatského Splitu nepojede, 4.5 out of 5 based on 4 ratings
Share

Zdroj: České dráhy
Autor:


4 komentáře

 • Napsal kraken, 31. 1. 2010 @ 17:53

  Je to smutné, ale musíme se s tím smířit 🙁

 • Napsal železničář, 31. 1. 2010 @ 19:26

  V prostředí kapitalistického hospodářství (a zejména v primitivním postbolševickém rádoby kapitalismu) se nelze divit upřednostňování vlastních zájmů: pro tranzitní železnice znamená separátní vlak nesloužící jejich frekvenci pouze náklady navíc, které nemají důvod hradit samy, a pro jejich “státy” je naopak výhodnější, když utrží poplatky za dálniční známky a případně i daně z nákupu pohonných hmot pro automobily, které místo převozu vlaky pojedou vlastní silou …

 • Napsal Henry Novak, 2. 2. 2010 @ 23:30

  Je škoda,že Jadran letos nejede jel jsem v roce 2007,2008,2009,a byl jsem velice spokojen je mi 63 let s manželkou a třemi vnoučaty 3,7,11,let ideální cesta 2010 chtěli jet syn a dcera s rodinami a jejich známí.Vždyť to byl normální spoj co staví v každém větším městě akorát měl 3 vagony navíc nevím jaká je to zátěž pro lokomotivu když v Záhřebu nastoupili cestující do Splitu že byla plná ulička i mezi vagony. Tak i zpět.Škoda,škoda,škoda budu už jen vzpomínat.

 • Napsal arj, 4. 2. 2010 @ 17:09

  železničář: V prostředí kapitalistického hospodářství se nelze divit …

  Upřímně řečeno, trochu část textu nechápu. Je snad normální, že každý, kdo poskytuje nějakou službu, to dělá pro peníze. A v případě železnice je to komplikovanější o to, že za mezinárodní osobní vlak, který slouží i “místní přepravě” v zahraničí, musí ta zahraniční dráha platit poplatky za vozy jejich majiteli. V daném případě tedy ČD kasírovaly od Madarů a Chorvatů poplatek za každý vůz (přičemž lůžka a hospody jsou výrazně dražší než “sedačka”); za to dostaly svoji část vybraného jízdného.

  Takže – jak jsem tiskovou zprávu ČD pochopil já – tyto dvě železnice prostě Čechům řekly: “Klidně si jezděte, ale bude to Váš vlak, na Vaše obchodní riziko, a my od Vás budeme kasírovat poplatek za naši mašinu, naši energii, náš personál a za naši dopravní cestu”. Což je obdobné jako na té silnici – kasírují poplatek za energii (svoji spotřební dan + DPH) a svoji dopravní cestu (dálniční poplatky, mýtné na mostech a “jízdné” na trajektech).
  Takže jediné, co v tiskovce chybělo, je sdělení, zda by ČD tento “svůj” vlak mohly komerčně provozovat i na cizím území, tedy prodávat jízdenky Budapešt – Split nebo dokonce uvnitř Madarska (to by měly mít právo – 3.železniční balíček EU, který Madarsko taky přijalo) a uvnitř Chorvatska (ti jsou mimo EU, takže tam asi ne).

  Henry Novak: v Záhřebu nastoupili cestující do Splitu že byla plná ulička i mezi vagony

  Ještě otázka – ten vlak byl v Záhřebu +- včas? Moje zkušenosti s oběma “jugoslávskými” vlaky pro cesty po CZ byly takové, že menší než hodinové zpoždění by bylo na oslavu šampanským. Takže ve směru z Brna a Havl-Brodska do Prahy ten vlak byl nepoužitelný

  Jinak by bylo zajímavé si na tento článek a diskusi vzpomenout, až DB a OBB “vyvěsí” svoje jízdní řády a ceníky na jejich Jadranské expresy. Kolik vlastně stála zpáteční jízdenka pro auto, 2 dospělé a 2 děti?

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*