4 629 přečtení
Říj 31 2009

Hlášení vlaků na nádraží v rakouském Linci už je i česky

Především pro českého cestujícího je nyní novinkou na nádraží v rakouském Linci hlášení staničního rozhlasu o příjezdech a odjezdech vlaků v českém jazyce. Zatímco dosud čeští občané slýchávali informace z místního rozhlasu pouze v němčině, od října tam zní také čeština.

„Hlášení se týká šesti párů mezinárodních vlaků směřujících do Českých Budějovic a Prahy. Tato novinka je výsledkem vzájemné spolupráce mezi lineckým centrem ÖBB a budějovickým krajským centrem,“ uvedl Pavel Kosmata z Krajského centra osobní dopravy Českých drah v Českých Budějovicích. Hlášení v německém jazyce na nádraží v Českých Budějovicích je běžnou součástí už řadu let.

Informace po cestující, které namluvila rodilá mluvčí, mohou slyšet cestující například u spojů jako je vlak EuroCity Jože Plečnik ze Salzburgu do Prahy nebo u mezinárodního rychlíku Matthias Braun. „České hlášení usnadní orientaci našim turistům, kteří neumí tak dobře němčinu a v rušném provozu jedné z největších rakouských stanic by mohli přeslechnout důležité informace o odjezdu svého vlaku do Čech,“ upozornil Pavel Kosmata. Uvedl také, že jde pravděpodobně o vůbec prví velké zahraniční nádraží, kde zavedli hlášení také v českém jazyce.

Do Lince jezdí denně čtyři páry regionálních přeshraničních vlaků z Českých Budějovic, projíždějí jím také dva páry dálkových spojů z Prahy do Salcburku – eurocity Jože Plečnik a noční rychlík R207 Matthias Braun, který veze do chorvatského Záhřebu a švýcarského Curychu. V příštím roce zůstane tento počet zachován, přesto dojde ke dvěma omezením. Vlak eurocity do Salcburku bude ukončeno už v Linci, kde budou muset cestující přestoupit do jiného vlaku. Po roce provozu bude zrušen také večerní přímý spěšný vlak František Antonín Gerstner z Lince do Prahy.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Hlášení vlaků na nádraží v rakouském Linci už je i česky, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Share


Autor:


Žádné komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*