3 658 přečtení
Pro 17 2008

Není co nakládat a vozit …

Ilustrační obrázek

Na našich silncicích velmi rychle ubývá kamionů a nákladních aut. Všude skloňovaná krize začala velmi vážně ohrožovat dopravní firmy. Dopravci v kamionové dopravě pociťují výrazný pokles poptávky, část aut už nejezdí a stojí ve firmách.

Aby společnosti získaly zakázky, začaly snižovat ceny. “Máme úbytek zakázek o 50 až 70%, spadlo to na minimum. Cena nafty sice klesla, ale aut je hodně a není co na ně naložit. Většina dopravců podráží ceny aby se jim kola vůbec točila a měli tak z čeho splácet leasing. Ve snižování cen se předhánějí jak malé, tak nadnárodní společnosti, aby měly vůbec zakázky,” řekl serveru Aktuálně.cz jednatel společnosti DELTRANS Spedition Marcel Dohnal. V porovnání s loňským rokem se situace výrazně zhoršila. “Loni byla v porovnání s letoškem situace nádherná. Nyní se zastavil rozvoj a je úplně utlumený. Navíc nemůžeme nic plánovat. Ale jsem optimista, věřím, že zánik naší společnosti snad nehrozí,” doplnil Dohnal.

Podobně jsou na tom i v jiných firmách, kde ve srovnání s loňským rokem zakázky v předvánočním období poklesly až o 50%. “Třetinu aut jsme uložili do depozitu, nenabíráme ani nové řidiče, i když jich je teď na pracovním trhu hodně. Obavy ze zániku zatím nemáme, máme nějaké rezervy,” uvedl jednatel společnosti Vestcont Stanislav Veselý.

Propad zakázek samozřejmě postihl i železniční dopravce. Ovšem například ČD Cargo jde opačnou cestou – zdražením přepravného. Zdražení obzvlášť pocítí neucelené zásilky zejména nižších váhových kategorií. Letos naposledy používá ČD Cargo tarif zděděný po své “matce”, který odděluje hmotnostní stupně a dle očekávání jde cestou sjednocení těchto stupňů na pouhé dvě položky: dvounápravový vůz a vícenápravový vůz. Lehké váhy tak pocítí razantní zdražení avšak těžké váhové stupně by naopak měly o něco zlevnit. ČD Cargo si od tohoto kroku slibuje získání více ucelených přeprav a obětuje ty lehké. Dá se předpokládat, že budou udělovány vyjímky. Dle tohoto scénáře by totiž výrazně podražily přepravy osobních aut, které jsou velmi významnou položkou a jejich ztrátu by ČDC výrazně pocítilo.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share

Zdroj: Aktuálně.cz
Autor:


Leave a Reply

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel