3 156 přečtení
Zář 15 2009

Cestování po SH III

Puttgarden

Puttgarden

V jedné diskuzi na jednom nejmenovaném, občas tzv. diskuzním fóru jsem byl posouzen jedním, co “tahal” pražce po pešunku, jako nehoden vyjadřovaní k železniční problematice, bo jsem napsal jen nějaké cestopisné články a prej jsem udělal jen jeden web, který údajně už nefunguje. A tak jsem si řekl, že pokud z toho někdo má mindrák, tak ať si jej dosyta užije a je čas se zase nějak vhodně projevit …

Jo, a pokud se to někomu nelibí, tak zase na konci je zase anketa, ano – přesně ta, co posledně. Zatím je to tam tuším ve prospěch těchto mých pindů, třeba se to bude dát změnit …

Tentokráte se nebudu věnovat žádné konkrétní cestě, ale semelu to tak nějak jak mě napadne, ale zatím zůstanu v prostoru Schleswig-Holstein. I když hlavním námětem pro toto mé povídání bude směr východní, tj. tratě směr Hamburg – Lübeck – Puttgarden a přilehlé. Proč tento směr? Důvod jest prostý, bo Puttgarden je trajektový přístav pro Dánsko a jehož proti přístavem jest Rodbyhvn (Roedbyhavn ?), ale ten už bude mimo zájem tohoto článku.

Nějak se mě to nechce moc slovně rozpatlávat, takže tak nějak stručněji.

O úseku Hamburg – Lübeck není vcelku moc co psát, snad jen dvoukolejná elektrifikovaná trať sloužící pro všechny druhy železniční dopravy.Další pokračování směr Puttgarden je jednokolejná elektrifikovaná  trať s krátkou odbočkou do bf. Neustadt (Hoist). Tato trať má i své jméno – Vogelfluglinie.

Popis je tratě jednoduchý, z Hbf Lübeck cca na sever dvoukolejka, nejprve následuje odbočka Schwartau Waldhalle, kde odbočuje elektrifikovaná trať směr Lübeck – Travemünde Strand s odbočkou na Lübeck – Skandinavienkai, což je zase trajektový přístav pro Skandinávii. Mírně napsano zvláštní na této odbočce je to, že se jedna o odbočku dvoukolejky s dvoukolejky, kdy po pár stech metrech po průjezdu zaniklé zastávky Lübeck – Schwartau Waldhalle dojde k spojení obou traťových kolejí v jednu, která následně pokračuje k odbočce v kilometru 12.6, kde se trať dělí na příslušné cílové směry. S tím, že tam je ještě mezilehlá odbočka + bf. Lübeck – Dänischburg, které obsluhuje přilehlou část přístavu. Jinak na trati bylo ještě pár dalších výhyben, leč ty dosloužily a údajně by mělo dojít k částečnému zdvoukolejnění práve po odbočku v traťovém km 12,6. Jinak cílová stanice pro osobní dopravu Lübeck – Travemünde Strand je jednokolejná bez možnosti objezdu soupravy, byť stanice obsahuje dvě nástupiště pro celkem čtyři koleje, leč není důvod pro jejich existenci. Stejně tak tato situace potkala i stanici Lübeck – Travemünde Hafen, kde  kdysi bylo i depo a odbočovala zde trať směr Niendorf (Ostsee). Ostatně podobnou “modernizací” prošla i později zmíněna bf. Neustadt (Hoist).

Další odbočka je schována v bf. Bad Schwartau, kde reálně končí dvoukolejka ze směru Lübeck a kde se tato dělí na směr Puttgarden/Neustadt (Hoist) a Kiel. O provedené “modernizaci” této stanice se můžete přesvědčit v galerii.

Nějak extra tyto tratě nemá smysl popisovat, od toho existuje x literatury, takže toho, koho by to reálně hodně zajímalo, má dost možnosti, jak se o nich něco více dozvědět.

Jen asi tak tři poznámky:

  • odbočka do bf Neustadt (Hoist) – tato odbočka se realizuje do prostoru stejnojmenné gbf. Zde se koná jedna “podivnost”, bo směr bf. Neustadt (Hoist) je hodinový takt RB v podáni řady 628 DB a stejná řada jezdí v taktu dvouhodinovém ve směru Puttgarden a to tak, že vyjíždí obě jednotky spojené s hbf. Lübeck a právě v prostoru gbf (kde není umožněn nástup, ale ani výstup cestujících) k jejich rozpojení a při zpáteční cestě opětovnému spojení. Tato bf je plně mechanické věc, leč bohužel bez možnosti přístupu pro neželezničáře, jediné světelné návěstidlo je tam “dvouoký” bandita ve směru Lübeck, který právě slouží jako ukončení dopravní cesty pro “zadní” 628 DB při spojování. Vlastní pbf. Neustadt (Hoist) je dneska jen jednou výhybkou, která je ovšem běžně projížděna do odbočky, bo přímý směr jest jen manipulační kolej, byť původně se jednalo o kolej vedoucí k nástupišti, ale protože tato kolej byla sevřena dvěma nástupišti, tak v rámci zlepšování pohodlí cestujících byl tento prostor i s kolejí zasypán a vzniklo jedno velké nástupiště, které ale následně bylo výrazně zkráceno jen na délku cca dvou 628DB a to cestou umístění značky zákazu vstupu na zbytek nástupiště … Zbytek kolejiště, včetně připojení na přístav bylo zaniknout či aspoň odpojeno. Jediné návěstidlo, které je zde k vidění je vjezdové návěstidlo gbf. Neustadt (Hoist) s předvěstí. Ostatně kdysi s tohoto nádraží vyjížděly vlaky směr Eutin (trať zaniklá) a existovala zde spojka i do směru Puttgarden (prostě není).
  • přístup na ostrov Fehmarn, na kterém leží bf. Puttgarden – historicky (z pohledu železničního i jiného) byl tento řešen pomocí přívozu/trajektu. Leč v roce 1963 byl uveden do provozu most “Fehmarnsundbrücke“, kdy se jedná o silničně-železniční most. Bohužel došlo i k úpravě vedení trati, což vedlo k tomu, že se město Burg (Fehmarn) ocitlo mimo trať, sice vzniklo bf. Burg (Fehmarn) West, ale to leží spolehlivě mimo tuto osadu v polích, nemluvě o možnosti nástupu a výstupu cestujících. Z tohoto bf. stále ještě vedou koleje do původního bf. Burg (Fehmarn), leč bez použití a už vůbec ne pro osobní dopravu. Toto bf. je na současnou trať připojeno do obou směru (Puttgarden/Lübeck), kdy bf. Burg (Fehmarn) West je dvoukolejná výhybna na jedné přeponě trojúhelníka. Pokud někdo dneska cestuje do osady Burg, tak jedině do bf. Puttgarden a pak buď taxíkem, nebo s Autokraft na některé lince, kterých tu teda opravdu není mnoho a to i četností obsluhy.
  • bf. Puttgarden – tak to už je evidentně za zenitem své slávy a to zřejmě kvuli mostu na území Dánska – Storebaelt neboli Great Belt jehož otevření v roce 1998 znamenalo konec posledních zbytků zdejší mezinárodní nákladní dopravy a dneska jest zde pouze možné potkat RB od Lübeck, snad jen jeden pár IC zde končící/začínající a EC do Dánska/Kodaně. Na tento provoz stačí pouze jedno nástupiště s dvěma provozními kolejemi, kdy samozřejmě pokud je ve stanici IC čekající na svůj obrat, nekoná se RB, což při jeho dvouhodinovém taktu není problém. Ostatně i možnosti křižováni na cele trati byly redukovány v minulosti, takže to prostě musí vyjít, i kdyby nemohlo … Zbytek rozsáhlého kolejiště včetně depa a to i na Dánské straně je prostě a pouze jen ponechán svému osudu, i když v případě Dánské straně došlo k redukci kolejiště sloužící k nakládce a výkladce. Na německé straně nic takového v prostoru tohoto bf. nebylo a tak zatím neměli ani co redukovat, nemluvě o umístění vzdálenějším od nějaké osady, čili na nějaké úpravy kolejiště tu opravdu nejsou žádné tlaky. Ale v dané době jsou jakési aktivity na stavbu mostu spojující Německo s Dánskem, ale Německa strana s toho není nějak moc odvázaná …

Zajímavého tu, kromě trajektového přístavu Puttgarden, není vcelku nic. Takže k tomu trajektovému přístavu. Obsluha jsou obousměrné lodě jezdící v půlhodinovém intervalu a převážející co se na ně naloží a naložit se dá poměrně cokoliv – lidi, auto, nákladáci, mašinky v podobě motorových jednotek ICE-3 DSB (1 – 2x) ci ICE-TD DB (1x). Železniční kolej v počtu jedné se nachází na spodní nákladové palubě a přednost při nakládce má mašinka, pak ji zarovnají kamiony. Pokud není, tak mají kamiony celou palubu pro sebe.

Fotky najdete, i s dalšími s Německa, na mých stránkách v fotogalerii na adrese http://jalbum.pjp.cz/Deutschland/.

Je tento typ článku pro Vás zajímavý ?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor:


Žádné komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*