4 387 přečtení
Pro 05 2008

Rozloučení s pohořelickou lokálkou

V sobotu 13.prosince letošního roku skončí zřejmě definitivně pravidelná osobní doprava na železniční trati Vranovice – Pohořelice, protože pro období platnosti jízdního řádu 2008/2009 koordinátor veřejné osobní dopravy v Jihomoravském kraji KORDIS JMK neobjednal další provozování osobních vlaků a nepočítá už ani s možností obnovení železniční osobní dopravy do Pohořelic někdy v budoucnu.

„Rozloučení s lokálkou“ proběhne tentokrát ve dvou fázích.

Jeho „první část“ se jako „neoficiální“ uskuteční v pátek dne 12.12.2008 v podvečer a její náplní bude projížďka trati posledními pravidelnými vlaky a posezení především místních „pozůstalých“ na způsob „pohřebního karu“ v restauraci ve Vranovicích v souladu s obsahem připojeného „smutečního oznámení“
Druhá část je připravována jako „oficiální“ za účasti pozvaných hostů na neděli dne 14.12.2008 odpoledne a spočívá v jízdě dvou párů parních vlaků vedených na objednávku „Sdružení obcí Čistá Jihlava“ náležitostmi pro tuto trať zcela netypickými: parní lokomotivou 475.101 (v postavení komínem směr Pohořelice) a soupravou 7 vozů řady „Ba“ podle připojených tabelárních jízdních řádů.
V parních vlacích platí podmínky přepravy stanovené objednavatelem, k nimž mimo jiné patří, že v úseku Brno hlavní nádraží – Vranovice a opačně mají přístup do vlaku jen pozvaní hosté a jejich doprovod: tito „VIP“ cestující se prokáží pozvánkou od objednavatele.
V úseku Vranovice – Pohořelice a opačně bude jízda vlakem umožněna po zakoupení suvenýru = pamětní pohlednice v hodnotě 20 Kč, která bude držitele opravňovat k jízdě jednou tam a zpět. Zdarma pojedou hosté s pozvánkou (včetně doprovodu), cestující v historických kostýmech, děti do 18 let a studující s jakýmkoli průkazem o studiu. Žádné tarifní ani mimotarifní výhody ČD neplatí.
Leták = „pozvánka“ s jízdními řády parních vlaků určených pro širokou veřejnost je k dispozici na internetových stránkách města Pohořelice v sekci „Aktuality“.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor:


3 komentáře

 • Napsal David, 8. 12. 2008 @ 22:01

  S tím smutečním oznámením to je podle mě trošku přehnané. Autobusy, které budou hned od neděle zavedeny mezi Vranovicemi a Pohořelicemi, vlaky plně nahradí a navíc budou jezdit i o víkendu. A ačkoliv mám jistě kladný vztah k životnímu prostředí, tak tento krok docela chápu, a nakonec ty autobusy (nanejvýš několik let staré) jsou jistě k životnímu prostředí šetrnější než motorový vůz řady 810.
  Stejně tak mi nejde příliš do hlavy uvedená věta “aby podlehla finanční krizi začátku 21. století”. Jestli tím myslí onu krizi, o které všichni mluví, tak ta stejně přišla až počátkem října, o zastavení provozu na trati do Pohořelic JM kraj rozhodl již na jaře, ale takovýto krok snad nelze ani tak svádět na nějakou světovou krizi!

 • Napsal Tomáš Mykl, 9. 12. 2008 @ 12:04

  Tuto trať nedovedu posoudit, neznám to tam. Ale jedna věc mě hodně překvapuje, a to, že prakticky všemi železničními příznivci je likvidace provozu na trati vítána.

 • Napsal hradtom, 9. 12. 2008 @ 14:44

  Nemyslím si, že by to bylo železničními příznivci přímo vítáno – spíš bych řekl, že je to přijímáno s pochopením. Přece jen ekonomické důvody jsou pochopitelné, a také pro místní bude nový model dopravy výhodnější.

  Rozhodně je nutno ocenit, že JMK přistupuje k dopravní obslužnosti systematicky a dokáže zajistit kvalitní autobusovou náhradu, která bude dobře navazovat na vlaky na hlavní trati a bude tarifně integrovaná v IDS.

  Také je nutno dodat, že ušetřené vlakokilometry jdou mimo jiné na rozšíření provozu na železnici tam, kde to může přinést výrazné nárůsty cestujících – například v relaci Brno-Hodonín.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*