- Dopravní web - http://dopravni.net -

Lepší zabezpečení železničních přejezdů s LED výstražníky

LED výstražník

LED výstražník na žel. přejezdu

Vůbec poprvé byly na území České republiky nainstalovány na vlakových přejezdech výstražníky, u kterých byly žárovky nahrazeny LED diodami odolnými proti úplnému zhasnutí. Společnost AŽD Praha technologickou novinkou vybavila pět přejezdů na železniční trati č. 110 v úseku mezi stanicemi Louny a Peruc. Výraznou změnu řidiči a chodci zaznamenají už z dálky – díky vyšší svítivosti LED diod je totiž bílé i červené světlo na výstražníku mnohem intenzivnější.

Novinka: LED výstražník

Novinka: LED výstražník na železničním přejezdu

Každé ze tří světel výstražníku je osazeno 137 LED diodami, které jsou elektronicky rozděleny do tří nezávislých okruhů – segmentů. V případě poruchy jednoho okruhu svítí zbytek diod (cca 90 ks) natolik, že signalizace splňuje normy a předpisy nařizující svítivost výstražníků. Servisní technici tedy nemusí k závadě okamžitě vyjíždět, jako tomu bylo u doposud používaných žárovkových výstražníků. Žárovky totiž mají jen dvě žhavicí vlákna. Přeruší-li se hlavní vlákno, musí technici poruchu co nejdříve řešit. Žárovka sice i v tomto případě svítí stejně intenzivně, ale pokud by došlo i k přepálení náhradního vlákna, světlo na výstražníku by zcela pohaslo. To by pro řidiče znamenalo nutnost chovat se na přejezdu, jako by byl nechráněný.

Nové výstražníky s LED technologií mají ještě jednu zásadní výhodu. Testováním bylo zjištěno, že jejich světlo je v ostrém slunci vidět mnohem lépe. Dokonce i z extrémních pohledových úhlů, kdy je žárovkové světlo hůře viditelné. „Od této inovace si slibujeme jednoznačné zvýšení bezpečnosti na přejezdech a také to, že skončí časté výmluvy řidičů na ostré protislunce a podobně,“ uvedl technický ředitel AŽD Praha Roman Juřík.

Detail LED světla

Detail LED světla na výstražníku

V tuto chvíli je všech pět přejezdů na trati Louny-Peruc v ověřovacím provozu, který obvykle trvá čtvrt až půl roku. Pokud proběhne bezchybně, AŽD má v plánu instalovat LED světla i do starších výstražníků. Jsou totiž vyvinuta tak, aby jednoduchou montáží postupně nahrazovala žárovky.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Share