3 809 přečtení
Lis 19 2009

Zastaví Středočeský kraj od ledna 2010 skutečně osobní železniční dopravu na některých lokálkách?

Ruch na nádraží v Ledečku

Ruch na nádraží v Ledečku

V nedávných dnech pronikly z „obvykle dobře informovaných kruhů“ neoficiální zprávy o tom, že Středočeský kraj se – odchylně od toho, co odsouhlasil s ČD jako „objednaný“ rozsah regionální osobní železniční dopravy pro období platnosti jízdního řádu 2009/2010 – chystá zredukovat nejpozději od začátku ledna 2010 své požadavky na služby ČD o spoje na několika středočeských lokálkách. Tato informace byla sice „přísně tajná“, ale (jak je v Česku zvykem) o to rychleji se šířila a o to více různých domněnek a fám na sebe nabalovala: bohužel, jasno do situace nevnesla ani čtvrteční zpráva zveřejněná ve středočeské mutaci deníku „MfDNES“ pod titulkem „Ohroženo je dvanáct tratí“, podle níž bude o návrhu na omezení osobní dopravy jednat nejdříve Rada Stč. kraje dne 26.11.2009 a posléze, pokud rada do programu jeho jednání příslušný bod zařadí, také krajské zastupitelstvo v pondělí dne 30.11.2009. V článku zmíněných chybějících 40 milionů je totiž „shodou okolností“ přibližně tolik, o kolik kraj bude muset věnovat oproti původním předpokladům více na proplácení žákovského jízdného, k němuž se zavázal. Může se proto klidně stát, že ti, kdo si zakoupí výtisk nového knižního jízdního řádu, budou moci použít údajů na mnoha jeho stranách jen k nostalgickému vzpomínání na to, jak jim ČSSD ve svých „Programových cílech pro jednobarevnou menšinovou vládu ve Středočeském kraji“ slibovala v kapitole páté, že „bude preferovat rozvoj vlakové dopravy, cestovat vlakem se musí vyplácet a současně musí růst úroveň kvality a dostupnosti železniční dopravy“.

V současné době se lze asi nejvíce o aktuální situaci dovědět v železniční diskusi K-reportu, konkrétně v její sekci „Tratě a lokálky v okolí Prahy“ – jak její další vývoj nakonec dopadne, lze v nyní těžko předvídat: i  „konkurenční“ ODS se v době svého oficiálního působení ve vedení kraje před několika lety pokoušela o podobný manévr, tehdy se ovšem v obcích a v širší veřejnosti zdvihla rozsáhlá vlna odporu, a to ODS nakonec donutilo ustoupit – o tom, že i současné kroky středočeské ČSSD vyvolají obdobné protesty veřejnosti, jistě netřeba pochybovat, ekonomická situace je nyní ovšem jiná, a tak odpor proti nim nemusí být již úspěšný ani necelý rok před komunálními volbami, protože ty ani personální obsazení krajských rad a zastupitelstev a jejich úřadů (a tedy ani jejich další fungování) nemohou nijak podstatně ovlivnit.

Odkazy:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Zastaví Středočeský kraj od ledna 2010 skutečně osobní železniční dopravu na některých lokálkách?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings
Share


Autor:


11 komentářů

 • Napsal Pavel Kubina, 19. 11. 2009 @ 22:23

  Zda-li vládne ČSSD nebo ODS je dnes vpodstatě jedno. Obě strany se stejným dílem podílejí na devastaci nejen celého hospodářství, ale hlavně veřejné dopravu. Národ s tím ale souhlasí, neboť jim ve volbách dává dostatek hlasů k vládnutí. A tak v klidu dál devastujme republiku se sloganem: “S ČSSD a ODS na věčné časy a nikdy jinak!!!!”

 • Napsal -FN-, 20. 11. 2009 @ 10:30

  Bylo by velice smutné, kdyby se měly skutečně ubírat peníze na dopravu právě žákovským jízdným. Navíc si myslím, že právě v době nedostatku financí by měla být doprava po kolejích upřednostněna jako potenciálně efektivnější, současně by měly být podniknuty kroky potřebné k její efektivitě – což neznamená omezování spojů, nýbrž hledání provozních úspor (odstranění pomalých jízd, zavedení zastávek na znamení, výběrová řízení na dopravce a podobně). Jde přece o celospolečenskou úsporu, a ta rozhodně nekončí hranicí kraje, ale ani úzce sledovaným rozpočtem na dopravu. Opačný postup nás může uvrhnout do ještě většího rozkladu, než jaký je nyní.

 • Napsal -FN-, 20. 11. 2009 @ 10:35

  Opravdu je ve středních Čechách – jak píše MF Dnes – 14 milionů kilometrů železničních tratí??? 😀

 • Napsal arj, 20. 11. 2009 @ 14:58

  v době nedostatku financí by měla být doprava po kolejích upřednostněna jako potenciálně efektivnější

  Nejsem si jist, zda konstatování “v době nedostatku” a “potenciálně efektivnější” nejsou v protikladu. Aspon já, mám-li jen na produkt za stovku, si nekupuji výrobek, který je (podle tvrzení výrobce) “2x dražší, ale s 3x delší trvanlivostí”.

  kroky k efektivitě … neznamená omezování spojů, nýbrž hledání provozních úspor

  Jenže v případě mnoha středočeských i jiných lokálek “provozní úspory” (odstranění pomalých jízd obvykle vyžaduje nějaké investice nebo alespon peníze na údržbu) nepomohou. Kdysi se tady probíraly dráhy kolem Peček – 2 (nebo už 3?) roky poté ty zrušené úseky nikomu nechybí a lidi v pohodě dojíždějí do zaměstnání v Kolíně, Kutné Hoře či Praze a jejím okolí. Stačí jim k tomu autobusy (jedoucí po výrazně kratší trase) nebo vlastní auta (jedoucí od baráku k baráku, rychleji než ten bus).
  Obdobný případ je i Nový Jičín – pokud jedou lidé vlakem do práce, tak se nabízí spíš v Ostravě – a tedy vlakem NJ – Suchdol – Studénka – OV. Do Valmezu či Vsetína lidí (i zboží) odjíždí minimálně.

  ve středních Čechách 14 milionů kilometrů železničních tratí

  Tak tohle číslo je nějaký úlet. Tratí je necelých 1300 km, cestujících 10 milionů za rok.

 • Napsal -FN-, 20. 11. 2009 @ 18:27

  arj:
  1) Jistě, pokud vůbec nemáte peníze, koupíte si výrobek za stovku, ovšem za rok Vás nejspíš čeká koupě nového. Pokud byste se choval racionálně a přece jen někde druhou stovku dokázal ušetřit, jistě byste si koupil výrobek na tři roky, nebo ne? Jistě, někdy nemáte k dispozici nic než informace od výrobců, které mohou být zavádějící, ovšem v tomto případě se nemusíte spoléhat jen na ně.

  2) Ano, ale investice jsou rozhodně lepším uložením peněz než jejich utrácení za nesmysly (typu například žákovského jízdného). Přičemž efekt investice není jen v přímé úspoře paliva projíždějících vlaků, nýbrž také v nepřímé úspoře desítek jízd osobních automobilů denně. A když už mluvíte o těch autobusech předpokládám do Zásmuk, podívejte se na jejich obsazenost, ukončení v Praze a na teoretickou jízdní dobu vlaku a jeho ukončení v Praze. Nepochybuji, že pokud by byla železniční doprava zcela zrušena, snadno si zvykneme na auta, autobusy a dálnice a ani nám to nepřijde. Ale v tom ten problém opravdu není.

 • Napsal -FN-, 20. 11. 2009 @ 18:35

  A k tomu Novému Jičínu: Lidé nejezdí jen za prací, navíc nemůžete nikdy předem říci, zda za deset, dvacet let bude situace stejná. A pak může trať chybět (tedy se pokud vím v současnosti jedná přímo o likvidaci tratě). Valašské Meziříčí je stejně jako Nový Jičín střediskem určitého území a jejich kvalitní propojení je myslím žádoucí. Navíc je zde teoretická možnost propojení obou tratí a průjezdu i z obcí za Novým Jičínem do Ostravy a naopak, která by zrušením jedné z nich zcela zanikla.

 • Napsal Vozka, 22. 11. 2009 @ 4:40

  Celé je to opět v koncepci, v prvé řadě celostátní a pak i té nižší – krajské. i ty ceny stále nejsou objektiuvní, takže tvrdit, že nějaká doprava je dražší než jiná je dnes nesmysl, protože obejtkivní výpočty nejen, že se nepoužívají, ale zcela záměrně se nechtějí používat – moje zkušenost. SAutobus patří tam, kde se jezdí na krátké vzdálrenosti, kde je mi nimální proud přepravy, kde není kolejová trasa, mají dělat přípoje a ne jezdit třeba z Prahy do Zásmuk, a  pokud ano, tak jen jako místní, všude zastavující linka. V tom jsou nějak ty základní problémy. A jak jsem psával, jde o to, aby na kolejových trasách zase byly velčky, podniky a nikoliv v polích a na dálnicích. pak sanozřejmě je vše jinak, devastujue se krajina a vyvolává se dojuem, že vše musí jezdit po silnicích. Jinak se ptejte lidí, jak jsou nadšení, když musí jezdit autobusy. podívekjte se, jak jsou využívány autobusy, které nahradily valkovou dopravu. jak jsou využívány liunky, které jezdí třeba 4 krát za den apod. Mohu posloužit příkladem z Roudnicka, kde ve valcích (na tratích dens zastavených) jsme bežně byl ve voze tak s deseti až dvaceti lidmi, dnes v tom autobuse jsem jel sám nebo s jedním až dvěma cestujícími. Za zto na silnicéích jedno auto za druhým. A teď je otzáka, chceme to takto, chceme dál devastovat ovzduší, krajinu, zdraví lidí a hrát si na prosperitu v záporném slova smyslu?
  A ještě k t é Roudnic, víte jak je naúpojení na vlaky? Autobus zastaví na náměstí a jdete pěšky na nádraží cca 600 m, od nádraží navíc do kopce. To je přestup s bezprostřední návazností9. To krajští ODS úředníci při své likvidaci nemnohli nechat zajíždět ˇči projíždět ) autobusy kolem nádraží? Ale aprkování aut tam , samozřejmě je. Takže vše je jinak. A pokud středočeši nemají peníze, musí v prvé řadě jinak dělat dopravu a právě rušit zbytečné autobusy a jejich vedení dělat tak, aby dělaly přípoje, vytvářely s vlak trasy s velkými přepravními proudy atp. Jinak bych se klonik k poněkud jiné podpoře železnice a veřejuné dopravy než to teď dělají. Asi je to moc drahé. Chce to kapánek jinak.

 • Napsal mates111, 22. 11. 2009 @ 17:05

  Železnice má oproti silnici některé výhody, které jsou nezpochybnitelné. Na druhou stranu má zrovna tak nějaké nevýhody, se kterými je to stejné. Když tak pročítám některé názory, nestačím se divit.

  ‘Navíc si myslím, že právě v době nedostatku financí by měla být doprava po kolejích upřednostněna jako potenciálně efektivnější’

  Jak se projevuje efektivnost železniční dopravy vůči dopravě silniční? Na kolika procentech tratí v ČR můžeme toto tvrzení dokázat? Nejedná se pouze o takovou školní říkanku, která v dnešní době ztrácí svojí platnost??

  ‘Jenže v případě mnoha středočeských i jiných lokálek „provozní úspory“ (odstranění pomalých jízd obvykle vyžaduje nějaké investice nebo alespon peníze na údržbu) nepomohou.’

  S tímto musím souhlasit. Ono totiž pod provozní úsporou je vždy schováno bud snížení rozsahu služeb nebo nějaké nové investice. Ani jedno z toho většinou do budoucna nepřináší výrazné zlepšení. Jinak co se týká onoho potenciálního rušení vlaků, tak mě zaráží, že kvůli 40 milionům se má rušit tolik tratí. I proto to celé beru trochu jako novinářskou kachnu, byť v budoucnu může být opět aktuální.

  ‘Autobus patří tam, kde se jezdí na krátké vzdálrenosti, kde je mi nimální proud přepravy, kde není kolejová trasa’

  Takže tak jak nám to postavili lidé za Habsburků, tak je to svaté i pro 21. století… Tomu říkám koncepce…

  ‘„2x dražší, ale s 3x delší trvanlivostí“.’
  Můžu vědět k čemu toto patří? Ono jedna věc jsou investiční náklady na pořízení nového vozidla a druhá věc je samotné provozování dopravy. A pokud vezmeme výši režijních nákladů u železnice a u silnice, tak ten rozdíl je mnohem vyšší. Navíc bych řekl, že vlak je dražší než autobus více než jen dvakrát…..

 • Napsal Vozka, 23. 11. 2009 @ 1:51

  K pár příspěvkům. V tom to celé je. Tratě tady máme víc jak sto let prakticky ve stejném stavu, zatímco silnice se stavějí nepřetržitě, investuje se do nových tras, do modernizací, do příslušenství a to v řádech desítek miliard ročně a ve stejném řádu tu máme další náklady a škody. je tedy taková doprava to potřebné a efektivní? Na ndruhé straně do železnici nejde nic kromě pár milard na koridory, což je jeno modstranění zanedbané údržby a  mírná modernizace tak na úrovni 60. let. ostatní tratě velká nula. lepší obnova a masovější vozového a lokomotivního parku probíhala hlavně v 60. letech a něco předtím a krátce po tom. od roku 1989 je to slabota, skoro nic. A pak je tady divení, že je to nekonkurenceschopné, že na to nemáme , že je to zbytečné. V porovnání se vztahem k silniční dopravě velmi podivné a absurdní. K tomu, co je a není dražší. Bohužel, výpočty , které byly dělaány u nás i mimo nás, ukázaly silniční dopravu jako celek mnohonásoně dražší, ale je hkavně lehkým způsobem příjmů státních rozpočtů a jde do nálada lidem jednoduchým a pohodlným bez ohledu na to, co nás to skutečně stojí a zda nám to působí problémy třeba na životech a zdraví. proto tvrzení, že třeba autobus je 6x levnější než vlak, je pitomost (vyjádření např. Ústeckého kraje). To platí jren při dnešní pokřivené metodice výpočtu a nerespektování všech souvisejících nákladů a objektivního porovnání obou systémů. A pokud bude fungovat skutečně systém napájení vlaků autobusy přímo hrana – hrana – což je uskutečnitelné hlavně u menších tratí a sídel, pokud bude doprava pohodlná a relativně rychlá, pokud se tratě využijí i pro nákladní dopravu, pokud bude jednotné jízdné bez oheldu na počet dopravců, pokud budou síťové a různé regionální jízdenky platné pro celý systém veřejné, provázané dopravy, pokud bude postaráno o bezpečnost, pořádek, čistotu a ceny budou nižší než v silniční dopravě, budou odpovídat příjmům lidí, pak bude vše také jinak.
  A poznámka k tomu, jak si lidé zvykají, když se něco zruší. Ano, na tom jdem al příklady. Do autobusů jen v nutnosti, jinak do aut nebo zůstávají doma. pokud budeme takto rušit spoje a tratě, samozřejmě se nic nestane, zůstane pár hlavních tahů, kde bude minimální počet cestujících, něco bude kolem větších měst a zbytek skončí v autech a zaasfaltované a zabetonované krajině. A nové, levné řešení již nebude, protože na to nikdo nebude mít. Čili hledat cesty a ne likvidaci. Je to hodně stručné, ale snad pochopitelné, alespoň v principu. A jen poznámka – v zahraničí jiáž existuje řada prací, které vyvracejí názory, že dálnice a silnice přispívají rozvoji měst, krajů atd. Bohužel, tomu tak není a dokonce se začíná soudit, že opak je pravdou. Ono to, co dělali naši předci, nebalo tak hloupě vymyšleno a mělo to svou logiku, která je dnes rozbitá.

 • Napsal Vozka, 24. 11. 2009 @ 4:11

  Podle dnešní informace v tisku jde o zrušení 11 tratí a na dalších omezení provozu, což nelze jinak, než nazvat již šílenstvím. Akorát to nápadně připomíná záměry Ústeckého kraje za vládnutí ODS, jakoby došlo k dohodě a jde o pokračování započatého trendu, takže v podstatě by na území těchto krajů návazně zůstalo jen několik hlkavních tratí. Co to znamená, je jisté, jde o naprostý rozklad a ve své podstatě zánik železniční dopravy, protože po hlavních tratích už moc lidí jezdit nebude, přípoje nebudou, takže opět další omezování a pak jen zbude pár dálkových spojů a šmytec. Zbytek v zredukované autobusové síti, protože zce la jistě nebude autobusová doprava pokrývat celé území a zajiš´tovat třeba 10 spojů každý den, takže opět další rozvoj výstavby a provozu silniční dopravy se všemi důsledky, i finančními. Co si asi o tom myslet, je nasnadě. A tak namísto přestavby tratí, budování nových, nové zatsávky, provázaná doprava se železniční páteří, přesun nákladní dopravy na koleje i v regionech, jiné územní plánování, šetření půdou, lesy, krajinou a lidskými životy opět jen hazard a nekoncepčnost, potírání odborných poznatků a nerespektování již poznaného vývoje ve světě. Já to nazývám zločinem a dpufám, že se to nepodaří. Toto začíná být ve všech krajích a prostě veřejnou dopravou se nepůjde dát už dostat nikam, protože přibude jen více míst bez pokrytí a řídké spoje a jejich malá četnost, stále nové placení v každém spoji, nepohodlí atd. to vše jen dorazí, jak je vidět na stávajících autobusových místních linkách. A jen tak pro zajímavost. proč autobusoví dopravci jezdí tak rádi v trasách, kde je železnice, zatímco doplnit ntyto trasy tam, kde vlak nevede, jezdit nechtějí. A v krajích ani na MD také něco smysluplného vidět není. Čímpak to vše jen bude?

 • Napsal Pražan, 25. 11. 2009 @ 22:07

  Do této chvíle (středa 25.11.2009 večer) se sice žádné “oficiální” či alespoň věrohodné potvrzení pověstí, že dnešní politická jednání výraznou redukci středočeské regionální železniční dopravy přinejmenším oddálila na období pozdější než hned po Novém roce 2010, ale stanovisko středočeské krajské rady KSČM = viz:
  http://www.kscm.cz/article.asp?thema=2730&item=45186
  za povšimnutí určitě stojí: ČSSD dosud zjevně žádné prohlášení v této záležitosti nevydala.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*