- Dopravní web - http://dopravni.net -

Hamburk železniční I

SternschanzePůvodně jsem v tomto článku chtěl obsáhnout všechno železniční dění v Hamburku, leč nakonec při průzkumu fotek jsem se rozhodl svůj původní nápad trošku pozměnit. Takže toto povídání bude o osobní přepravě osob nejen přímo na území Hamburku.

Jak se dostat s mašinkou do Hamburku? Jednoduše, stačí nastoupit na vhodný vlak na vhodném nádraží v ČR a po nějakých osmi až deseti hodinách vystoupit na … a zde si můžete vybrat, protože v Německu se nerozlišují tarifně jednotlivá nádraží na území daného města a zpravidla pokud je na území „města“ provozován S-Bahn (v tomto významu jako suburbbahn – příměstská železnice, upozorňuji, že jsem to takhle už zde viděl napsáno, to není můj výmysl), tak není zpravidla problém s dalšími přesuny. akorát úplně přesně toto neznám v rámci mezinárodní přepravy, jak je to provozováno, čili případně doporučuji se přeptat. V případě vnitroněmecké dopravy je pak součásti jízdenek za jistých dalších podmínek i jízdenka na příslušné MHD.

A jaké jsou tedy na území Hamburku možné cíle při použití vlaku kategorie EC? První na ráně ze směru Berlín (a Drážďany/ČR) je Bergedorf, tento není univerzálním vstupním bodem, zde zastavují jen vybrané vlaky, další v pořadí je samozřejmě Hauptbahnhof (Hbf), neboli hlavní vlakový dvůr, čili hlavní nádraží. Zde některé EC vlaky z Čech končí, ale dost jich pokračuje dále přes Dammtor na Altonu nebo dále do Dánska. A opět, výchozí nádraží jsou kromě Hbf zase Altona a nebo jakési kdesi daleko v Dánsku.

Na všech mnou vyjmenovaných nádražích na území Hamburku se nachází DB Reisenzentrum, čekali jste pokladny? Nedočkáte se, maximálně tak prodejních automatu, ale jako pokladny zde slouží právě internet a Reisenzentrum. Má to jednu výhodu. Většina tamějších pracovníků je schopna a i ochotna se bavit anglicky, takže neznalost němčiny není na závadu, jsou vcelku ochotní a jsou schopni člověku najít pro něj nevhodnější nabídku. Prostě dělají svoji práci.

Jedna věc a to tarif. Na plochách hamburských nádraží se potkává několik dopravců a i jejich tarifů, jednak je to DB, dále je to AKN a nakonec NOB. Zdá se Vám to hodně? Není to tak zlé, DB je jasné, skoro. AKN jezdi buď pod tarifem DB, nebo pod Schleswig-Holstein-Tarif nebo pod tarifem HVV (organizátor MHD na území Hamburku a přilehlém). Takže co s tím? Vcelku nic, ostatně když se podíváte na mapu, tak zjistíte, že v podstatě na jih (od Labe) je jedna spolková země a na sever druhá – Schleswig Holstein. Takže na sever platí Schleswig-Holstein-Tarif a na jih klasický tarif DB + jejich anomálie, občas se i vyplatí. Více o SH-Tarif najdete třeba zde http://www.nah-sh.de/de/shtarif/preisuebersicht_tabelle.htm – no a zbytek je přeci prkotina, ne? 😉 Ostatně pod SH-Tarif v příslušné části Německa jezdi i DB.

K tomu SH-Tarifu jedna poznámka, zatím co u DB není zpáteční jízdenka až na výjimky zvýhodněna, tak v rámci SH-Tarif je to už docela i znát. Ostatně zde se ale jmenuje jako Tageskarte a je to doslova denní jízdenka, čili na ní můžete za den absolvovat v rámci dané relace cest kolik chcete a směrem jakým chcete. Ostatně pohledem do výše uvedené tabulky určitě zjistíte, že je to docela zajímavá jízdenka.

Tak a teď vlastní nádraží

Hauptbahnhof
12 kolejí + 4 koleje pro S-Bahn, dvě koleje bez nástupiště. Obvyklá sranda u končících/výchozích vlaku je jízda proti stojící soupravě v druhé polovině koleje. Používají se zde vratné soupravy, v podstatě výhradně, takže s toho plynou i velmi ostré obraty. Neboli souprava klidně přiveze lidi pět minut před odjezdem Vaším směrem. V případě průjezdních vlaků, samozřejmě vše funguje tak, jak je člověk zvyklý z Čech, akorát občas se nedaří dodržovat řazení souprav. S tohohle všeho vyplývá jedna věc, je třeba při hledání vlaku rozlišovat mezi (třeba) 12a a 12b, je to jedna kolej, leč pokaždé jiný vlak. V případě „celokolejního“ vlaku samozřejmě žádná písmenka nejsou zobrazována. A jak vyplýva s předchozí věty, určující propozici vlaku na nádraží jest kolej, nikoliv nástupiště jak v CZ. Jinak střídání vlaků u nástupišť s ohledem na kapacitu a množství vlaku je poměrně svižné, takže s tím je třeba počítat. V tomto směru je třeba v Praze hl.n. docela nuda …
Altona
Tady si počty koleji a nástupišť nepamatuji, ale dá se říct, že to je celkově proti Hbf klidnější nádraží. Ostatně se jedná o takzvané hlavové, tj. koleje vedou jen s jedné strany nádraží. Na to konto vlaky jedoucí z Hbf a pokračující dál někam na sever, projíždí mimo po spojce mezi tratěmi, a zde nestaví, případně pokud zajíždí, tak jedou logicky úvratí (vyjma S-bahn).

Bergedorf
V podstatě větší zastávka, která je zajímavá akorát zdejším kolejištěm S-Bahn, kde se nachází odstavné kolejiště a obratiště linek S2/S21, s tím, že vybrané spoje pokračují až do Aumühle.

Harburg
Toto nádraží je na jih od Hbf a je to směr Bremen/Hannover a dále. Je sice vizuálně poměrně rozsáhlé, ale jinak nezajímavé. Snad, že zde mění směr jízdy vlaky směr Cuxhaven (ústí Labe), které začínají na Hbf a zde mají úvrať. Ostatně pro trať via Cuxhaven je od tohoto GVD jako zajímavost provoz “obojživelných” jednotek S-bahn, kde do stanice Neugraben jedou po své “trati” a následně pokračují po standardní elektrifikované trati až do Stade, kde končí.

Jinak samozřejmě, na území Hamburku najdete celou řadu dalších nádraží, která slouží buď příměstské dopravě (nejen A/S/U-Bahn) nebo nákladní vozbě, ale o nich zas až někdy jindy. Nemluvě o pár, které už nejsou, případně neslouží cestujícím.

Dále jedna poznámka. Zdejší nádraží jsou buď minimalizována, tj. pouze přístup k vlakům + prodejní automaty a dále nic víc. Čili žádné haly, či čekárny (existuji vyjímky, ale strašně málo) nebo je to poměrně rozsáhlá obchodní pasáž, zase bez čekáren a podobně. Ostatně nikdo Vám přece nebrání vyčkat v nějaké kavárně či bistru a podobných zařízeních, ne? A není to zas až tak drahé, jak to bývá obvykle v ČR, přece jenom kšeft je kšeft a ne vydírání cestujících, ne?

Tak to by mohlo pro dnešek stačit, doufám, že jsem Vás zaujmul a taky, že jste se dozvěděli něco zajímavého/důležitého.

Fotky najdete, i s dalšími s Německa, na mých stránkách v fotogalerii na adrese http://jalbum.pjp.cz/Deutschland/.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share