6 108 přečtení
Led 15 2010

Spolková země Dolní Rakousy přebírá 600 km železničních tratí

Nádraží Mariazell s lokomotivou řady U NÖLB

Nádraží Mariazell s lokomotivou řady U NÖLB (1906)

Rakouskými médii nedávno několikrát proběhla zpráva, že 14. 1. 2010 byla mezi spolkovou vládou, zemí Dolní Rakousy a dosavadním provozovatelem uzavřena rámcová dohoda, podle které největší rakouská spolková země převezme provoz na přibližně 600 km železničních tratí.

Zejména se jedná o úzkorozchodné tratě Mariazellerbahn (St. Pölten – Mariazell a “Krumpe” Ober Grafendorf – Mank), Ybbstalbahn (Waidhofen a. d. Ybbs – Lunz am See/Ybbsitz), Waldviertelbahn (Gmünd – Litschau/Gross Gerungs) a podíl v ozubnicové dráze Schneebergbahn. Také budou převzaty tři normálněchodné tratě, Donauuferbahn (Krems – Emmersdorf), Reblaus Express (Retz – Drosendorf) a Thayatalbahn (Schwarzenau im Waldviertel – Waidhofen a. d. Thaya – Fratres) a některé již delší dobu neprovozované dráhy. K zajištění provozu bude založen nový železniční dopravce, který bude plně ve vlastnictví země Dolní Rakousy, podobně jako tomu bylo v letech 1895 – 1922. Jedním z jeho prvních cílů bude především projekt oživení a modernizace Mariazellerbahn.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Spolková země Dolní Rakousy přebírá 600 km železničních tratí, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Share

zdroj: http://760net.heim.at/aktuell.html
Autor:


4 komentáře

 • Napsal Tomáš Mykl, 19. 1. 2010 @ 18:07

  Další článek na toto téma je zde: http://www.bauernzeitung.at/?id=2500,67061,,

 • Napsal železničář, 21. 1. 2010 @ 14:10

  Ona nějaká “občanská iniciativa” směrovaná k “záchraně železnice” v Dolních Rakousích existovala už před cca 10 roky, kdy se postupně rušila úzkorozchodka odbočující z mariazellské trati do Wieselburgu – tehdy šlo ale o “pouhou” občanskou iniciativu, byť nějak “zlegalizovanou” (“zoficializovanou”); podklady k tomu bohužel nemám čas hledat, ale možná by je někdo našel snáze, než já …

 • Napsal balik z panelaku, 21. 1. 2010 @ 19:32

  pokud vim, tak “Krumpe” je v useku Ober Grafendorf – Mank s pravidelou osobni dopravou, Mank – Wieselburg je neprovozovany, sem-tam nesjizdny, ale rozhodne nezruseny usek a Wieselburg – Gresten je prerozchodovano na siroky rozchod a s pomerne silnou nakladni dopravou.

 • Napsal železničář, 23. 1. 2010 @ 19:22

  Ad balik z panelaku, 21. 1. 2010 = 19:32:
  Ano, je to (dosud – nebo zatím?) tak = viz:
  http://www.oebb.at/pv/de/Servicebox/Fahrplanabfrage/Kursbuch_aktuell/Fahrplanbilder2010_Wi/kif115_1022537155.pdf
  – zastavení osobní dopravy ovšem, pokud vím, původně hrozilo i tomu nyní ještě provozovanému úseku.
  Já už úzkorozchodný provoz z Wieselburgu směrem na Lunz am See nepamatuji (přestavba “spodní” části té trati na normální rozchod proběhla, pokud se dobře pamatuji, před cca 10 roky, ale přes hřeben až do Lunz am See asi pravidelná osobní doprava nejezdila už ani v době těsně před zmíněnou přestavbou té “spodní” části) – do Wieselburgu jsem ovšem jel asi dvakrát ještě vlakem a posléze nejméně jednou i NAD, ale to ještě všechny vlaky nekončily v Manku, ale některé jezdily ještě někam dál: NAD dál do Wieselburgu tam tehdy (= když jsem tam jel já) zajišťoval nějaký nijak neoznačený “mikrobus” (něco jako VW Transporter) jakési soukromé autosprávkárenské nebo nějaké podobné firmy, který dokonce řídila žena – už si nepamatuji, který den v týdnu to byl (možná sobota), ale byl jsem tenkrát sám, kdo toho předpoledního spoje použil …
  A propos: do Lunz am See momentálně z Gstadtu také jezdí jen NAD (od záplav v roce 2007 = viz j.ř. trati č. 132 ÖBB) – úzkorozchodný úsek “přes hřeben” mezi Kienbergem YB a Lunz am See (= “Ybbsthalbahn-Bergstrecke”) slouží jako letní víkendová “výletnická atrakce” = viz:
  http://www.lokalbahnen.at/bergstrecke/
  (v roce 2010 provoz o víkendech od konce května do konce září + “mikulášské jízdy” na počátku prosince).

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*