7 814 přečtení
Lis 20 2008

Hamburk železniční I

SternschanzePůvodně jsem v tomto článku chtěl obsáhnout všechno železniční dění v Hamburku, leč nakonec při průzkumu fotek jsem se rozhodl svůj původní nápad trošku pozměnit. Takže toto povídání bude o osobní přepravě osob nejen přímo na území Hamburku.

Jak se dostat s mašinkou do Hamburku? Jednoduše, stačí nastoupit na vhodný vlak na vhodném nádraží v ČR a po nějakých osmi až deseti hodinách vystoupit na … a zde si můžete vybrat, protože v Německu se nerozlišují tarifně jednotlivá nádraží na území daného města a zpravidla pokud je na území „města“ provozován S-Bahn (v tomto významu jako suburbbahn – příměstská železnice, upozorňuji, že jsem to takhle už zde viděl napsáno, to není můj výmysl), tak není zpravidla problém s dalšími přesuny. akorát úplně přesně toto neznám v rámci mezinárodní přepravy, jak je to provozováno, čili případně doporučuji se přeptat. V případě vnitroněmecké dopravy je pak součásti jízdenek za jistých dalších podmínek i jízdenka na příslušné MHD.

A jaké jsou tedy na území Hamburku možné cíle při použití vlaku kategorie EC? První na ráně ze směru Berlín (a Drážďany/ČR) je Bergedorf, tento není univerzálním vstupním bodem, zde zastavují jen vybrané vlaky, další v pořadí je samozřejmě Hauptbahnhof (Hbf), neboli hlavní vlakový dvůr, čili hlavní nádraží. Zde některé EC vlaky z Čech končí, ale dost jich pokračuje dále přes Dammtor na Altonu nebo dále do Dánska. A opět, výchozí nádraží jsou kromě Hbf zase Altona a nebo jakési kdesi daleko v Dánsku.

Na všech mnou vyjmenovaných nádražích na území Hamburku se nachází DB Reisenzentrum, čekali jste pokladny? Nedočkáte se, maximálně tak prodejních automatu, ale jako pokladny zde slouží právě internet a Reisenzentrum. Má to jednu výhodu. Většina tamějších pracovníků je schopna a i ochotna se bavit anglicky, takže neznalost němčiny není na závadu, jsou vcelku ochotní a jsou schopni člověku najít pro něj nevhodnější nabídku. Prostě dělají svoji práci.

Jedna věc a to tarif. Na plochách hamburských nádraží se potkává několik dopravců a i jejich tarifů, jednak je to DB, dále je to AKN a nakonec NOB. Zdá se Vám to hodně? Není to tak zlé, DB je jasné, skoro. AKN jezdi buď pod tarifem DB, nebo pod Schleswig-Holstein-Tarif nebo pod tarifem HVV (organizátor MHD na území Hamburku a přilehlém). Takže co s tím? Vcelku nic, ostatně když se podíváte na mapu, tak zjistíte, že v podstatě na jih (od Labe) je jedna spolková země a na sever druhá – Schleswig Holstein. Takže na sever platí Schleswig-Holstein-Tarif a na jih klasický tarif DB + jejich anomálie, občas se i vyplatí. Více o SH-Tarif najdete třeba zde http://www.nah-sh.de/de/shtarif/preisuebersicht_tabelle.htm – no a zbytek je přeci prkotina, ne? 😉 Ostatně pod SH-Tarif v příslušné části Německa jezdi i DB.

K tomu SH-Tarifu jedna poznámka, zatím co u DB není zpáteční jízdenka až na výjimky zvýhodněna, tak v rámci SH-Tarif je to už docela i znát. Ostatně zde se ale jmenuje jako Tageskarte a je to doslova denní jízdenka, čili na ní můžete za den absolvovat v rámci dané relace cest kolik chcete a směrem jakým chcete. Ostatně pohledem do výše uvedené tabulky určitě zjistíte, že je to docela zajímavá jízdenka.

Tak a teď vlastní nádraží

Hauptbahnhof
12 kolejí + 4 koleje pro S-Bahn, dvě koleje bez nástupiště. Obvyklá sranda u končících/výchozích vlaku je jízda proti stojící soupravě v druhé polovině koleje. Používají se zde vratné soupravy, v podstatě výhradně, takže s toho plynou i velmi ostré obraty. Neboli souprava klidně přiveze lidi pět minut před odjezdem Vaším směrem. V případě průjezdních vlaků, samozřejmě vše funguje tak, jak je člověk zvyklý z Čech, akorát občas se nedaří dodržovat řazení souprav. S tohohle všeho vyplývá jedna věc, je třeba při hledání vlaku rozlišovat mezi (třeba) 12a a 12b, je to jedna kolej, leč pokaždé jiný vlak. V případě „celokolejního“ vlaku samozřejmě žádná písmenka nejsou zobrazována. A jak vyplýva s předchozí věty, určující propozici vlaku na nádraží jest kolej, nikoliv nástupiště jak v CZ. Jinak střídání vlaků u nástupišť s ohledem na kapacitu a množství vlaku je poměrně svižné, takže s tím je třeba počítat. V tomto směru je třeba v Praze hl.n. docela nuda …
Altona
Tady si počty koleji a nástupišť nepamatuji, ale dá se říct, že to je celkově proti Hbf klidnější nádraží. Ostatně se jedná o takzvané hlavové, tj. koleje vedou jen s jedné strany nádraží. Na to konto vlaky jedoucí z Hbf a pokračující dál někam na sever, projíždí mimo po spojce mezi tratěmi, a zde nestaví, případně pokud zajíždí, tak jedou logicky úvratí (vyjma S-bahn).

Bergedorf
V podstatě větší zastávka, která je zajímavá akorát zdejším kolejištěm S-Bahn, kde se nachází odstavné kolejiště a obratiště linek S2/S21, s tím, že vybrané spoje pokračují až do Aumühle.

Harburg
Toto nádraží je na jih od Hbf a je to směr Bremen/Hannover a dále. Je sice vizuálně poměrně rozsáhlé, ale jinak nezajímavé. Snad, že zde mění směr jízdy vlaky směr Cuxhaven (ústí Labe), které začínají na Hbf a zde mají úvrať. Ostatně pro trať via Cuxhaven je od tohoto GVD jako zajímavost provoz “obojživelných” jednotek S-bahn, kde do stanice Neugraben jedou po své “trati” a následně pokračují po standardní elektrifikované trati až do Stade, kde končí.

Jinak samozřejmě, na území Hamburku najdete celou řadu dalších nádraží, která slouží buď příměstské dopravě (nejen A/S/U-Bahn) nebo nákladní vozbě, ale o nich zas až někdy jindy. Nemluvě o pár, které už nejsou, případně neslouží cestujícím.

Dále jedna poznámka. Zdejší nádraží jsou buď minimalizována, tj. pouze přístup k vlakům + prodejní automaty a dále nic víc. Čili žádné haly, či čekárny (existuji vyjímky, ale strašně málo) nebo je to poměrně rozsáhlá obchodní pasáž, zase bez čekáren a podobně. Ostatně nikdo Vám přece nebrání vyčkat v nějaké kavárně či bistru a podobných zařízeních, ne? A není to zas až tak drahé, jak to bývá obvykle v ČR, přece jenom kšeft je kšeft a ne vydírání cestujících, ne?

Tak to by mohlo pro dnešek stačit, doufám, že jsem Vás zaujmul a taky, že jste se dozvěděli něco zajímavého/důležitého.

Fotky najdete, i s dalšími s Německa, na mých stránkách v fotogalerii na adrese http://jalbum.pjp.cz/Deutschland/.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor:


3 komentáře

 • Napsal LiborV, 21. 11. 2008 @ 16:38

  Téměř celé Spolková republika Německo je protkaná různými dopravními svazy. Ty provozují integrované dopravní systémy. Ty jsou jak lokální tak i pro celou spolkovou zemi. V případě jízdy za místní lokální integrovaný tarif v rámci dané spolkové země platí cestující dle zemského tarifu. Tento tarif platí jak pro vlaky všech dopravců tak i pro autobusy. Pokud jede cestují z Hambuku do Šlesvitska – Holštýnska (Schleswig-Holschtein) řídí se jeho jízda dle tarifu Schleswig-Holstein Ticket. V případš cesty na jih z Hamburku kamkoli na území spolkové země Dolní Sasko (Niedersachsen) využije cestující Nie dersachsen Ticket. Opět platí pro autobusy a vlaky všech společností.

  Toto je jen stručné doplnění nekompletního článku.

 • Napsal PjP, 21. 11. 2008 @ 20:08

  To Vaše stručné doplnění je opravdu velmi velmi stručné, bo situace je podstatně komplikovanější, kéž by to bylo jen a pouze o těchto třech (v tomto regionu) záležitostech. Ale kdo to bude potřebovat, ten si to najde a zbytek nemá smysl děsit.
  SH-tarif tam mám zmíněný, ale zamýšlen byl jen jako zajímavost, takže si za to můžu sám, jak jinak, a co se týče té Vámi zmíněné jízdenky, tak jsem akorát zatím naše toto – http://www.bahn.de/regional/view/niedersa/bahnregional/freizeit/niedersa_ticket.shtml . Ale je to divné, byť jsem se to po okolí nacestoval už dost a ještě něco mám v plánu, tak mě to ještě nikdy tuto verzi nikde nenabídlo. Asi standardní tarify jednotlivých dopravců na ty mé cesty prostě vyšli lépe. Ale za to já fakt nemůžu. Krom toho je tady rozpor v tom že platí ve všech autobusech, ale to je prkotina.
  Ostatně k těm tarifům, poslední změna HVV a SH-tarif byla teď někdy před/o/po prázdninách, nevím kdy přesně, ale je zajímavý důsledek – došlo k zlevnění … ale to je taky takové odbočení.
  Ostatně prioritou tohoto i jiných článku je Hamburg, ne různé podivnosti v tarifech Německa. To se trošku snažíte marně …
  Pavel

 • Napsal PjP, 21. 11. 2008 @ 20:10

  http://de.wikipedia.org/wiki/L%C3%A4nderticket
  To jen takové, ale opravdu jen, informativní doplnění.
  Pavel

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*