8 175 přečtení
Lis 19 2009

O osudu tratě č. 326 Hostašovice – Nový Jičín dnes budou rozhodovat zastupitelé města

Tento příspěvek je 1. částí z 3 článků Trať 326
Trať č. 326 po povodních v Bludovicích

Trať č. 326 po povodních v obci Bludovice

Železniční trať číslo 326 z Hostašovic do Nového Jičína byla lokálně v některých úsecích poškozena při červnových povodních a do dnešních dnů je nesjízdná. Přeprava cestujících je zajištěna náhradní autobusovou dopravou. Zatím co na ostatních poničených silnicích a železnicích jsou již opravy téměř dokončeny, nad regionální trati na Novojičínsku stále visí otazník. V červenci se totiž objevily první úvahy místní samosprávy, zda má vůbec smysl koleje opravit, že to bude drahé. Tehdy se zrodil nápad železniční trať zrušit a na jejím tělese postavit cyklostezku. O tom se bude rozhodovat na dnešní jednání městského zastupitelstva v Novém Jičíně.

Celkové škody jen na dopravní infrastruktuře byly v České republice po červnových povodních vyčísleny na 1,95 mld. Kč. Zasaženy byly zejména oblasti v Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském a Jihočeském kraji. Náklady na opravu povodněmi poškozené železniční tratě číslo 326 z Hostašovic do Nového Jičína byly odhadnuty na 82,3 milionů korun.

To že se staví nové předražené a mnohdy dopravně neopodstatněné dálnice za desítky miliard korun se zdá být v pořádku. Naproti tomu některým představitelům měst a obcí podél trati asi připadá 82 milionů korun za opravu desetikilometrové regionální tratě po povodních příliš.

Je velice pravděpodobně, že nepřesné nebo i zkreslené informace následně vedou obecní zastupitelstva k myšlence trať zrušit, koleje vytrhat a na jejím tělese vystavět cyklostezku. V tomto duchu se již kromě města Nového Jičína vyjádřily při jednáních na obecním zastupitelstvu všechny malé obce podél trati. Hostašovice, Mořkov i Hodslavice ve svých usneseních na obnově trati netrvají a raději by v jejich vsi viděli moderní a také tak trochu módní cyklostezku, ve které asi spatřují ten správný rozvoj obce směrem ke světlým zítřkům.

Jenže tento postoj má několik háčků a není tak jednoduchý jak vypadá, neboť je potřeba dodržovat zákon č. 266/1994 Sb. o drahách. Ke zrušení tratě je potřeba vyjádření mnoha institucí státní správy. Zároveň ani jeden z licencovaných železničních dopravců, kterých jsou u nás desítky, nesmí projevit zájem o provozování drážní dopravy. Dále pak musí být vydán souhlas ministerstva dopravy a  také se nesmí zapomenout na potřebné stanovisko ministerstva obrany. Vyřízení těchto formalit může trvat roky a dokud nejsou všechny podmínky splněny, tak nelze koleje vytrhat a ani jakkoliv nakládat s drážními pozemky s tratí souvisejícími.

Avšak bohužel nastartování tohoto procesu zrušení dráhy znamená, že se začínají podnikat nevratné kroky, které však nemusí vést k vytouženému cíli. Pravděpodobnost, že železnici ze sféry svého zájmu okamžitě odepíší všechny dotčené subjekty je poměrně malá a po několikaletém tápání a přešlapování na místě může vše skončit patovou situací.

Příkladem může být 14 kilometrová železnice z Lokte do Bečova nad Teplou na Karlovarsku. Tam už je trať mimo provoz již od roku 1997 a po 12 letech chátrání se náklady na opravu vyšplhaly na 300 milionů korun. A přesto, že si obce i region obnovení provozu přejí, na rekonstrukci tratě jim chybí finanční prostředky, což je v podstatě jediná překážka.

Paradoxně zcela naopak je tomu na Novojičínsku. Peníze na opravu infrastruktury byly vyčleněny ze státního rozpočtu. Usnesením vlády číslo 1056 bylo schváleno posílení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury pro letošní rok o cca 1,4 miliardy korun a pro příští rok o 530 milionů korun na odstranění škod po povodních. V indikativním seznamu nákladů nechybí ani položka přímo určena na opravu tratě číslo 326, kde je vyčleněno přesně 82,246 milionů korun na její opravu. Avšak obecní zastupitelé v sídlech podél trati vlakovou dopravu nechtějí. A to i přesto, že na opravu i provoz tratě samy nemusí ze svého rozpočtu vynaložit ani korunu. A dokonce i kraj přislíbil, že pokud obce budou vlaky požadovat, tak regionální dopravu v závazku veřejné služby na trati objedná.

Jediné zastupitelstvo Nového Jičína se na svém zasedání již v červenci vyjádřilo, že chce železniční dopravu zachovat a trať obnovit. Avšak rada města Nového Jičína v říjnu změnila své stanovisko a již na obnovení tratě netrvá. O konečném stanovisku města rozhodne zastupitelstvo Nového Jičína na svém dnešním zasedání. A buďto potvrdí své usnesení z července a nebo jej revokuje ve prospěch zrušení tratě a stavby nové cyklostezky.

I v případe, že by se na dnešním jednání rozhodlo ve prospěch zrušení tratě, znamená to jen nultý krok k vytrhání kolejí. Ale s největší pravděpodobností se pak místní občané na místo tolik falešně slibované cyklostezky spíše dočkají jen pásma rezavých kolejí, betonových pražců, náletových dřevin, plevele a vysokých kopřiv, se kterým nikdo nic nenadělá. Neboť později na opravu tratě už nebudou peníze.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (6 votes cast)
O osudu tratě č. 326 Hostašovice – Nový Jičín dnes budou rozhodovat zastupitelé města, 4.0 out of 5 based on 6 ratings
Share


Autor:


7 komentářů

 • Napsal -FN-, 19. 11. 2009 @ 12:39

  Myslím, že pokud by se podařilo základ dopravy dostat na koleje, mohli by cyklisté v klidu užívat souběžnou silnici. Pochopitelně je stezka pro kola lepší než zaplevelený pás po živelně pravděpodobně velmi rychle vytrhaných kolejích, nicméně stejně tak lze říct, že kvalitní vlaková doprava je lepší než stezka pro kola podél rušné silnice coby zdroje trvalého hluku a škodlivin. Pokud by trať byla v normovém stavu a podařilo se prosadit, aby spoje po ní vedené jely až do Valašského Meziříčí, nevidím důvod ji rušit.

 • Napsal MiPol, 19. 11. 2009 @ 21:03

  Zastupitelstvo Nového Jičína tento bod dneska stáhlo z programu. Důvod je právě informace o tom, že vláda peníze na rekonstrukci už vyčlenila.

 • Napsal Pavel, 20. 11. 2009 @ 0:22

  nepoužívají a ani nechtakže ve zkratce traŤ je klikatá mezi silnicí a potokem z poloviny uprostřed obce vede přes s ni asi 2 tucty nechráněných přejezdů u kterých houkají klasické šukafony při jízdě převážně závratných 20 Km/h takže se nedvím že ji mistní tějí jinak by se asi zvedla vlna odporu nemyslíte psali by se petice apod. jinak vedlejší silnice je velmi uzká a pro jízdu aut a kol zárověn nevhodná a pokud dotyčný někdy jel na kole na uzké silnici s slušným provozem tak ví o čem mluvím takže snad chápete že ne každá trať stojí za byť je 86 milionu a co se týče dálnic tak až na R7 ( čož ani není dálnice ) jsou hodně opostatněné ( např. D47 do Ostravy po x letech slibů a několika poklepání na kameny ( někdy i ty stejné )

 • Napsal -FN-, 20. 11. 2009 @ 10:44

  Pavel: A právě o to jde. Pokud by trať byla co k čemu a dopravní politika taktéž, mohla by silnici ulevit a pak by po ní mohli jezdit i kolaři. Dálnice jsou opodstatněné pouze tím, že neexistuje dopravní politika, která by skutečně dokázala převést větší zátěž ze silnic na koleje. To by se ovšem musely přestat stavět dálnice a začít přestavovat železniční tratě. Protože si málokdo dokáže představit výsledek ze svého úzce vymezeného pohledu, neexistuje k tomu vůle. A tak postupně vytrháme všechny koleje, naděláme z nich stezky pro kola a smíříme se s krajinou plnou bariér ve formě ucpaných silnic, přestože již ve existují – byt omezeně – názorné příklady, že to jde, a jak to dopadne, když to nejde. Škoda. Občas by neškodilo trochu myslet do budoucna.

 • Napsal Vozka, 22. 11. 2009 @ 4:49

  Taková uvažování jsou začátkem konce železniční dopravy a nabývání problémů se silniční dopravou, kdy už nebude fungovat v krajině nic, úprotože vše bude zastavěné, zaasfaltované a nakonec vyhynou i lidi. To není strašení ani fantazie, yale pouhý fakt. jen není snaha se příliš zabývat výpočty, kolik toho krajina snese a  výsledky jsou vidět jen na změnách mikroklimatu či klimatu jako celku. tato trať může být perspektivní, když konečně někdo vyřeší její propojení s tratí na Suchdol a poněkud se zmodernizuje. Navíc může sloužit docela slušně zdejší nákladní dopravě. nakonec i dnes jsou tam ještě vlečky a nákladiště. někomu asi ale více chutná smrad a hluk z aut než pár nákladních vlaků za den. Bihužel. Čili zatím vše špatě. A jen tak mimochodem, už v 70. letech město Nový Jičín udělalo vš pro to, aby to prodloužení nemohlo být nebo se zkomplikovalo. Šlo přitom jen o 800 m. Vše by šlo i dnes, ale musí se chtít a když jsou desítky milard na silnice, bourání výstavby kvůli nim, pak těch pár milonů na železnici musí být taky. vyjde nás to všechny podstatně levněji a přísští generace poděkují.

 • Napsal jan, 27. 11. 2009 @ 19:43

  ti,kteři chtěji zrušit trat,přitom dotace byly vyčleněny,jsou tzv.šmejdi,trhat spojeni s okolim,žadne ohledy na občany,duchodce,studenty….

 • Napsal Jiří, 16. 12. 2009 @ 14:15

  Kde najdu přílohu,kde je konkrétně uvedená trať v usnesení vlády.Děkuji

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*